Bibliotekininkams prisijaukintas karantinas nebe iššūkis, o galimybės

Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė „Nauja realybė – naujos formos“ buvo kupina inovatyvių idėjų įgyvendinimo. Tai taip pat ir Jono Lankučio viešosios bibliotekos metinės veiklos ataskaitos aptarimas, sveikinimai, pasidalijimas naujienomis, džiaugsmais, rūpesčiais, lūkesčiais.

Nieko naujo, sakysit… Kiekvieną pavasarį balandžio mėnesio paskutinė savaitė visoms bibliotekoms – tarsi savotiški atlaidai. Ir taip jau dvidešimt vieni metai. Šie – neeiliniai, nes taip dar negyvenome – įbauginti viruso, suvaryti į namus, be galimybės laisvai dirbti bei užsiimti kitomis veiklomis.

Paskutiniąją Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės dieną Gargždų kultūros centre, laikantis visų saugos reikalavimų, iš po kaukių besišypsančiomis, pasiilgusiomis susitikimų akimis rinkosi rajono bibliotekininkai.

Ko nemato lankytojai

„Nauja realybė – naujos formos“ – toks šūkis mus visus lydėjo šiais metais. Ne tik dėl informacinių technologijų bei dirbtinio intelekto skverbimosi į mūsų gyvenimą, bet ir poreikio prisitaikyti nuolat besikeičiančiame pasaulyje. Bibliotekos tai daro nuolat, jose dirbantys žmonės yra tarpininkai tarp informacijos kaupimo ir perdavimo. Mūsų darbas – dalintis, perduoti. Netradiciškai tradicišką savaitę Lietuvoje įvyko gausybė renginių, kurie nugulė interneto platybėse, juos rasime ir po daugelio metų. Mūsų biblioteka – ne išimtis. Tai virtualios parodos, sukurti trumpi, pristatantys mūsų skyrių ar filialų veiklas filmukai ir t. t. Sumontavome ir paleidome filmuką apie tai, ko nemato mūsų bibliotekos lankytojai, bičiuliai bei partneriai. Kokius darbus atlieka bibliotekose žmonės? „Biblioteka. Pamatyk, ko nematai“. Būtinai susiraskite, kas dar nespėjote pažiūrėti, ir patenkinkite savo smalsumą!

Organizavome virtualų susitikimą su politinės komunikacijos specialiste, retorikos ir viešojo kalbėjimo lektore dr. Giedre Vaičekauskiene ir rašytoju Tomu Dirgėla, prie kurio kvietėme prisijungti ir mūsų puikius partnerius: Klaipėdos rajono švietimo centrą bei visų rajono mokyklų bibliotekininkus. Norėjome atgaivinti tradiciją ir nors virtualiai pabūti su kolegomis, dirbančiais rajono mokyklų bibliotekose.

Dovilų bibliotekininkė E. Žukauskienė atidarant knygų namelį sukūrė šventinę nuotaiką. Į knygų namelį – laikraštį

Kai kurių savaitės renginių bei įvykių be gyvo bendravimo negalima buvo įsivaizduoti. Atidarėme net du Knygų namelius Doviluose ir Agluonėnuose. Knygų nameliai nėra naujiena nei pasaulyje, nei Lietuvoje, nei rajone, pernai tokį jau atidarėme Veiviržėnuose. Turėti juos sustiprino pandemijos metas, kai dėl karantino bibliotekos darbo veikla yra apribota. Anot Agluonėnų bibliotekininkės Erikos Ramanauskienės, žvelgiant pro langą į tuščius suoliukus, norisi matyti kitokį vaizdą, tai skaitantį žmogų. Į knygų namelį darbo dienomis bibliotekininkė ketina įdėti ir rajoninį laikraštį „Banga“, kad jaunos mamos ar belaukiantieji pasigražinti šalia esančioje kirpykloje galėtų susipažinti su rajono naujienomis. Tokių namelių, dažniausiai įrengiamų po atviru dangumi, funkcija – suteikti galimybę tarpusavyje dalintis knygomis, populiarinti jų skaitymą. „Kitaip nei įprastoje bibliotekoje, mėgstamomis knygomis čia dalijasi patys skaitytojai, jas tiesiog palikdami namelyje ir pasiimdami kitų jau perskaitytų ir paliktų knygų. Pakalbinau auksarankį Liną Pocių. Svajonės pildosi – sutiko su didžiausiu entuziazmu! Paminėdamas, kad tai bus dovana bendruomenei. Gal tai paskatins skaityti žmones, kurie nedrįsta užeiti į biblioteką, nes Agluonėnų seniūnijoje daugėja naujakurių. Be to, bibliotekėlė papuoš ir aplinką“, – samprotauja bibliotekininkė E. Ramanauskienė.

Dalintis knygomis – gera

Dovilų bibliotekininkės Eligijos Žukauskienės idėja ir šventinės nuotaikos ilgai sklandė ore, kol įgavo prasmę. Ji džiaugėsi, kad „po didelio laukimo ir svajonių, pokalbių su bendruomenėmis ir sulaukto palaikymo atėjo maloniausias momentas, kuomet galėjome pakviesti į Knygų namelio atidarymo šventę! Žinoma, šiuo pandemijos laikotarpiu kvietėme ir dureles atidarėme kukliai, bet tikimės, jog jis bus populiarus tarp gyventojų. Tai bus lyg neįprasta ištisą parą veikianti bibliotekėlė, kurioje visi norintys galės palikti ir pasiimti knygas“.

