Triukai ant žirgo – tik ištvermingiausiems

„Pamario žirgų“ klube A. Ruškys turi 4 žirgus, tačiau voltižiruotės moko tik ant Lietuvos jojamosios, vardu Eicho. Būtent su ja Aistė pasirodė ir per Gargždų miesto gimtadienį, kur gargždiškiams padovanojo įspūdingą meninę programą.

 

Jausti muziką, joti ant žirgo ir džiuginti gimnastinėmis figūromis – tai jau aukštasis pilotažas, kurį įvaldyti užsimojo Priekulės jojimo klubo „Pamario žirgai“ auklėtiniai. Raitelių meninė programa visai neseniai buvo pademonstruota Gargždų Minijos slėnyje per Gargždų miesto 765-ąjį gimtadienį. Išvydusieji pavojingus triukus net kvapą užgniaužė – reginys pakerėjo.

Lietuvoje nepelnytai užmiršta

Gimnastika ant žirgo vadinama voltižiruote. Ši sporto šaka yra įtraukta ir į olimpinių žaidynių programą. Lietuvoje ji yra primiršta, nors vyresnės kartos raiteliai dar pamena, kad be voltižiruotės pagrindų nebuvo leidžiama dalyvauti jojimo varžybose.

Idėja atgaivinti voltižiruotę kilo klubo „Pamario žirgai“ vadovui ir treneriui Antanui Ruškiui, kuris yra patyręs žirginio sporto meistras, daug metų treniruojantis suaugusiuosius ir vaikus. Daugelis jų tapo universaliais raiteliais, ne kartą laimėjusiais įvairiausius apdovanojimus Lietuvos ir tarptautinėse varžybose.

„Pamario žirgai“ yra vienintelis Lietuvoje jojimo klubas, su parodomąja voltižiruotės programa dalyvaujantis renginiuose. „Ugdytiniai jau pasirodė ne tik Gargžduose, bet ir Plungėje, Kurtuvėnuose sulaukėme puikių atsiliepimų. Džiaugiuosi, kad yra daug norinčiųjų užsiimti šiuo sportu, tačiau klubas įkurtas neseniai. Kol kas neturime savo patalpų, tad sportuoja tik patys atkakliausieji, kurių neatbaido treniruotės lauke, pievose, parke. Jei tik prasideda lietūs, nepalankios oro sąlygos trukdo. Turime minčių ir vilčių įsirengti patalpas, todėl jei atsirastų geros valios žmonių, galinčių bei norinčių prisidėti prie klubo veiklos ir juos paremti, mielai lauksime“, – viltingai kalbėjo treneris A. Ruškys.

Suteikia kūrybinę laisvę

Pasak A. Ruškio, šiuo metu yra 6 ugdytiniai, kurie voltižiruotę jau gali atlikti įvairiuose renginiuose. „Suteikiu kūrybinę laisvę, leidžiu pasirinkti muziką, siūlyti figūras, tačiau vėliau viską deriname. Būna, jog jaunimas iškart nori atlikti sudėtingiausius triukus. Taip neišeina, reikia atsižvelgti į saugumą ir tobulėti pakopa po pakopos, pajusti žirgą, perprasti jo charakterį. Raitelio ir žirgo duetas turi dirbti darniai, it vienas mechaninis laikrodis“, – įsitikinęs pašnekovas.

Kone ryškiausia „Pamario žirgų“ žvaigždė – trenerio duk­ra Aistė. Ji universali raitelė, dalyvavusi įvairiose Lietuvos ir tarptautinėse varžybose, laimėjo ne vieną konkūrų, ištvermės, lenktynių apdovanojimą. Aistės atliekama meninės voltižiruotės programa nepalieka abejingų, čia dera žirgo eiklumas, žmogaus plastika ir muzikos skambesys, o tvyrantis adrenalinas neleidžia atitraukti akių nuo raitelės nė sekundei.

„Jojimo meno esu mokoma nuo 5 metų. Tačiau voltižiruotės – tik paskutiniuosius 2–3 metus. Mane žavi patiriamas adrenalinas ir jausmas, kad gali padaryti tai, kas kitiems neįmanoma. Žinoma, yra tekę ir nuo žirgo nukristi, visai neseniai man plyšo du kojos raiščiai, iki šiol tebesigydau, tačiau kartu ir toliau sportuoju“, – atvirai sako žirginio sporto entuziastė Aistė.

Pomėgis žirgams jų šeimoje perduodamas iš kartos į kartą. Dabar ant balno jau sėdasi ir 5 metukų A. Ruškio anūkė, Aistės dukra Deimantė. „Imamės visų saugumo priemonių, visada būname šalia. Pirmiausia gimnastikos pratimai atliekama ant stovinčio žirgo. Tačiau Deimantė mato, ką ir kaip aš darau, ir iškart kartoja. Turi išskirtinės drąsos“, – pastebi Aistė.

Agnė ADOMAITĖ

Nuotr. iš asm. archyvo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių