Gražios šventės!

Apie ką rašysi šiose žurnalisto pastabose, klausia kolegos. Norėčiau atsakyti taip, kaip neretai atsako įvairių interviu pašnekovai: geras klausimas, klausimas, vertas milijono! Dažniausiai tai būna pagyra ne uždavusiajam klausimą, bet pašnekovo siekis laimėti daugiau laiko atsakymui, pasvarstymui, tam, kad neprašautų pro šalį.

Kalbant nuvalkiotomis frazėmis, šiomis dienomis žurnalisto duona nesaldi. Dabar madinga nepraustaburnių manija keikti dėl visko, kas tik atsitinka šalyje, žiniasklaidą. Anksčiau kėlę ant pjedestalo, dabartinėse sociologinėse apklausose respondentai nuvainikuoja visuomenės informavimo priemones: pasitikėjimas žiniasklaida tik keliais punktais didesnis už pasitikėjimą Vyriausybe, kuri dar niekada nebuvo puolusi taip žemai – tai rodo naujausios apklausos. Juk kaip ir kiekvienas Lietuvoje gali būti krepšinio ekspertas, taip ir kiekvienas bent kiek išmokęs abėcėlę pats sau įsivaizduoja esąs pranašesnis už bet kokį valstybės vadovą, o jau už bet kokį „žurnaliūgą“ – tai tikrai. Feisbuką išmokęs įsijungti „influenceris“, esą kritiškos nuomonės reiškėjas, tik antraštę perskaitęs be jokios sąžinės graužaties aktualią temą gali į miltus sumalti. Rašo toks „ekspertas“ nesirinkdamas žodžių, kurių atsarga akivaizdžiai labai kukli, nes leksikos penktoje klasėje nesimokė. Rašo toks „ekspertas“ darydamas nepagrįstus apibendrinimus, siekdamas pažeminti, išlieti asmeninį pyktį, įtūžį, susikaupusį per visą karantino laiką. Dar yra ir „šuniukų“, pataikūniškai tarnaujančių įvairioms partijikėms, tad nuo ryto iki vakaro sėdinčių socialiniuose tinkluose ir žeriančių pataikūniškus išminties „perlus“. Paskui tikriausiai už tai gauna kokį kauliuką: gal net į rinkimų sąrašą amsiuko pavardė įrašoma.

Šiandien koronaviruso sukeltų pasekmių akivaizdoje, migrantų problematikoje, skiepijimo, galimybių paso reikalingumo diskusijose žurnalistams tenka didesnė našta nei kokiems nors dabar itin paklausiems psichologams. Jiems išsisakoma, žurnalistams rėkte išrėkiama socialiniuose tinkluose, o aikštėse dar ir apstumdoma: kiekviena save teisia įsivaizduojanti pusė nevengia kraštutinumų: vieniems per daug skiepai propaguojami, kitiems atrodo, kad per mažai valdžia kritikuojama, tretiems dar kažkokių laisvių trūksta ir t. t. Gargždų miesto garbės pilietis, filosofas Alvydas Jokubaitis viename interviu taikliai yra pastebėjęs: „Visi pasidalijo į sektas. Svarbiausia, kad niekas nenori giliai mąstyti ir turi savo tikėjimo tiesas. Visi gina savo tiesas vienas nuo kito. Daug kalbama „Facebook‘e“, bet man atrodo, kad „Facebook‘as“ yra melas.“ Tad gal reiktų mums visiems prisiminti patarimą apie veidrodėlį: pažiūrėkit pirma į savo „grožį“, ar tik neiškreiptas mūsų pačių veidrodėlis? Kiek pykčio, neapykantos dar galime išlieti, jei kas nors vyksta ne pagal mūsų „tiesas“? Labai akivaizdus pavyzdys, kai viena Agluonėnų kavinė ir kepyklėlė, garsėjanti puikia virtuve, vadovaudamasi Vyriausybės nutarimu feisbuke paskelbė, kad priims klientus tik su galimybių pasais. Pasipylė šimtai prakeiksmų – tokių žodžių negalima vadinti komentarais, tai buvo pasmerkimo nuosprendžiai anksčiau mėgstamai kavinei.

Iš tikrųjų šiandien visai nenorėjau rašyti apie visokias peripetijas, susijusias su kasdienybės priešpriešomis. Kažkam nei politinis, nei visuomeninis aspektas visiškai nėra įdomus, aišku, jei tik nepaliečia asmeniškai.

Šiandien norėjau rašyti apie gimtuosius Gargždus, apie šiandien vykstančią gimtadienio šventę, apie žmones, kurie stengiasi ne tik nuolat niurnėti, bet ir puošti miestą, teikti naujų idėjų. Tie žmonės ne tik gargždiškiai: štai praėjusį savaitgalį Gargždo festivalyje viešėję italas dirigentas, profesorius Christianas Frattima ir japonų dainininkė Mae Hayashi miestui padovanojo neįtikėtiną idėją: Minijos slėnyje rengti tarptautinį operos festivalį po atviru dangumi. Suprantu, kad daugeliui tai atrodo kaip fantastika. Bet tik skylė nedaroma pasidaro. Manau, kad kažkada ši idėja bus įgyvendinta ir atneš pridėtinę vertę ne tik Gargždams, rajonui, bet ir Lietuvai.

Šiandien švęskime savojo miesto šventę. Tebus džiaugsminga ir saugi sveikatai diena.

Vilija BUTKUVIENĖ
„Bangos“ redaktorė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių