Neįgaliesiems kelią į Gargždų paštą pastoja statūs laiptai

Autorės nuotr.: Gargždų pašto statūs laiptai įveikiami ne visiems lankytojams.

Gargžduose gyvenantis 86 metų Juozas Jurkus, paskambinęs į „Bangos“ redakciją, iškart diktuoja straipsnio pavadinimą: „Kaip neįgaliajam patekti į Gargždų paštą?“ Vyras buvo nemaloniai nustebintas, kai prireikus patekti į paštą nerado lifto. Teko rankoves pasiraitoti sūnui, dar vienam praeiviui, kad padėtų Juozui pasiekti paštą.


Užtempė nešte
Juozas pasakoja, kad vaikšto jau tik po kelis žingsnius ramentais pasiramsčiuodamas. Tačiau į paštą reikėjo būtinai nuvykti dėl elektros tiekėjo pasirinkimo. „Aišku, galėjo tuos popierius įduoti sūnui, būčiau pasirašęs. Tačiau, matyt, labai sąžiningi, kad reikėjo būtinai į vietą nuvykti. Gerai, kad sūnus fiziškai stiprus, dar vienas vyras pasitaikė šalia, tai mane užtempė nešte į paštą. Tačiau nesuprantama, kodėl šiais laikais neįgaliajam patekimas į paštą yra nepritaikytas“, – stebėjosi „Bangos“ skaitytojas. Jis atkreipė dėmesį, kad gražiai prie Gargždų šeimos medicinos klinikos yra įrengtas liftas, visiems patogu: ir neįgaliesiems, ir mamoms su vežimėliais. O paštas, anot vyro, tokia svarbi įstaiga, o iki šiol nesutvarkyta ši problema, nors tiek skalambijama apie neįgaliųjų integraciją ir pan.
„Lygiai taip pat įdomi situacija su daugiabučiais. Kaip senam žmogui į tą ketvirtą, penktą aukštą užlipti? Juk galima liftus iš pastato išorės tvirtinti“, – svarstė gargždiškis. Jo nuomone, kol jauni, sveiki, niekas apie tokius dalykus negalvoja, tačiau senatvė visiems ateina.


Pritaikys iki 2027 metų
AB Lietuvos paštas Komunikacijos departamentas, paprašytas pakomentuoti Gargždų pašto situaciją, atsakyti į skaitytojo klausimą dėl lifto stokos, „Bangai“ atsakė: „Planuojame, kad iki 2027 m. visi šalyje veikiantys Lietuvos pašto skyriai bus pritaikyti judėjimo negalią turintiems klientams. Taip pat siekiame sudaryti sąlygas, kad fiziškai patekus į mūsų skyrius klientų, turinčių specialiųjų poreikių, patirtis juos aptarnaujant būtų kuo geresnė.“
Dėl to Lietuvos pašto klientams, turintiems specialiųjų poreikių, vertėtų žinoti, kad jie yra aptarnaujami be eilės vos tik atsilaisvina darbuotojas. Jeigu reikalinga papildoma pagalba arba konkretus aptarnavimo laikas, klientai, turintys specialiųjų poreikių, gali iš anksto užsiregistruoti vizitui pašto skyriuje. Tereikia paskambinti telefonu 1842 (skambinant iš užsienio +370 5 233 3060), parašyti el. paštu info@post.lt arba asmenine žinute „Facebook“ socialiniame tinkle. Klientui, kuriam dėl specialiųjų poreikių yra sudėtinga paruošti pašto siuntą siuntimui (supakuoti bei užrašyti reikiamą informaciją), siuntos paruošimo išsiųsti paslauga teikiama nemokamai.


Turi aptarnauti ir lauke
Informacija apie paštus, kurie yra pritaikyti žmonėms su neįgaliojo vežimėliu, yra skelbiama Lietuvos pašto interneto puslapyje https://www.post.lt/paslaugu-teikimo-vietos. Jei siuntos atsiėmimo metu klientui, turinčiam specialiųjų poreikių, nėra patogu naudotis paštomato ekranu, jis gali paskambinti kontaktų centro darbuotojui ir paprašyti atidaryti paštomato dureles. Klientai, turintys klausos ir kalbos sutrikimų, regėjimo ar protinę negalią, kredito ar lizingo sutarčiai sudaryti kviečiami kreiptis tiesiogiai pas kreditorių.
Išsamią klientų, turinčių specialiųjų poreikių, aptarnavimo tvarką galima rasti Lietuvos pašto interneto puslapyje. „Specialiųjų poreikių turintiems klientams, negalintiems patekti į paštą, paslaugas taip pat turime suteikti lauke, jei tai leidžia suteikiamos paslaugos tipas ir jeigu pašte tuo metu dirba daugiau negu vienas darbuotojas“, – informavo Lietuvos pašto Komunikacijos departamentas.


