Daupariškė lėlių kūrėja, pasiklydusi vaikystėje

Ant krėslo supasi Adelė, prisėdusi koketuoja Karmela, sūpynėse – angelas sargas, dar viena lėlė įsitaisiusi ant papuošalų skrynelės, kitos – ant nuotraukų rėmelių. Brunetės, blondinės ir rusvaplaukės – visos lėlės skirtingos, iš Vaidos Žymančienės fantazijų pasaulio. Pirmoji Gargždų kultūros centro dailininkės-dizainerės lėlių paroda atidaryta Jono Lankučio viešosios bibliotekos Dauparų filiale.

Pirmasis žingsnis

Ketverius metus tyliai kūrusi Vaida pagaliau, kolegų paraginta, išdrįso savo kūrybos lėles pristatyti visuomenei. Pirmiausia daupariškiams, nes čia gyvena su šeima. „Tai mano pirmasis žingsnis į viešumą. Nuo mažens buvau linkusi į menus, pamenu, net nespalvotą tėvų nuotrauką nuspalvinau. Mano spintelė buvo pilna įvairiausių medžiagų atraižėlių, iš kurių siūdavau lėlėms drabužėlius. Piešiau popierines lėles, – suvaldžiusi jaudulį kalbėjo parodos autorė. – Nuostabias lėles kuria draugė, negalėdavau atsižiūrėti. Kiek buvo džiaugsmo, kai pažadėjo per gimtadienį vieną jų padovanoti! Bet gimtadienis atėjo ir praėjo, o lėlės negavau. Tačiau gavau patarimų, kaip pačiai pasidaryti lėlę. Taip pradėjau kurti lėles.“

Angelas laukia vardo

Ne visos Vaidos lėlės turi vardus. Autorė pasakojo, jog kartais net sukurtoms lėlėms nepavyksta sugalvoti vardo, o kartais vardas gimsta pirmiau už lėlę. Taip koketė „pakrikštyta“ Karmela. O štai angelas sargas ant sūpynių, matyt, laukia, kad jam vardą sugalvotų tas, kuris jį išsirinks. „O, žiūrėk – Aldutė!“ – kartą praeidamos pro ant krėslo įsitaisiusią lėlę pasakė moterys. Taip ir prilipo.

„Nuo ko prasideda kūryba? Kiek laiko trunka padaryti lėlę? Iš ko padarytas veidelis, o iš ko plaukai?“ – autorės klausinėjo susirinkusieji.

Tik su gera nuotaika

Pasirodo, ne visos lėlės sukurtos turint konkrečią idėją, kai kurios atsiranda tiesiog darant, ir jau darbo eigoje sprendžiama, kokia bus veido išraiška, kokia figūra, kaip aprengta ir sušukuota. Vienai lėlei padaryti kartais užtenka dienos, o kartais prireikia savaitės.

„Nekuriu lėlių, jeigu esu prastos nuotaikos. Visos padarytos su meile, didžiulį malonumą teikia pats kūrybos procesas“, – pagrindinę paslaptį atskleidė Vaida. Du sūnus auginanti moteris prasitarė, jog lėlėmis galbūt kompensuoja tai, jog neturi dukros.

Kolegę sveikino Gargždų kultūros centro projektų vadovė Vaida Ubartienė, renginių organizatorė-vadybininkė Rasa Astikaitė-Genčas, parodą pristačiusi Gargždų kultūros centro Dauparų skyriaus renginių organizatorė Milda Šeškevičienė. Bendruomeniškos kaimynės parodą aplankė ir Dauparų mamytės.

Jaukiai bibliotekoje įsitaisę parodos lankytojai klausėsi Rimos Rumbutienės atliekamų dainų, o labiausiai patikusias parodos „Pasiklydusi vaikystėje“ lėles skubėjo įsigyti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių