Dovanojate meną, o kartu ir geras emocijas

AP galerijos savininkė Vilma Jankienė džiaugėsi bendru projektu su „Vadasigos“ baldų salono savininku Vaclovu Daukinčiu.

 

Šiais laikais meno kūriniai gali būti pristatomi ne tik galerijose ar parodų salių erdvėse. Pasisemti naujos meno pažinimo patirties galima ir baldų salone – galbūt kartu akimis išsirenkant prie būsimo paveikslo tinkamą baldą ar interjero detalę.

Ramūno Čeponio išskirtinė tapyba – Živilės Jankutės rankose.Degustacija baldų salone

Būtent tokius meno pažinimo vakarus, pavadintus meno degustacija, organizuoja sostinės AP galerija. Prieš kurį laiką Klaipėdoje pirmą kartą „Vadasigos“ baldų salone įvyko vienas iš tokių jaukių dešimties lietuvių autorių, tapytojų, grafikų, akvarelistų darbų pristatymo vakarų. Kodėl meno degustacija surengta baldų salone? „Pati esu kilusi iš Klaipėdos, su šio baldų salono vadovu Vaclovu Daukinčiu esame pažįstami jau seniai, nes užsiimu dar ir interjero dizainu. Ir sostinėje meną degustavome tarp baldų. Beje, baldai juk irgi meno kūriniai. Tai įdomus renginio formatas, žmonėms patinka“, – sakė Vilma Jankienė.

„Puiki meno degustacijos idėja. Kai bus nauja kolekcija, vėl pakviesime pas mus meno gurmanus“, – žadėjo V. Daukintis.

Šįkart AP galerijos savininkė V. Jankienė kartu su savo dukra ir asistente Živile Jankute pristatė po keturis kiekvieno autoriaus darbus, nuolat juos keisdamos ant molbertų, Vytauto Poškos tapyba – lyg iškarpytas atvirukas.pristatydamos autorių biografijas, kūrybą, savitumą, skirtingas atlikimo technikas, paveikslus rėmeliuose ir be jų. Vyko ne įprasta paroda, o įdomus procesas, tikras degustavimas, nes kiekvienas paveikslas buvo apžvelgiamas, aptariamas iš visų pusių, dalyviams paveikslus buvo galima liesti, pirštais pajusti dažų potėpį, reljefą.

Provincija išaugina daug talentų

Nedidelė meno gurmanų grupė, gurkšnodama vyną, grožėjosi menininkų darbais. Vilniečio tapytojo Vytauto Poškos freskos puikuojasi Valdovų rūmuose, Molėtų observatorijoje, o tapyboje jis erdvių meistras. 16 personalinių parodų surengęs autorius sako: „Tapyba – tai yra emocijos išraiška per spalvą ir formą. Tokia yra tapybos meninė kalba. O jei mintyse turi idėją, kuri labiau tinka knygai, tai ir rašyk knygą.“ Žymaus kauniečio menininko Valentino Lidijos Kuklienės grafika iš smėlio.Ajausko spalvotai grafikai ir tapybai būdingas romantiškas ir kiek siurrealistinis požiūris į pasaulį, dekoratyvūs spalvų deriniai, ekspresyvi tapysena.

Pasak V. Jankienės, kartais juokais yra sakoma, kad tie dailininkai, kurie nemoka piešti, užsiima abstrakcijomis. Bet to jokiu būdu negalima pasakyti apie Ramūną Čeponį, žinomą vilnietį tapytoją ir grafiką, abstrakčiojo ekspresionizmo atstovą. Jo paveikslai prikausto bet kurio žiūrovo dėmesį: ryškių spalvų dažų masė lyg sustingusi lava su įspūdingu reljefu, prie kurių galima medituoti, atpažinti patį save, savo emocijas.

Klaipėdiečiai menininkai Tomas Dromantas, Lidija Kuklienė taip pat puikūs savo darbais. Grafikė L. Kuklienė naudoja tokią techniką, kokios nenaudoja niekas, pavyzdžiui, pajūrio smėlį. Palietus paveikslą, smėlis trupa. Prie vieno tokio unikalaus darbo grafikė dirba metus. „Žiūrint į tokius paveikslus gerėja sveikata, nuotaika, stiprėja imunitetas“, – teigia įdomaus kultūrinio renginio sumanytoja V. Jankienė.