Būstams pritaikyti – parama
Klaipėdos rajono savivaldybės vyr. architektas Gytis Kasperavičius informuoja, kad Statybos įstatyme numatyta, jog visi naujai statomi, rekonstruojami ar remontuojami pastatai turi būti pritaikyti specialiesiems neįgaliųjų poreikiams tenkinti.
Sveikatos ir socialinės apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Ligita Virkutienė atkreipia dėmesį, kad asmenys gali kreiptis dėl būsto pritaikymo neįgaliesiems. L. Virkutienė teigia, kad Būsto pritaikymo neįgaliesiems tvarkos aprašas keičiasi beveik kasmet. Jis pakeistas ir šių metų vasario mėnesį. Pakeitimo esmė – dėl būsto pritaikymo gali kreiptis visi neįgalieji, nepaisant to, kokia negalia nustatyta. Yra sudaromos būsto pritaikymo laukiančių asmenų eilės. Pirmenybė teikiama vaikams su negalia, po to besimokantiesiems ir dirbantiesiems, o vėliausiai – darbingo amžiaus asmenims ir pensininkams.
Pritaikant būstą gali būti įrengiami įvairaus tipo keltuvai (liftai). Būsto pritaikymo neįgaliesiems tvarkos apraše numatyta, kad jie įrengiami ne aukščiau kaip iki pastato antžeminės dalies pirmojo aukšto. Jų įrengimą galima finansuoti valstybės ir Savivaldybės biudžeto lėšomis. Keltuvo aukštis nėra ribojamas, tačiau maksimali Savivaldybės ir valstybės finansinė pagalba siekia beveik 8 tūkst. eurų, o už tokią sumą keltuvo į 4 aukštą neįsirengsi, todėl asmuo turi prisidėti savomis lėšomis, o tam, į kokį aukštį kels keltuvas, turi pritarti ir Būsto pritaikymo neįgaliesiems komisija. Buvo atvejis, kai keltuvo įrengimas į antrą aukštą kainavo apie 35 tūkstančius su projekto parengimu.


Šiemet – 3 keltuvai
Asmenims, kuriems dėl negalios reikia pritaikyti būstą, įrengiant keltuvą, o būstas yra 4 ar 5 aukšte, rekomenduojama parduoti turimą būstą ir pirkti esantį pirmame aukšte pritaikytą ar pusiau pritaikytą neįgaliojo poreikiams.
Jei asmuo to daryti nepageidauja, jam siūloma įsigyti laiptų kopiklius, kuriuos turi išmokti valdyti neįgaliojo artimieji ar socialiniai darbuotojai.
Visiems būsto pritaikymo darbams reikalingas Būsto pritaikymo neįgaliesiems komisijos pritarimas, o tam, į kokį aukštį kels keltuvas, turi pritarti ir Būsto pritaikymo neįgaliesiems komisija.
Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį, kad dažniausiai senuose daugiabučiuose techniškai nėra galimybių, nesaugu įrengti liftus. Pavyzdžiui, pasitaikė atvejis, kai asmuo, gyvenantis daugiabučio namo antrame aukšte, tikėjosi įsirengti liftą per balkoną, tačiau licencijuota liftų gamybos įmonė informavo, kad techniškai tai padaryti yra neįmanoma, nesaugu. Tačiau, vykstant daugiabučių renovacijoms, kartu turi būti atliekami ir būsto pritaikymo darbai, kad asmuo, judėdamas neįgaliojo vežimėliu ir kitomis techninės pagalbos priemonėmis, galėtų patekti į būstą. Šiais metais planuojama rajone įrengti 3 keltuvus, vienas iš jų bus daugiabutyje, pirmame aukšte.

Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content