Knygų namelio Doviluose atidarymu džiaugėsi seniūnė Nijolė Ilginienė, bendruomenės pirmininkė Asta Dambrauskė, Šiūparių bendruomenės pirmininkė Marina Žebelienė.Bibliotekininkės įsitikinimu, dalijimasis knygomis skatins ne tik doviliškių bendruomeniškumą, bet ir prisidės prie švietėjiškos veiklos bei skaitymo puoselėjimo. Karantino apribojimų metu, kai įstaigų ir bibliotekų duris tenka užverti, skaitytojai kartais lieka be knygų. Todėl dabar tai taps tarsi vilties spindulys bendruomenių gyventojams, kurie galės dalintis knygomis nepatekę į biblioteką. Juk dalintis taip gera…

Šiemet Dovilų seniūnijoje planuojami pastatyti dar keturi knygų nameliai – miniatiūrinės bibliotekėlės. Džiugu, kad tai bus tose bendruomenėse, kur nėra bibliotekos: Šiūparių, Ketvergių, Kiškėnų, Medsėdžių. Šios lauko bibliotekėlės atsirado įgyvendinant Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomenės veiklos stiprinimo programas Klaipėdos rajone, pastatytos Savivaldybės lėšomis.

Smagu, kad Knygų namelių idėją palaikė ir šventės metu linkėjo skaityti bei dalintis knygomis seniūnės Nijolė Ilginienė bei Laima Tučienė, taip pat ir ištikimiausi knygų bei bibliotekų bičiuliai. Tai kuklūs, bet labai prasmingi bibliotekų savaitės įvykiai.

Susitikime – džiugūs momentai

Paskutiniąją Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės dieną Gargždų kultūros centre, laikantis visų saugos reikalavimų, iš po kaukių besišypsančiomis, pasiilgusiomis susitikimų akimis rinkosi rajono kolegos bibliotekininkai. Gyvai nesimatę kone ištisus metus. Šventinis savaitės užbaigimo renginys – tai ir metų rezultatų aptarimas, ir kolegės gražios išlydėtuvės į pensiją, ir grįžusių į kolektyvą iš vaikų auginimo atostogų pasveikinimai; virtualiai išrinktų naujų Darbo tarybos bei LBD skyriaus pirmininkių prisistatymai. Ir, žinoma, nebūtume bibliotekininkai, jei nesugalvotume džiugių momentų – visiems dalyvavusiems kolektyvo nariams buvo įteiktos smagios nominacijos.

Jaunieji Dovilų skaitytojai labai džiaugėsi knygų nameliu.Kintant realybei, ypatingai pandemijos metu, neišvengiamai kito ir bibliotekininkų darbo pobūdis. Didelė dalis paslaugų persikėlė į virtualią erdvę, o bibliotekų darbuotojams teko greitai ir lanksčiai reaguoti į naujus iššūkius. Nepaisant pokyčių, bibliotekininkai išliko savo bendruomenių šviesuliais. Nenuostabu, kad Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės uždarymo proga nusprendėme pradžiuginti skaitytojus vilties ir šviesos kupinu „Jerusalema“ šokiu. Užkrečiantis šokis neša žinią, kad net sunkiais laikais bibliotekininkai yra labai vieningi ir bendruomeniški. Šokis sujungė bibliotekininkus nuo Vilniaus iki Klaipėdos. Sumontuotą bendrą įrašą galite rasti ir „Facebook“ paskyroje. „Jerusalema“ iššūkis per pastaruosius metus išpopuliarėjo visame pasaulyje ir subūrė bendram šokiui ne vieną profesinę bendruomenę. Na, o devyniasdešimtmetį švenčianti Lietuvos bibliotekininkų draugija dar planuoja gražių renginių ir iniciatyvų. Džiaugiuosi būdama šios bendruomenės dalimi ir jau antra kadencija dirbdama LBD taryboje.

Dovilų „Sidabrinės gijos“ asociacijos pirmininkė Birutė Palubinskienė sakė, kad karantino metu per bibliotekos langą perduodamos knygos buvo tarsi Komunijos priėmimas.Paslaugos naujomis formomis

Jau antri metai, kai pasaulis gyvena naujoje realybėje ir žmonės taiko savo gyvenime naujas formas. Bibliotekos sugebėjo persiorientuoti ir suteikti paslaugas, kad ir neįprastomis, kitomis formomis. Džiaugiuosi mūsų bibliotekos kolektyvo darbu, kitų bibliotekų kolegomis ir linkiu niekada nepritrūkti kūrybiškumo, kantrybės, išminties. Būti kaip visada jautriems ir dėmesingiems žmogui, situacijai, būti šviesuliais ir kultūros nešėjais, naudotis visomis archajiškomis ir inovatyviomis priemonėmis, kad kiekvienas, kuriam reikia bibliotekos, informacijos, žinių, knygos, liktų patenkintas.

Noriu perduoti LBD pirmininkės Jolitos Steponaitienės žodžius: „Mieli kolegos, štai ir praėjo dar viena Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė. Na, aš nepamenu, kad per NLBS snigtų, bet… Prisijaukinome karantinus ir jie jau mums ne iššūkis, bet galimybės. Ačiū už jūsų kūrybiškumą, atsidavimą, energiją. Smagu, kad turėjome tiek daug renginių, nežiūrint suvaržymų ir karantino sąlygų, bibliotekos sulaukė svečių – kas Prezidento, kas mokinukų, kas virtualių… Mus kalbino žurnalistai, mumis domėjosi. Susitiksime kituose renginiuose ir akcijose. Šie metai mums svarbūs dar ir todėl, kad LBD 90-metis. Būkite sveiki ir saugūs. Skiepykimės, kad galėtume kuo greičiau susitikti.“

Diana CIPARIENĖ

Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja l. e. direktoriaus pareigas

Vilijos BUTKUVIENĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių