Suomiams ir estams svarbesnė kokybė

Švietimo mainų paramos fondas, vykdydamas Europos socialinio fondo finansuojamą projektą „Tobulėk. Auk. Pažink. Kurk. (TAPK2)“, gegužės mėn. organizavo pažintinį vizitą į Estiją ir Suomiją, kurio tikslas – susipažinti su šių šalių vykdomomis neformaliojo vaikų švietimo prog­ramomis, darbo su vaikais, jaunimu principais ir metodais.

Pažintiniame vizite dalyvavo visos Lietuvos laisvieji mokytojai, vykdantys NVŠ programas, neformaliojo vaikų švietimo, atvirų jaunimo centrų darbuotojai bei vaikų stovyklas organizuojantys asmenys, NVO, valstybinių, VŠĮ organizacijų atstovai, bendrojo ugdymo mokytojai. Klaipėdos rajonui atstovauti buvo pakviestos Veiviržėnų amatų centro darbuotoja Valdonija Karaliūnienė bei Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro direktorė Skaidra Karalienė

Lankėmės Estijos ir Suomijos švietimo ministerijose, kuriose pristatyti šalių švietimo politika, neformaliojo vaikų ir jaunimo ugdymo organizavimo, viešinimo bei finansavimo principai. Tartu (Estija) mieste vyko pažintiniai vizitai Aplinkos apsaugos švietimo centre, jaunimo centre „Lille Maja, „Ahha“ mokslo centre, Kloogaranna jaunimo stovykloje, kuri veikia ištisus metus. Helsinkyje vyko susitikimai Helsinkio miesto jaunimo skyriuje, organizacijoje „Guides and Scouts of Finland“ su valdybos nariais.

Didelį įspūdį paliko Tartu miestas, kuriame net penktadalis gyventojų – studentai. Miestas „alsuoja“ meno, mokslo ir įvairių industrijų dvasia. Čia perkelta ir Estijos Švietimo ir mokslinių tyrimų ministerija. Aplankytame Tartu Aplinkos apsaugos švietimo centre nustebino kūrybiškos įrengtos edukacinės erdvės ir aplinkos, kuriose ugdomąjį procesą gali organizuoti bendrojo ugdymo mokyklos. Vyksta glaudus ryšys tarp mokyklų ir neformaliojo ugdymo įstaigų rengiant bendrus projektus, skirtus vaikų ir jaunimo socializacijai, kompetencijų bei pažintiniam, patirtiniam ugdymui.

Buvo smagu susipažinti su šalia Talino įsikūrusios jaunimo stovyklos Kloogaranna vykdoma veikla. Stovykla primena mūsų rajone veikiančią poilsiavietę „Žilvitis“, tačiau stebino tobulai įrengti poilsio nameliai, kuriuose yra ir dušai, tualetai, įrengta šildymo sistema, todėl veiklos vykdomos ir šaltuoju metų sezonu.

Maloniai vizito dalyvius nustebino Tartu AHHAA mokslo centras, kuriame organizuojamos tiriamosios pažintinės, mokslinės veiklos, edukacinės programos, kurios gali nustebinti tiek vaikus, tiek suaugusius. Tartu jaunimo centras „Lille Maja“ – tai analogas mūsų Atviriems jaunimo centrams, kuriame lankosi ir socializuojasi jaunimas nuo 14 iki 29 metų amžiaus.

Helsinkio miesto Jaunimo skyriuje vyko vykdomų veiklų pristatymas, kuriame daug dirbama su pabėgėliais ir emigrantais. Skyriaus darbuotojai nustebino amžiumi, pasirodo, kad ir vyresnio amžiaus darbuotojai puikiai gali dirbti su jaunais žmonėmis. Kukli aplinka, darbuotojų apranga, išvaizda ir paprastas bendravimas – tai kelias į jaunų žmonių širdis.

Apibendrinant šį vizitą galime daryti išvadas, kad mūsų neformaliojo vaikų ir jaunimo švietimo organizatoriai dirba tikrai ne prasčiau nei Estijoje bei Suomijoje. Tačiau pati jaunimo politika, švietimo politika tikrai tobulesnė ir paprastesnė. Matuojama ne kiekybiniais, bet kokybiniais rodikliais. Didelė politikos formavimo dalis perleista pačioms, aplankytų šalių savivaldybėms. Turime visai šalia tobulą neformaliojo vaikų ir jaunimo ugdymo modelį. Tad mūsų valdžios atstovams tikrai būtų verta juo sekti.

Skaidra KARALIENĖ

Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro direktorė

Valdonijos KARALIŪNIENĖS, Veiviržėnų amatų centro atstovės iliustracijos iš kelionės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių