Neįkainojamos moksleivių patirtys Švedijoje
Keturi Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos abiturientai – Erikas Sokolovas, Nojus Jašmontas, Martynas Martišauskas, Eimantas Jančauskas – lydimi anglų kalbos mokytojos Alinos Kalinauskienės spalio 21–28 dienomis dalyvavo Vekšė (Vaxjo) mieste Švedijoje vykusioje tarptautinėje Erasmus+ konferencijoje „Youth for migration and participation“, kurią organizavo Baltijos miestų sąjungos (toliau BMS) Jaunimo miestų komisijos vicepirmininkas Karstenas Adamsenas iš Danijos.
Daugiau nei penkios dešimtys šios konferencijos dalyvių bei grupių vadovų iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Danijos, Švedijos bei Vokietijos taip pat turėjo galimybę dalyvauti ir tuo pat metu vykusioje XIV Generalinėje BMS konferencijoje. Gimnazistai džiaugėsi šioje konferencijoje sutikę Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos vyriausiąją specialistę Jolitą Latakienę ir Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoją Nijolę Gotlibienę, kuri kaip Baltijos miestų sąjungos Jaunimo miestų komisijos narė ir inicijavo gimnazistų dalyvavimą šiame renginyje.
Jaunimo konferencijos tikslas – skatinti jaunus žmones domėtis politine, socialine, ekonomine, geopolitine situacija Baltijos regiono šalyse. Jaunimo konferencijos dalyviai, dirbdami nuolat kintančiose didesnėse ar mažesnėse įvairiatautėse grupelėse, daug dėmesio skyrė diskusijoms apie lyderystės sampratą, ateities lyderius ugdančią mokyklą, veiklą jaunimo organizacijose. Ypatingo dėmesio sulaukė Susanos Rutsrom moderuojama diskusija apie vieną iš pastarųjų metų aktualijų – migraciją, ypač susijusią su karo ir ekonominiais pabėgėliais. Nors nuomonių būta įvairių, jaunimo konferencijos dalyviai vieningai sutarė, jog svarbu kritiškai vertinti masinės informacijos priemonėse pateikiamą informaciją apie pabėgėlius bei stengtis atsikratyti neigiamų visuomenėje paplitusių stereotipų.
Vienu iš didžiausių iššūkių jaunimo konferencijos dalyviams tapo dalyvavimas XIV Baltijos miestų sąjungos Generalinėje konferencijoje. Jaunieji ateities lyderiai sunkiai ir atkakliai ieškojo 7 komisijų – Jaunimo miestų, Saugių miestų, Miestų planavimo, Kultūros miestų ir kt., kurių pagrindu sistemingai veikia BMS, pateiktų probleminių klausimų sprendimų. Nors laiko buvo skirta nedaug, tik 24 valandos, jaunieji ateities lyderiai puikiai debiutavo plenariniame posėdyje „Ateities balsai“ („Voices of Tomorrow“). Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos mokinys Erikas Sokolovas kartu su dalyviu iš Estijos Eriku Mandelu nagrinėjo Miestų planavimo komisijos pateiktą klausimą, kaip sumažinti natūralių gamtinių išteklių sunaudojimą bei plenarinio posėdžio dalyviams siūlė atkreipti dėmesį į transporto judėjimo miestuose ribojimą, pėsčiųjų eismo zonų plėtimą, viešojo transporto sistemos atnaujinimą ir optimizavimą (vaizdo įrašas https://www.youtube.com/watch?v=U2zoLRenc7I).
Jaunimo konferencijos dalyviai ne tik sunkiai dirbo, bet ir turėjo galimybę daugiau sužinoti apie konferencijoje dalyvavusias šalis, jų kultūros specifinius bruožus. Tarpkultūrinėse vakaronėse jaunimo konferencijos dalyviai pristatė savo šalių kultūrą, mokėsi tradicinių šokių, klausėsi istorijų, mokėsi kalbų. Lietuvių delegacija trumpai pristatė savo šalies istoriją, surengė nedidelį konkursą „Ką žinote apie Lietuvą?“ bei mokė lietuviškų greitakalbių, ypač visiems dalyviams patiko „Šešios žąsys su šešiais žąsyčiais“, o greičiausiai ir taisyklingiausiai sugebėjusieji šią greitakalbę perskaityti buvo apdovanoti saldžiomis dovanėlėmis.
Paskutinė vizito diena buvo skirta šalies pažinimui. Konferencijos dalyviai atliko pažintines užduotis Vekšė (Vaxjo) mieste, lankėsi Kronebergo pilies griuvėsiuose, turėjo galimybę išbandyti rankos taiklumą žaidžiant tradicinius švedų žaidimus.
Atsisveikinti jaunimo konferencijos dalyviams buvo sunku, bet nė vienas nesakė „Viso gero“, tik „Iki pasimatymo“. O susitikti teks – tik nežinia kur. Gal kitoje konferencijoje Kaune 2019 m., o gal sprendžiant sudėtingas Baltijos miestų sąjungos problemas jau kaip šios organizacijos atstovams.
Alina KALINAUSKIENĖ
Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos anglų kalbos mokytoja