Tikru atradimu laikomas Klaipėdos rajone gyvenantis ukrainietis Sergiy Lysyy, klaipėdietiškus vaizdus, laivus tapantis akvarele taip, jog neatskirsi, paveikslas tai ar Lietuviškasis Pikasas – Rimvydas Pupelis. nuotrauka. Jo kūrinius jau graibsto užsienio galerininkai. Labai įdomūs, estetiški, tarsi nežemiški Alvydo Stausko iš Dusetų darbai, kuriuose susipina tapyba ir fotografija. Autorius fotografuoja iš arti vandens augalus, o vėliau kuria fantastinius paveikslus. Lietuviškuoju Pikasu vadinamas Rimvydas Pupelis, kurio paveikslai – lyg maži spalvoti spektakliai, gyvena ir kuria irgi provincijoje – Obeliuose.

Kupini fantazijos, mitologijos, minkšti tarsi aksomas keturženklėmis sumomis vertinami vilniečio tapytojo Svajūno Armono darbai, tarp jų moters aktai. „Donelaitis kūrė žodžiais, o Eugenijus Raugas – vaizdais. Jo paveiksluose pasakojama kasdienybės istorija“, – taip pristatoma tapytojo, muzikanto E. Raugo nepaprastai graži tapyba. Šis tapytojas – iš Dusetų.

Suteikia harmonijos

„Aš nesu profesionali menotyrininkė, tačiau menu domiuosi jau seniai. Menas man kaip atsvara verslui, kuriuo užsiimu jau 15 metų (V. Jankienė yra ir žurnalo „Aviacijos pasaulis“ leidėja – aut. pastaba). Man pačiai menas suteikia vidinės tvarkos, harmonijos, kurios visiems reikia. Kadaise, prieš 100 metų, menas buvo užsakomasis, labiau religinio pobūdžio. Klaipėdos rajone gyvenančio ukrainiečio Sergiy Lysyy akvarelė.Kai atsirado naujos modernios srovės, žmonės buvo šokiruoti. Dabar menas yra nuolat kintantis procesas, virsta nematerialiais dalykais, performansais, nebūtinai turinčiais išliekamąją vertę. Kai gilinausi į meno filosofiją, sužinojau, kad menas gimsta pagal genialumo dėsnius taip pat, kaip matematikos, fizikos ar kiti išradimai. Todėl tikras menas suprantamas ne tik profesionalams, bet ir naujokams, dar tik žengiantiems į užburiantį meno pasaulį. Mūsų meno degustacijos tam ir tarnauja – iš arti pamatyti, susipažinti, pamilti…“ – kalbėjo V. Jankienė.

Anot verslininkės, AP galerijos tikslas – populiarinti talentingus Lietuvos dailininkus, surasti jų kūriniams pirkėjus. „Paveikslas – nuostabi dovana, puiki investicija. Gerai įrėmintas darbas dar labiau suskamba. Tad nepirkinėkime menkaverčių daiktų, eikime pas dailininkus tiesiai į jų dirbtuves, mažinkime tarpus tarp paveikslų savo namuose“, – juokavo renginio organizatorė.

Paveikslai – iki 2 200 eurų

Į Klaipėdą AP galerija atvežė žinomų menininkų naują darbų kolekciją, visi darbai aukštos meninės vertės, o jų autoriai pelnę daugybę apdovanojimų ne tik šalyje, bet ir užsienyje. Pamačius 40 meno kūrinių, efektas buvo pritrenkiantis – kokių talentingų dailininkų turi Lietuva! Nuo daugelio paveikslų buvo sunku atplėšti akis, o vis naujiems darbams nugulant ant molbertų, dalyviai kaskart neslėpė susižavėjimo: „negali būti“, „tai nerealu“, „fantastika“… „Desertui“ buvo pateiktas vieno žymiausių Lietuvos dailininkų, dailės patriarho Algirdo Petrulio paveikslas „Suskaldytas“. Prieš šešerius metus mirusio dailininko darbai yra graibstyte graibstomi, „laisvėje“ jų mažai belikę. Menu besidomintys klaipėdiečiai žymėjosi, koks kūrinys labiausiai patinka ir kodėl. Vakaro pabaigoje visi pasidalijo įspūdžiais ir emocijomis. Patinkančius kūrinius buvo galima įsigyti ir jų kaina siekė nuo 35 eurų už mažą grafikos darbelį iki 2 200 eurų už solidų paveikslą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių