Europos šalių festivalyje tautodailininkė jautė atsakomybę

A. Pociuvienė (kairėje) ir E. Rimkienė stende.Endriejaviškė tautodailininkė Aurelija Pociuvienė nebe pirmą kartą vasaros atostogas leido Europos tautų festivalyje – kasmet vis kitoje šalyje. Šiemet jis vyko Vokietijoje, Bad Segeberg mieste. Atstovaudama Lietuvai ir Gargždams, ji jautė didelę atsakomybę. Savaitę trukusi Europos šalių sporto ir meno šventė pareikalavo nemažai jėgų, ištvermės, tačiau patirti įspūdžiai, tautų pažinimas atpirko nuovargį. Ateityje numatoma festivalį rengti Lietuvoje.

Gargždų vardas skambėjo Vokietijoje

Lietuvos ūkininkių draugijos Endriejavo skyriaus pirmininkė A. Pociuvienė šią vasarą su 40 žmonių grupe keliavo į Vokietiją, Bad Segeberg miestą, kuriame šiemet vyko tradicinis Europos tautų festivalis. „Tai Europos šalių mažų miestelių, kuriuose yra 18-20 tūkst. gyventojų, sporto ir meno šventė, – pasakojo endriejaviškė. – Ji vyksta nuo 1992 m., kasmet vis kitoje šalyje, vasarą. Pirmaisiais metais susirinko penkių Europos šalių atstovai, o dabar – 16.“

Pasak A. Pociuvienės, Lietuva dalyvauja nuo 2006 m., kai Ūkininkių draugijos Gargždų skyriaus pirmininkė, Ūkininkių draugijos tarybos narė Vilma Daukšienė parengė projektą ir pateikė paraišką dalyvauti šiame festivalyje. Į jį vyksta šios draugijos narės iš visos šalies, bet oficialiai atstovauja Gargždams, nes čia parengtas projektas. A. Pociuvienės teigimu, visose šventėse pristatomas Gargždų miestas. Taigi jo vardas buvo minėtas Italijoje, Suomijoje, Latvijoje, Portugalijoje, Airijoje, Vengrijoje, Liuksemburge. Šiemet – Vokietijoje, netoli Hamburgo, ežeringame, gražiame krašte.

„Festivaliui skirtame leidinyje buvo pateikta glausta informacija apie visų šalių miestelius-dalyvius. Apie Gargždus taip pat papasakota, išspausdintos nuotraukos su Gargždų bažnyčia bei Minijos vingiu, – kalbėjo endriejaviškė, atstovavusi Gargždams. – Su kita Lietuvos atstove Edita Rimkiene dirbome stende, lankytojų susibūrimo vietoje. Jis buvo vienas iš gražiausių. Mes pristatėme meniškus tautodailininkų dirbinius iš lino, gintaro, žalvario, keraminius suvenyrus su Lietuvos simboliais. Stendo lankytojus vaišinome kauniečių kepta juoda duona su sėmenų aliejumi ir trintais sėmenų grūdais.“

Ji pasakojo, jog komandos pristatė savo šalių paveldą, tautinius, etnografinius drabužius, valgius, varžėsi draugiškose krepšinio, tinklinio, futbolo, „petankės“, plaukimo varžybose.

Emigrantę nudžiugino „lietuviškas dvelksmas“

Festivalis rengiamas liepos mėnesį, kai Europos šalyse – didžiosios vasaros atostogos. Keliauti teko už savo lėšas. Lietuvos komanda autobusu važiavo parą, kol pasiekė Bad Segeberg miestą. „Sumokėjus dalyvio mokestį – 50 eurų, niekuo nereikėjo rūpintis. Mus apgyvendino mokykloje, gardžiai valgydino. Festivalio organizatoriai turėjo nemažai rėmėjų“, – sakė A. Pociuvienė.

Jos teigimu, ypač įspūdingas buvęs festivalio atidarymas, kai šventinė dalyvių eisena kelis kilometrus nusidriekė miesto gatvėmis. „Jose buvo daugybė žiūrovų. Bažnyčioje vyko iškilmingos pamaldos, – pasakojo tautodailininkė. – Programa buvo sudaryta taip, kad galėjome rytais stebėti sporto varžybas, o popietę dirbti stende.“

Ji kalbėjo, jog kiekviena šalis pristatė savo nacionalinę virtuvę. „Mūsų komandos moterys – mėgėjos virėjos per skirtas 3 valandas, stebint žiūrovams, išvirė kiaulienos frikadelių sriubą su krapais ir grietine. Lankytojai ją gerai įvertino. Visokių netikėtumų pamatėme stebėdami kitų šalių virtuves. Antai škotai gamino kraujinį vėdarą, kurį valgo su virta bulve. Latviai pristatė spanguolių kisielių“, – pasakojo A. Pociuvienė.

Komandoms taip pat reikėjo parodyti meninę programėlę. „Mūsų moterys, pasipuošusios tautiniais kostiumais, dainavo liaudies dainas. Prie jų prisijungė emigrantė iš Lietuvos, kuri atėjo apsirengusi tautiniais drabužiais ir dėkojo, kad į Vokietiją „atvežėme lietuvišką dvelksmą“, – kalbėjo Aurelija.

Nuovargį nustelbė įspūdžiai

Viena diena buvo skirta pažinčiai su Hamburgu. „Pradžiugino galimybė susipažinti su šiuo miestu“, – sakė pašnekovė.

Ji taip pat dalijosi įspūdžiais apie nepaprastą reginį – miuziklą-vaidinimą apie tai, kaip Europa užkariavo Ameriką. Šio festivalio rengėjai dovanojo į jį bilietus. „Pasaulinio garso miuziklas visą vasarą vyksta Bad Segeberg pakraštyje įrengtame amfiteatre, šalia istorinės uolos, ant kurios senovėje stovėjo pilis. Nuostabus reginys su indėnus vaidinančiais artistais, žirgais, muzika, ugnimi. Ir jumoristinių, ir žiaurių scenų teko matyti“, – dalijosi įspūdžiais endriejaviškė.

Ji prisipažino, kad savaitę trukusiame festivalyje poilsio nebuvo. „Nežinojau, kas laukia rytojaus dieną. Juk atstovaudami savo šaliai, visi turėjome pareigas. Jaučiausi šventės dalimi ir tai man teikė atgaivą“, – kalbėjo A. Pociuvienė.

Kelerius metus dalyvaudama Europos tautų festivalyje, šiemet ji susipažino su dar viena šalimi, daugiau sužinojo apie kitas – dalyves. „Mus, lietuvius, organizatoriai vadino draugiškais, kitų šalių atstovus – temperamentingais ir panašiai, – kalbėjo pašnekovė. – Įdomu tai, jog šiuose festivaliuose užsimezgusios pažintys skirtingų šalių žmones suveda į šeimas. Šiemet šventės proga išleistame laikraštėlyje pasakojama, jog festivalyje susipažinę vengras ir vokietė susituokė.“

Pasak A. Pociuvienės, kitais metais festivalis vyks Lenkijoje. „Vėliau pasiūlyta rengti Lietuvoje, Gargžduose. Teks kalbėtis su rajono Savivaldybės meru“, – sakė ji.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių