Kad nesijaustum lyg „bukutis“ paukščių karalijoje
Jau spėjome įsitikinti, kad pastaraisiais dešimtmečiais kūrybingų žmonių saviraiška, menas, laužydami nusistovėjusias ir sustabarėjusias mūsų suvokimo ribas, ieško ne tik naujų išraiškos formų, bet ir erdvių pasiekti savo žiūrovą ar klausytoją. Vienas iš tokių pavykusių pavyzdžių – šiuo metu naujojoje Gargždų autobusų stotyje veikianti Rimvydo ALŠAUSKO fotografijų paroda „Sparnuotas šypsnys“.
Įkvėpė gamtos tyrinėjimas
– Kas, kur ir kada Jums įdiegė meilę gamtai?
– Nors mano gimtinė – miestas, Vilnius, visas moksleiviškų atostogų vasaras leisdavau pas senelius Dzūkijoje. Ten, gamtos apsuptyje, jaučiausi kaip žuvis vandenyje. Vasarodamas ne tik stebėjau ir tyrinėjau gamtą, maudydavausi, meškeriodavau ir grybaudavau, bet patyriau ir tikrų kaimiškų darbų skonį ganydamas karves ar ruošdamas gyvuliams šieną. Taigi meilę gamtai neabejotinai man įdiegė nuostabiosios Dzūkijos miškų, ežerų ir laukų grožis. Ir dabar visuomet jaučiu silpnybę gamtai bei jos grožiui.
– Kada kilo domėjimasis fotografija?
– Fotografija susidomėjau vėliau, kai nusipirkau savo pirmąjį „Canon D30“ fotoaparatą – 2004 metais, kai man buvo 25-eri. Tačiau tada buvo tik paieškos, kur, ką ir kaip fotografuoti. Dar po ketverių metų persikėliau dirbti ir gyventi į Gargždus. Norėjosi nuodugniau pažinti aplinkinius rajonus, todėl vis dažniau su šeima rengdavome išvykas į pajūrį, pamarį ir aplinkinius rajonus. Matomus vaizdus norėjosi užfiksuoti ir įamžinti, kilo noras pasidalinti su kitais. 2020 metais jau visai rimtai susidomėjau fotografija, socialiniai tinklai tapo puikia platforma pasidalinti užfiksuotu grožiu. Šiuo metu ir toliau dalinuosi nuotraukomis socialiniuose tinkluose, dažniausia „Facebook“ platformoje Breathing the Earth vardu. Ten galite stebėti mano įžvalgas ir stebėjimus, nuotraukas.
Užvaldė aistra sparnuočiams
– Na, o kaip fotografavimas atvedė prie domėjimosi paukščiais?
– Noras geriau pažinti tai, ką fotografuoji, atvedė prie tikro domėjimosi paukščiais. O viskas pamažu klostėsi taip. Prieš ketvertą metų netoli Palangos Gintaro muziejaus pamačiau įdomų tamsų paukštį geltonomis akimis, tačiau neturėjau jokio supratimo, ar tai retas, o gal visiškai įprastas paukštis. Kartą sėdint prie laužo vakaro tyloje, per ežerą atskrido ir netoliese į seną ąžuolą nutūpė kiek spalvingesnis paukštis. Ir vėl jokio supratimo, kas jis. Mane supažindino ir pasakė, jog tai – bukutis. Tuomet suvokiau, jog iš tiesų tai aš „bukutis“ šioje paukščių karalystėje. Taip užgimė aistra sparnuočiams. Ilgainiui vieną pomėgį – žvejybą vis labiau keitė paukščių stebėjimas. Ėmiau vis daugiau fotografuoti, studijuoti apie paukščius ir fiksuoti jų gyvenimo momentus.
– Norint fotografuoti gamtą, be abejo, reikia ir tam skirtos specialios įrangos, su kokia Jūs dirbate?
– Stebėdamas ir fotografuodamas paukščius supratau, jog mano tuo metu turima įranga, fotoaparatas „Canon 7D mark II“, nebeatitinka mano poreikių, o turimas objektyvas EF 70–200 mm F4 labai mažo židinio nuotolio, tad paukščius galiu fiksuoti tik iš labai toli ir negaunu viso jų puikaus vaizdo. Teko per keletą metų patobulinti fotoaparatą į „Canon R6“ bei įsigyti kiek didesnio židinio nuotolio objektyvų „Canon“ 400 mm F5,6 bei „Sigma“ 150–600 mm F5,6-6,3.
Skatina fantastiškas grožis
– Sakėte, kad esate kilęs iš Vilniaus, kaip šiandienius Jūsų poreikius tenkina gyvenimas Gargžduose?
– Man labai patinka pati Gargždų lokacija: šalimais jūra, pamarys. Gargždai turi nuostabų parką, jame gyvena fantastiško grožio naminė pelėda, kurią galite pamatyti ir parodoje. Puikūs Minijos slėniai, kurių tiek vaizdai, tiek paukščių įvairovė didžiulė. Ne ką mažiau puikūs Dovilų karjerai su Raudonosios knygos gyventojais, tokiais kaip mažasis baublys. O ir kiti Klaipėdos, Šilutės, Kretingos, Palangos rajonai su nuostabiomis paukščių buveinėmis ranka pasiekiami. Šiuo metu labai didelę laiko dalį praleidžiu gamtoje stebėdamas sparnuočius, kurių jau dabar esu užfiksavęs 239 skirtingas rūšis. Tik šiais, 2024 metais, jau nufotografavau 216 skirtingų rūšių sparnuočių, o migracija dar tik įsibėgėja.
– Kaip Jūs apibūdintumėte šią savo pirmąją parodą?
– Paroda „Sparnuotas šypsnys“ – tai proga pasigrožėti gamtos vaizdiniais, susipažinti su mus supančiais paukščiais bei pagautiems emocijų nusišypsoti. Nemaža dalis fotografijų iš Gargždų apylinkių ir Klaipėdos rajono. Taip pat ir paukščiai, besilankantys aplink Gargždų karjerus. Šie karjerai visus metus yra prieglobstis patiems nuostabiausiems ir įvairiausiems, taip pat ir rečiausiems sparnuočiams, ypač pavasarį ir rudenėjant. Skatina noras parodyti, kad pasidairę atidžiau galime išvysti nuostabiausias rūšis, kur jūs bebūtumėt – miške, laukuose, prie jūros, prie karjero ar pelkėje. Dairykimės, stebėkime, džiaukimės ir saugokime tai, ką turime!
Norėčiau pareikšti didžiulę padėką Daivai Buivydienei už galimybę naujosios autobusų stoties erdvėje surengti parodą, Nomedai Jokubaitienei už visapusišką pagalbą ir skirtą savo laisvalaikį, taip pat savo šeimai, kurios dėka galiu savo pomėgiui skirti tiek daug laiko. Ši paroda yra jų pagalbos ir palaikymo rezultatas.
Egidijus ŽIEDAS
Asmeninio archyvo nuotr.