„Pažinimo stebuklas“: nauja vaikų su regos negalia patirtis
Giruliuose vykusi aklųjų ir silpnaregių stovykla „Pažinimo stebuklas“ – didžiausia tokio pobūdžio tarptautinė stovykla Lietuvoje. Ją organizuoja Klaipėdos senamiesčio Rotary klubas ir Klaipėdos regos ugdymo centras (RUC). Šį kartą stovyklautojai atvyko iš Lenkijos, Estijos, Latvijos. Apie stovyklos pradžią ir jos veiklą kalbėjomės su Klaipėdos regos ugdymo centro direktore Laima GLAVECKIENE.
Sulaukė rėmėjų pagalbos
– Aklųjų ir silpnaregių stovykla vyksta jau devintąjį kartą. Kaip kilo sumanymas ją pradėti?
– Ugdydami vaikus ir jaunuolius su regos negalia, pastebėjome, kad jų tėvai (globėjai) jaučia didelį nerimą dėl savo vaikų ateities. Šiuo projektu siekiama akliems ir silpnaregiams vaikams suteikti naujos patirties, o jų tėveliams – žinių apie aklųjų ir silpnaregių vaikų mokymosi galimybes ir perspektyvas. Šis projektas aktualus tuo, jog yra orientuotas į vaikų su regos negalia specifinių problemų sprendimą.
Pirmoji stovykla įvyko 2011 m. vasarą. Klaipėdos senamiesčio Rotary klubo iniciatyvinė grupė, norėdama paremti Klaipėdos regiono silpnaregius bei akluosius vaikus ir prisidėti prie Klaipėdos regos ugdymo centro projekto – vasaros stovyklos „Pažinimo stebuklas“ – Vaikų gynimo dienos proga organizavo labdaringą renginį „Vakarienė tamsoje“. Renginio metu buvo surinktos lėšos stovyklai organizuoti.
Šiuo projektu siekiame mokyti vaikus orientacijos ir mobilumo jiems neįprastoje aplinkoje, suteikti naujų patirčių ir žinių, supažindinti su sportinėmis veiklomis. Bendravimas neformalioje aplinkoje suteikia geresnes galimybes patirti daug naujų įspūdžių ekskursijose, kelionėse, kasdieniuose pačių organizuotuose renginiuose ir iškylose.
Stovyklą pamėgo ir užsieniečiai
– Kaip pavyko plėsti stovyklą tarptautiniu lygiu?
– Stovyklos dalyvių skaičius kiekvienais metais didėjo ir plėtėsi geografija. Pirmą kartą stovyklavo tik 24 dalyviai, o šiais metais – 65. Nuo 2015 metų čia dalyvauja mokiniai ir juos lydintys pedagogai arba tėvai iš kitų šalių – Latvijos, Estijos, Baltarusijos, Ukrainos. 2016 m. atvyko moksleivių iš Nyderlandų. Šiais metais buvo dalyvių ir iš Lenkijos. Susitikimai su kitų šalių bendraamžiais turi teigiamos įtakos lietuviams mokiniams. Jie gali pažinti kitų šalių kultūrą, kalbėti ir bendrauti užsienio kalba.
– Kaip vaikai dažniausiai atranda šią stovyklą? Ar daugiausia jų būna iš Klaipėdos, aplinkinių rajonų?
– Klaipėdos regos ugdymo centras bendradarbiauja su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos filialais ir švietimo institucijomis, kuriose ugdomi mokiniai su regos negalia. Pirmosiose stovyklose daugiausia mokinių buvo iš Klaipėdos ir Žemaitijos regiono. Pastaruosius keletą metų vaikai atvyksta iš įvairių Lietuvos vietovių.
Įkvepia geros emocijos
– Ar stovykloje yra puoselėjama savanorystė?
– Be savanorių neapsieitume. Kiekvienais metais stovykloje padeda Klaipėdos regos ugdymo centro pedagogai. Jų indėlis yra didžiulis. Taip pat savanorystę išbando aukštesniųjų klasių mokiniai, studentai. Mažesni vaikai atvyksta su vienu iš šeimos narių (mama, tėčiu ar broliu, seserimi).
– Pasitaiko, kad stovykloje kelis kartus dalyvauja tie patys vaikai. Kaip juos vėl sudominti, sugalvoti vis naujesnės veiklos?
– Taip, dalyvauja ir tie patys stovyklautojai, ir kiekvienais metais atvyksta dar nė karto nedalyvavusių vaikų. Sugalvoti nesunku, tai kūrybinis procesas – dar nesibaigus vienai stovyklai, stebint mūsų stovyklautojus kyla idėjos, ką dar galima būtų išmokti, sužinoti, patirti. Yra veiklų, kurias kasmet galima įgyvendinti, kurios suteikia vaikams daug gerų emocijų, tobulina įgūdžius, stiprina psichologiškai, įkvepia siekti tikslų. Tai būtų susitikimai ir neregių sėkmės istorijos, aktyvi sportinė veikla ir pan.
– Ar jau planuojate dešimtąją stovyklą?
– Kai turime tokius draugus ir rėmėjus – Klaipėdos senamiesčio ROTARY klubą, Klaipėdos regos ugdymo centro pedagogus savanorius, o svarbiausia – vaikus, kurie stovyklos uždarymo ceremonijoje ima laukti kitų metų, net nekyla abejonių dėl dešimtosios stovyklos.
Aistė VILKIŠIŪTĖ