Odė feisbukitui

Rytas. Vos pramerki akis ir įsistebeiliji į telefoną, o jame – daugybė pranešimų. Dalis jų atsliūkina iš didenybės feisbuko, kuris stengiasi kasdien vėl ir vėl priimti tave į savo beribį glėbį. Štai taip prasideda dalies kasdien prie šio socialinio tinklo prisijungiančių Lietuvos žmonių diena.

Feisbukas užima didelę rinkos dalį Lietuvoje – savo paskyras šiame socialiniame tinkle yra susikūrę 1,4 mln. interneto naudotojų. Vidutiniškai per parą vienas žmogus šiame socialiniame tinkle praleidžia apie 50 minučių, tad per mėnesį susidaro apie 25 val. Apklausos rodo, kad 37 proc. Lietuvos žmonių kasdien prisijungia prie feisbuko.

Tačiau galima pagalvoti, o kas čia tokio? Visų pirma jame nuolat matome iškreiptą realybę. Slinkdami siena, kaskart išvystame besišypsančius, keliaujančius, laimingus žmones, kurie nuolat veikia ką nors įdomaus, o pats kiurksai ir gyveni savo netobulą gyvenimą, kai kiti virtualiai atrodo nenuoširdžiai protingi, laimingi ir tobuli.

Slinkdami siena toliau, nuolat matome daugybę besišypsančių, laimingų porų, kurios atrodo niekada nesipykstančios, vieningos. Ir tik šast – skyrybos. Tuomet internautai komentuoja, kokia buvo graži pora, kaip viskas atrodė tobula. O iš tiesų nė velnio santykiai nebuvo tobuli, tačiau juk į internetinę erdvę neįkelsi netobulo gyvenimo akimirkų?

Kartais pagalvoju, jog kai kurie žmonės pernelyg daug atskleidžia savo gyvenimo detalių. Mūsų socialiniai tinklai, kuriuose rašome žinutes, yra tapę tarsi lėktuvų juodosios dėžės, kurių lyg ir nesinorėtų niekam atskleisti. Italų režisieriaus Paolo Genovese filme „Tobuli melagiai“ pasakojama apie italų draugų susitikimą. Namiškiai ir svečiai drauge valgė vakarienę, kol šeimininkė pasiūlė pažaisti žaidimą – iki vakaro pabaigos sudėti telefonus ant stalo ir garsiai perskaityti žinutes arba įjungus garsiakalbį atsakyti į skambučius. Filmu buvo įrodyta, kiek daug žmonių viešai atskleidžia savo privačią informaciją, kurios realybėje nenorėtų viešinti.

Informacinės technologijos nuolat tobulėja, tad pastaruoju metu plinta kitos feisbukito atmainos, kurios toliau ėda žmonių laiką ir krauna įmonėms pelną. Kiekvienas renkamės, kiek vartoti virtualios, iškreiptos realybės ir kiek būti jos dalimi. Tad linkiu daugiau laiko praleisti savo netobulame gyvenime, mat feisbukitas plinta greitai ir piktybiškai.

Robertas MACIUS

„Jauniklių pastogės“ korespondentas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių