Samališkėje – nė vieno kelio ženklo

Gyventojai patys sumeistravo įsivaizduojamą policininką ir jį pastatė šalia kelio, kad šis drausmintų lekiančius vairuotojus.

 

Samališkiai jau ne vienerius metus nerimauja dėl eismo saugumo kelyje Veiviržėnai–Brožiai–Vėžaičiai. Mat per jų kaimą einančiu keliu kasdien lyg automagistralėje 110 km per valandą ir didesniu greičiu lekia apie 200 automobilių. Tačiau intensyvaus eismo kelio atkarpoje nėra nė vieno gyvenvietę žyminčio ženklo ar greitį ribojančių kalnelių. Aktyvūs gyventojai mina Savivaldybės ir Vėžaičių seniūnijos slenkstį. Panašu, kad bent jau artimiausiu metu gyvenvietėje saugiau visgi nebus.

Baiminasi dėl vaikų

Labiausiai žmones jaudina vaikų saugumas. Mat išlipus iš mokyklinio autobuso jiems tenka pereiti intensyvaus eismo gatvę, kurioje nėra nė vienos pėsčiųjų perėjos. „Gyvename lyg automagistralėje. Vaikus iš namų išleidžiame su baime. Sėdime kaip ant adatų. Nejaugi atsakingi asmenys imsis veiksmų tik tuomet, kai sulauksime skaudžios nelaimės?“ – piktinosi 3 vaikų tėvas Alfredas Bauža. Jis pasakojo, kad Samališkėje vis daugėja naujakurių su mažamečiais vaikais. Tad tėvai ėmėsi iniciatyvos: kreipėsi į ugdymo įstaigą, kad vaikus mokyk­linis autobusas pavėžėtų iki namų.

A. Bauža stebėjosi, kodėl nėra gyvenvietę žyminčio ženklo. „Vairuotojams net neaišku, kad čia leistinas greitis turėtų būti ne daugiau kaip 50 km/h. Smarkuoliai lekia mažiausiai 110 km/h greičiu. Štai prieš 1,5 mėn. įvyko avarija, mašina rėžėsi į medį ir buvo visiškai sumaitota. Laimei, kad nenukentėjo nei gatve ėję vaikai, nei transporto priemonėje buvę žmonės. Štai šią savaitę nutrenkta stirna“, – eismo nesaugumą akcentavo gyventojas.

Kreipėsi prieš dvejus metus

Samališkiai kelio ženklų nebuvimo ir saugumo problemą jau prieš dvejus metus iškėlė Vėžaičių seniūnijoje. Tąkart seniūnas Liudas Laukaitis kreipėsi į VšĮ „Kelių priežiūra“. Minėtos įstaigos Komunikacijos projektų vadovė Giedrė Čekavičienė informavo, kad kelio ženklų Nr. 550, 551 „Gyvenvietės pradžia, pabaiga“ įrengimas Samališkės kaime buvo svarstytas prieš metus. „Nustatyta, kad kaime yra tik kelios sodybos arčiau kelio Nr. 2213 Veiviržėnai–Brožiai–Vėžaičiai ruože nuo 12,7 km iki 13,7 km. Neįžvelgus gyvenvietės požymių, buvo nuspręsta kelio ruožą įtraukti į planuojamų priemonių planą dėl eismo saugumą gerinančių priemonių įrengimo. Apie priimtus sprendimus iš Lietuvos automobilių kelių direkcijos atsakymo nesame gavę“, – komentavo Komunikacijos projektų vadovė.

Atsakomybės našta – Kelių direkcijai

Jau prabėgo dveji metai, tačiau gyventojai jokio poslinkio nesulaukė: jų gyvenvietėje neatsirado nė vieno kelio ženklo. Tiesa, savo vargus samališkiai išsakė ir Savivaldybės Saugaus eismo komisijai. Tačiau, pasak A. Baužos, 2016 metų kovą vykusiame posėdyje į jų saugumą buvo numota ranka. „Išsisuko, kad mūsų kaime mažai gyventojų ir esą poreikio įrengti saugumo priemones nėra. Tačiau juk ne ką daugiau žmonių gyvena Kalniškėje, kodėl ten kelio ženklai stovi?“ – piktinosi gyventojas ir pabrėžė, kad keliu Veiviržėnai–Brožiai–Vėžaičiai naudojasi ne tik samališkiai, bet ir veiviržėniškiai, brožiškiai, girininkiškiai, Stirbių bei Daukšaičių gyventojai.

Savivaldybės Saugaus eismo komisijos pirmininkas Česlovas Banevičius „Bangai“ komentavo, kad Samališkės kaimo gyventojų problema žinoma, tačiau Savivaldybė neturi teisės ne savo nuosavybėje ką nors statyti ar įrengti, tai gali padaryti tik kelio savininkai – LAKD.

Įsirengtų net savo lėšomis

„Jei atsakingoms institucijoms nerūpi gyventojų gerovė, kaimo pradžią bei pabaigą žymintį ženklą ir greitį ribojančius kalnelius įsirengtume savo lėšomis ar rėmėjų pagalba“, – viltį praradę kalbėjo samališkiai ir baiminosi, kad už savavališką ženklų įrengimą jiems grės baudos. Panašu, kad jų nerimas pagrįstas. Mat Saugaus eismo komisijos pirmininkas Č. Banevičius „Bangą“ informavo, kad įrengti ženklų ar saugumo priemonių gyventojai neturi teisės. „Tam, kad ženklai būtų galiojantys, jie turi būti suderinti su visomis reikalingomis institucijomis. Bet kokiu atveju saugumo priemonių įrengimas ant kelio ar pagal jį – galimas tik LAKD“, – pabrėžė jis.

Vėžaičių seniūnijos seniūno pavaduotojas Alvydas Mockus antrino Č. Banevičiaus nuomonei ir pridūrė, kad jei LAKD duos sutikimą, gyvenvietę žymintys ženklai bus pastatyti seniūnijos lėšomis.

Aistė NOREIKAITĖ

A. BAUŽOS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių