„Inkliuzija“ – išsipildžiusi dviejų kūrėjų svajonė

Netikėta pažintis gali virsti kūrybine draugyste ir padėti išpildyti svajones. Taip nutiko kūrėjoms Jolantai Stulpinienei ir Simonai Rainienei, kurių darbų parodą „Inkliuzija“ antradienį Gargždų krašto muziejuje pristatė direktorė Sigita Bučnytė. Lietuvos kūrėjų klubui priklausančių moterų kolekcijoje – lininiai drabužiai, inkrustuoti senoviniu būdu rankomis austomis juostomis, siekiant suderinti mūsų tradicinį amatą – audimą ir idealiai vasarai tinkantį audinį – liną.


„Inkliuzija“ – tai lininiai drabužiai, inkrustuoti senoviniu būdu rankomis austomis juostomis, siekiant suderinti mūsų tradicinį amatą – audimą ir tobulai vasarai tinkantį audinį – liną bei pritaikyti juos šiuolaikinėms merginoms ir moterims, vertinančioms autentiškumą, unikalumą, mylinčioms savo kraštą ir besididžiuojančioms, kad yra lietuvaitės. Mūsų kolekcija tikrai niekada nebus masinė, nes mūsų rankos tik keturios, tačiau jeigu tik būtų noras puoštis lininiais drabužiais, papuoštais austomis juostomis, mudvi sugalvosime, kaip tai padaryti“, – sakė J. Stulpinienė ir S. Rainienė.

Vietoj teisės – audimas

Iki lapkričio 1 d. Gargždų krašto muziejuje veiksiančioje parodoje „Inkliuzija“ galima įsitikinti, kaip tai, kas tradiciška, gali tapti neatskiriama mūsų gyvenimo dalimi. Vilnietės S. Rainienės siekis išpopuliarinti austas juostas dera su klaipėdietės J. Stulpinienės aistra – siuvimu. Eksponuojamos jos lininės suknelės, kuriomis galima ne tik pasipuošti per šventes, bet ir dėvėti kas dieną. Originalumo joms suteikia Simonos austos juostos.

Buvusi teisininkė Simona po antrojo vaiko auginimo atostogų nebegrįžo į darbą ir pasinėrė į kūrybą. Audimo paslapčių ją pamokė anyta, audusi juostas. „Teisininkės žinios praverčia kasdienybėje, bet darbo nuo 8 iki 17 val. tikrai nepasiilgstu, – prisipažino Simona. – Klientų, užsakančių tiek varlyčių, tiek kaklaraiščių, tiek austų juostų, daugėja. Perka ir lietuviai, ir užsieniečiai. Smagu kurti, o labiausiai patinka užsakymai, kuriuos atlikti nėra lengva. Pavyzdžiui, neseniai moteris užsakė tam tikrų spalvų knygos skirtuką su vandens ir lelijos simboliais.“ Dar vienas įsimintinas užsakymas – kaklaraištis iš juostos, kurioje buvo išausta Albanijos vėliavos simbolika. Klientė Simonos kurtą kaklaraištį dovanojo savo vyrui, kilusiam iš Albanijos.

Simona nevengia keisti juostų spalvų, raštų, kurios artimesnės šių dienų vartotojų poreikiui. Juostas ir gaminius iš jų pristato feisbuko svetainėje „Saulytės Varlytės“.

Siuvimo magija

Klaipėdietė J. Stulpinienė siuvimu susidomėjo paauglystėje. „Kadangi norėjau išskirtinesnio drabužio, o tais laikais nelabai buvo galimybių nusipirkti, pabandžiau siūti. Sukarpiau mamos skarą, kuri buvo skirta eiti į laidotuves, ir pasisiuvau palaidinę“, – prisiminė Jolanta, sukarpiusi ir ne vieną mamos suknelę. Vaikystėje nemažai laiko praleisdama pas kūmą, kuri buvo siuvėja, Jolanta matydavo, kaip gimsta siuvinys. Tai jai prilygo stebuklui, atrodė magiška. „Mama netikėjo, kad galėčiau būti siuvėja, nes esu nekantri, noriu greito rezultato, tačiau aš nesigailiu, kad Kauno technologijų universitete baigiau pramonės inžineriją, o vėliau ten pat – mados inžineriją ir jau daugiau nei 20 metų siuvu“, – pasakojo J. Stulpinienė. Prieš 15 metų ji pasinėrė į lininių krikšto drabužių siuvimą, tačiau šiuo metu siuva pagal užsakymus kasdieninius rūbus. Jos darbus galima apžiūrėti interneto svetainėje www.siuvimomagija.lt. Dalį rūbų klaipėdietė parduoda mugėse, o žiemą stengiasi kurti savo malonumui. Siuvinėjimas kryželiu – naujas Jolantos kūrybinio kelio posūkis. Siuvinėti delmonai, adatinės eksponuojami ir parodoje Gargždų krašto muziejuje. 2016 metais J. Stulpinienės darbai įvertinti aukso medaliu parodoje „Rinkis prekę lietuvišką“.

Simona ir Jolanta, Lietuvos kūrėjų klubo narės, susipažino vienoje mugėje. Simona savo vaikui pirko Jolantos siūtą kepurę. Antram vaikui kepurės ji atvažiavo pas Jolantą į Klaipėdą. Pabendravusios moterys nutarė pabandyti dirbti kartu. Apsitarusios rūbų modelius ir spalvas, kūrėjos siuntė viena kitai informaciją, medžiagas ir austas juostas. Jolanta seniai svajojo sukurti ir pasiūti savo drabužių kolekciją, papuoštą austomis juostomis, kad būtų autentiška, nematyta, puošnu ir originalu. Simona norėjo savo rankomis austas juostas pritaikyti moderniam žmogui, kad jomis būtų puošiamasi ne tik per šventes prie tautinių drabužių, bet kasdien – einant į darbą, į svečius, keliaujant po Lietuvą ar platų pasaulį. 

Pirmą kartą sukurti darbai demonstruoti Kaune, kur rūbus vilkėjo modeliai. Gargždų krašto muziejuje eksponuojama paroda – pirmasis kūrėjų bandymas prisistatyti šiuo formatu. „Abi esame labai užsiėmusios, tačiau norėtume sukurti ir kitą kolekciją“, – sakė Simona. „Dar viena tikrai bus, minčių turime net kelioms kolekcijoms, tačiau viskam reikia laiko“, – pritarė Jolanta.

Po parodos atidarymo autorės dalijosi savo kūrybos paslaptimis. Simona susirinkusiems suteikė galimybę pabandyti išsiausti juostelę.

Laima ŠVEISTRYTĖ

Gargždų krašto muziejaus nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių