Fotografijų ciklas „Paskirstymo punktas“ – Ukrainos karių narsa ir meilė gyvenimui

Fotografijų parodos „Paskirstymo punktas“ atidarymo dalyviai.

Gargždų kultūros centre ketvirtadienį atidaryta fotografo Virgilijaus Skuodo reportažinių fotografijų paroda „Paskirstymo punktas“. Parodoje pristatomas fotografijų ciklas, kuriame autorius užfiksavo Ukrainos antiteroristinės operacijos (ATO) savanorių karių paskirstymo punktą Charkove 2019 m. pradžioje. Parodą organizavo Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius. Parodos partneris – Gargždų kultūros centras.


Parodos atidarymo metu fotografas V. Skuodas ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus vadovas Darius Vaičekauskas, kalbinami Gargždų kultūros centro renginių organizatorės Kristinos Kazlauskaitės-Kažukauskienės, papasakojo apie vizitą į Charkovą 2019 m. sausyje. Ten vyko Klaipėdos fotografų parodos, susitikimas su Ukrainos kariais savanoriais.
Klaipėdos ir Ukrainos fotomenininkus ne vieneri metai sieja graži kūrybinė draugystė. Menininkai dalijasi parodomis, rengia kūrybines stovyklas. Minėto vizito metu buvo atidaryta jungtinė fotografijų paroda „Atodangos. XX a. pabaigos Klaipėdos fotografija“, buvo surengta Dariaus Vaičekausko personalinė paroda „Dekonstrukcijos“. Šiuos kūrybinius susitikimus fiksavo ir dokumentavo kartu su kitais Klaipėdos fotomenininkais į vizitą važiavęs V. Skuodas.
Ketvirtadienį Gargždų kultūros centre atidarytoje parodoje pristatoma 2019 m. pradžioje sukurta serija fotografijų, kuriose Virgilijus užfiksavo Ukrainos antiteroristinės operacijos (ATO) savanorių karių paskirstymo punktą Charkove. Parodos pristatyme Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkas D. Vaičekauskas atkreipė dėmesį, kad Sausio 13-osios laisvės gynėjas V. Skuodas ypatingai domėjosi įvykiais Rytų Ukrainoje, norėjo patekti į Charkovo karo ligoninę, kur buvo gydomi iš karo zonos parvežti sužeistieji kareiviai, net ieškojo galimybių, kaip nuvykti į karo zoną Donbaso ar Luhansko apskrityse. Patekti į šiuos objektus yra labai sunku, reikalingi specialūs leidimai, juos gauti reikia daug pastangų ir laiko. Tad to padaryt nepavyko. Tačiau kartais gelbsti ne oficialūs ryšiai, o kūrybinės pažintys. Taip atsitiko ir šiuo atveju. Kūrybiniu pseudonimu Hamletas žinomas Charkovo menininkas, kuris piešia ir gatvėse, Virgilijui padėjo patekti į karių savanorių paskirstymo punktą Charkove. Tuomet pasinaudojęs tiesiog neįtikėtina proga Virgilijus ir sukūrė parodoje eksponuojamą fotoreportažą.

Fotografą V. Skuodą sveikina buvusi jo mokytoja R. Kuneikienė. Linkėjimais džiaugiasi ir renginio vedėja K. Kazlauskaitė-Kažukauskienė.

Paroda „Paskirstymo punktas“ Kultūros centre šiais metais nebuvo planuota, pagal iš anksto numatytą grafiką turėjo būti kita. Tačiau vasario 24 d. Ukrainoje teroristinės Rusijos sukeltas karas pakeitė visų gyvenimus ir kitaip sudėliojo įvykius. Ši paroda pirmiausia yra spontaniškas LFSKL skyriaus pirmininko D. Vaičekausko sumanymas. Prisiminęs Virgilijaus 2019 m. Charkove darytą fotoreportažą, Darius pagalvojo, kad būtent dabar prasminga ir būtina jį parodyti. Šią idėją palaikė ir Gargždų kultūros centras, pakeitęs iš anksto suplanuotų parodų grafiką. Fotografijų ciklo „Paskirstymo punktas“ autorius V. Skuodas kukliai vertina užfiksuotas akimirkas, reikliai žvelgdamas į nuotraukų kadrus iš pradžių fotografas net neturėjo minties juos eksponuoti. Tačiau karo fone, kai Ukraina iš visų jėgų kaunasi už savo nepriklausomybę, tie kadrai, padaryti vieną naktį Ukrainos antiteroristinės operacijos (ATO) savanorių karių paskirstymo punkte Charkove, įgavo visai kitą jėgą ir prasmę. Virgilijus, pasakodamas apie Charkove patirtus įspūdžius, akcentavo, kad jau tuomet jį itin sujaudino Ukrainos karių atkaklumas, ištvermė, narsa, pasiaukojimas vardan Tėvynės. Fotografui atmintyje įstrigo vieno Ukrainos kario istorija: jis buvo sunkiai sužeistas, tačiau gebėjo prislinkti iki savo nutrauktos kojos, ją pasiimti, vėliau jam buvo atlikta sėkminga operacija.
Parodos dalyvių nuomone, Virgilijui pavyko per labai trumpą laiką sukurti keletą charakteringų karių portretų, parodyti drąsa ir ryžtu spindinčias karių akis ir per Ukrainos nacionalinius simbolius perteikti kovinę šios tautos dvasią. Virgilijus sako, kad tie, kurie moka rusų kalbą ir sugeba perskaityti užrašus, fotografijose gali įžvelgti galingą emocinį aspektą. Įrašai vėliavose, kareivių marškinėliuose, popieriaus skiautėse atskleidžia karių svajones, lūkesčius, viltis. Nors jie vilki karinę uniformą, rankose spaudžia ginklą, tačiau jų svajonėse šviesus gyvenimas, meilė ir viltis.

Parodos prasmingumu įsitikinusi Administracijos direktoriaus pavaduotoja R. Petrauskienė.

Prasmingos parodos „Paskirstymo punktas“ autorių sveikino Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Rasa Petrauskienė, Gargždų kultūros centro direktorės pavaduotoja Asta Vaičiulienė, savo buvusio mokinio kūrybiškumu ir pilietiškumu ypač pasidžiaugė buvusi ilgametė pedagogė „Tauriosios širdies“ laureatė Regina Kuneikienė.


Vilija BUTKUVIENĖ
A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių