Doviluose – Klaipėdos regiono tautodailininkų metų derlius

„Darbus respublikinei „Aukso vainiko“ parodai atrenkanti komisija didžiausią dėmesį skiria tradicijų išsaugojimui ir meistrystei“, – per Klaipėdos regiono tautodailės parodos „Aukso vainikas. Kai kalba sielos“ atidarymą Dovilų etninės kultūros centre sakė Lietuvos tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyriaus vadovė V. Šmitienė.

Dovilų etninės kultūros centre neseniai atidaryta Klaipėdos regiono tautodailės paroda „Aukso vainikas. Kai kalba sielos“. Lietuvos tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyriaus narių darbai, skirti respublikiniam konkursui „Aukso vainikas“, Doviluose buvo eksponuoti ir pernai. Komisija jau išrinko šių metų laureatus, tačiau pamatyti verta visus darbus, sukurtus darbščių ir kūrybingų regiono žmonių.

Anksčiau respublikiniam konkursui „Aukso vainikas“ skirti Žemaitijos skyriaus narių darbai būdavo eksponuojami ir atrenkami Kretingoje Žiemos sode. Pernai Dovilų etninės kultūros centre Klaipėdos regiono tautodailės paroda buvo surengta pirmą kartą. Jaukiose salėse šiemet eksponuojami 362 vaizduojamosios, taikomosios dailės ir kryždirbystės darbai, sukurti 82 meistrų. Lietuvos tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyrius, kuriame yra gintaro, tapybos, tekstilės, keramikos ir medžio drožybos sekcijos, jungia 420 narių.
„Tarp Klaipėdos, Skuodo, Kretingos, Gargždų, Šilutės, Tauragės, Palangos ir Neringos aktyviausi – klaipėdiškiai tautodailininkai, nes ir skyrius didžiausias, jam priklauso per 200 narių. Vis dėlto po pandemijos pastebimas tautodailininkų mažesnis susidomėjimas parodomis. Vyksta daug mugių ir tai, ką geresnio sukuria, jie parduoda“, – pripažino Lietuvos tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyriaus vadovė Vida Šmitienė. Pernai ji apgailestavo, kad regioninėje parodoje nebuvo vėtrungių meistrų ir darbus pateikė tik vienas kryždirbys, tačiau šiemet yra kuo džiaugtis: vėtrungių meistras Eugenijus Rimkus pateikė ne vieną kūrinį, o kryždirbys salantiškis Alioyzas Pocius vasarą sukūrė daug kop­lytėlių. Komisija kryždirbystės darbų kategorijoje jo koplytėles įvertino pirmąja vieta. Vis dėlto, pasak V. Šmitienės, nedaug regione yra keramikų, o medžio drožėjai – tik vyresnio amžiaus.
Parodai, kurioje eksponuojami ir paveikslai, tekstilės darbai, rišti sodai, medžio skulptūros, juvelyrikos ir kt. kūriniai, savo darbus pristatė ir mūsų rajono tautodailininkai Rimantė Šalčiuvienė, Audronė ir Algirdas Macijauskai, Stasė Kausteklienė, Petras Balsys, Jūratė Buožienė, Dalia Lengvinaitė, Valentina Kaubrienė, Petras Normantas, Algirdas Ridikas ir Audra Jankeliūnienė.
Komisija, kurią sudarė Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas Jonas Rudzinskas, Klaipėdos etnokultūros centro Liaudies dailės studijos koordinatorė, dailininkė etnologė dr. Elena Matulionienė, Lietuvos nacionalinio centro tautodailės specialistės Solveiga Jakučiūnaitė ir Gražina Vaičiūnaitė, Dovilų etninės kultūros centro etnologė Jolita Vozgirdienė ir Gargždų krašto muziejaus direktorė Sigita Bučnytė, iš regioninei parodai pateiktų kūrinių vietas ir padėkas skyrė trijose kategorijose. Pirmoji vieta už taikomosios dailės darbus – Užgavėnių kaukes ir lazdas – atiteko kretingiškiui medžio drožėjui Andriejui Adolfui Viluckiui. Septintą kartą iš eilės pirmąja vieta regioninėje parodoje įvertintas kretingiškis pernai respublikiniam „Aukso vainiko“ konkursui pateikė medžio skulptūrų. Į Gelgaudiškio dvare Šakių rajone vyksiantį „Aukso vainiko“ konkursą iškeliaus ir pirmąja vieta įvertinti šilutiškės Rūtos Čiuželienės-Emigart vaizduojamosios dailės darbai – karpiniai, ir salantiškio kryždirbio A. Pociaus koplytėlės.
„Paroda turtinga vaizduojamosios ir taikomosios tautodailės Klaipėdos regiono darbų. Juos vertinant buvo kreipiamas dėmesys į reikalavimą pateikti 5 naujus, niekur neeksponuotus darbus, į tradicijų puoselėjimą savo darbuose, jų tęstinumą, savitą braižą ir atstovaujamo regiono etnografinių tradicijų pristatymą. Iš Klaipėdos rajono tautodailininkų paskatinimo padėka įteikta Stasei Kausteklienei“, – sakė komisijos narė S. Bučnytė. Jos nuomone, parodoje įdomu pamatyti ir palyginti vietos tautodailininkų ir svečių kūrybą, įdomu stebėti, kurios tautodailės sritys stiprėja, kuriose juntamas meistrų stygius. Renginyje, kuriame dalyvavo ir Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas, diskutuota ir apie sklandesnį tautodailininkų veiklos pristatymą Lietuvos ir užsienio šalių parodose.

Parodą Dovilų etninės kultūros centre galima aplankyti iki spalio 14 d.

Laima ŠVEISTRYTĖ
Dalios LENGVINAITĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių