• 14 rugpjūčio, 2022
|

Branda pažadino fotografės talentą

L. Žemeikienei (dešinėje) fiksuoti endriejaviškių emocijas padėjo visur lydėjusi bibliotekininkė R. Žadeikytė.

 

„Kai tinkamu momentu atsiduri reikiamoje vietoje, padarai išvadas ir supranti, ko nori iš gyvenimo“, – taip apie savo apsisprendimą tapti fotografe kalba pirmąją autorinę parodą surengusi Laima Žemeikienė. Klaipėdos rajone, Tickinų kaime, gyvenanti moteris 15 metų fotoaparatą rankose laikė mėgėjiškai. Jos užsidegimą pastebėję namiškiai „netyčia“ apie tai užsiminė profesio­nalams, ir taip Laima atsidūrė reikiamose menininkų rankose. Nusprendusi įamžinti Endriejavo miestelio istorijon įeisiančius žmones, fotografė galutinai suprato radusi savo profesinį kelią.

Pomėgis tapo darbu

Į Endriejavo seniūniją Laima su vyru atsikėlė prieš du dešimtmečius. Iš kito rajono galo – Dovilų – kilusi moteris yra įgijusi ekonomistės išsilavinimą, tačiau tokio darbo niekada nedirbo. Teko būti siuvėja, pardavėja, o prieš metus jos pragyvenimo šaltiniu tapo fotografija. Laima įsitikinusi, kad tai yra tikrasis profesinis pašaukimas. Fotoaparatas jos rankose būdavo nuolat, tad vis kirbėdavo mintis išmokti fotografavimo taisyklių.

Kalbėdama apie tinkamą momentą ir reikiamą vietą L. Žemeikienė omenyje turėjo lemtingą viešnagę pas gimines į Švėkšną. „Važiuodama vyrui prisakiau, kad tik neužsimintų apie mano norą fotografuoti. Jis ilgai tvėrė – kol sėdome į mašiną vykti namo. Tada ėmė ir užsiminė, kad va, Laima fotografuoti nori, bet nemoka“, – dabar jau juokdamasi prisimena fotografė. Giminaičiai Stasys ir Rasa Raukčiai moters norą priėmė entuziastingai – jei nemoka, vadinasi, reikia mokyti.

Fotografė ėmė lankyti individualias pamokas pas fotomenininkus Virgilijų ir Alę Jankauskus Klaipėdoje. Daug žinių jau prieš tai Laima gavo pati naršydama internete. Visgi profesionalų įdiegtas taisykles ji vertina labai atsakingai. „Specialiai atsiverčiau seniau darytas nuotraukas ir nustebau, kad jau tada fotografavau pagal taisykles. Matyt, vidumi jaučiau“, – kalbėjo moteris. Ji neneigia, kad mokytojai turbūt pažadino talentą. Dabar asmenines šventes fotografuojančiai moteriai šis darbas yra pagrindinis.

Parodoje – Endriejavo verčiausieji

Pirmajai autorinei parodai Laima ryžosi artėjant Endriejavo miestelio 235-osioms metinėms. Po tris mėnesius trukusių fotosesijų paroda buvo atidaryta šventės išvakarėse – birželio 26 d. Pasitarusi su Endriejavo bibliotekininke Rita Žadeikyte, Laima nusprendė įamžinti miesteliui nusipelniusius, neatlygintinai gerovę jame kuriančius žmones. „Pažįstu beveik visus Endriejavo gyventojus, bet nenorėjau išsakyti vien savo nuomonės. Sukvietėme grupę žmonių ir kartu sprendėme, kas būtų verčiausi. Atrinkti juos padėjo seniūnė Laimutė Šunokienė, bendruomenės pirmininkas Eugenijus Kalvaitis, mokytoja Laima Kazragienė“, – parodos organizavimo pradžią prisiminė bibliotekininkė R. Žadeikytė.

L. Žemeikienei didžiausią įspūdį paliko fotografuotų žmonių svetingumas ir… kuklumas. „Turbūt pas visus nuėję išgirdome tą patį, kad jie lyg ir nėra verti būti šioje parodoje. Kai kurie visaip bandė išsisukti nuo jiems parodyto dėmesio, o pas kitus užtrukdavome po penkias valandas – pasitikdavo su šašlykais“, – pasakojo ji. Būta ir iššūkių, kai keturias valandas trunkanti fotosesija vos nelikdavo bevaisė, mat žmonės nepratę prie fotoaparato blykstės. Kai kur lemtingas tapo paskutinis kadras.

Dvidešimtyje nuotraukų tarp L. Žemeikienės įamžintų endriejaviškių atsidūrė kraštietis rašytojas, pedagogas Antanas Žemgulis, tradicijų puoselėtoja Birutė Ežerskienė, sporto renginių iniciatorius Petras Puidokas, lenktynininkas Vaidas Vaičekauskas, duonos kepėjas Mantas Virbauskas su drauge Jurgita, Genčų šeima, veikliausi moksleiviai ir kt. Klebonas Stanislovas Anužis nenorėjo fotografuotis vienas, tad pasiūlė kartu įsiamžinti kurso draugei Laimai Kazragienei.

L. Žemeikienė vis dar neatsistebi, kad į parodos atidarymą susirinko net 70 svečių. Jos darbus vertino ir mokytojai V. ir A. Jankauskai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių