Iš moliūgo – į karietą

Kiekviena virėja gali valdyti šalį. Šis posakis Lietuvoje – taisyklė, ar išimtis iš taisyklės? O čia jau spręskite patys. Per pastarąsias savaites šalį sudrebino vienas po kito išklibinti postai – krito Seimo vyrija, kažkuo nepasidalijo krepšinio aukštuomenė, nedaug trūksta iki Bendrojo pagalbos centro vadovybės linčiavimo. Tad būrys žmonių, kuriems leista pabūti vienokios ar kitokios valdžios aukštumoje, didėja.

Štai kol kas ryškiausiai žiba naujosios Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės žvaigždė. Ir čia visuomenei mažai svarbu, ką į Seimą grįžęs matriarchatas planuoja valstybei. Daug įdomiau pašnekėti – kas toji Graužinienė, iš kur kilusi, su kuo „ženota“, ar kam kada prasižengusi. Naujoji pirmoji Seimo moteris stebuklingai lengvai pasidavė narstymui po kaulelį. Per „įšventinimą“ į postą skaitydama rašinėlį apie save, darbietė pasirodė lyg pelenė, dabar išgyvenanti savo istoriją. Nušluosčiusi nosį Prezidentei, kuri kartą ją jau išbrokavo iš ministrės posto, politikė dabar vis tiek sėda į prabangų automobilį, yra saugoma aukščiausiu lygiu ir gauna visą deramą kolegų pagarbą. Bet gal verta paskubėti? Juk Lietuvoje Seimo vadovo valdiška karieta linkusi atvirsti į moliūgą.

Visgi akivaizdu, kad Seimo pirmininkei demonstruojama ribota pagarba. Gal dėl to, kad iš vienos žymiausių Darbo partijos politinių veikėjų laukta panašaus fiasko, kaip ir iš eks ūkio ministrės B. Vėsaitės. Gal dar ir dėl to, kad nauja politinio elito persona – nepakankamai pasitempusi, stilinga tik šventinėmis dienomis ir neva nederanti prie galantiškų ponių. Tačiau preteksto juoktis humoristams L. Graužinienė per daug nesuteikia. Ir nors vieša paslaptis, kad Seimo vadovai jau kurį laiką yra partijų elito marionetės, visgi norėtųsi, kad jų pavardės taip greit nesikeistų. Darosi sunku visas paeiliui įsiminti.

Tuo pačiu neišeina iš galvos vidurinės mokyklos istorijos vadovėlis, kur papunkčiui buvo surašyti visos ligtolinių vyriausybių, seimų vadovų bei ministrų pavardės. Aiškus sąrašas buvo be prierašų apie interpeliacijas, interesų supainiojimą ar kokią kitą postą kainavusią klaidą. Ir tą sąrašą, kiek pamenu, puošė politikai. Galima ginčytis dėl pastarųjų kompetencijos, tačiau nūdienos ministerijų elitas renkamas kone iš pakelių. Prireikus kokio ministro, naktiniuose pasitarimuose ieškoma, gal kas nors visgi žino gerą žmogų, nusimanantį socialinėje srityje, kultūroje ar švietime. O tada jau meta jį it musę į barščius – gal ir su žiniomis, bet be politinės praktikos, oratorystės, bendravimo su žiniasklaida pradmenų.

Gerų žmonių paieškas valdžioje šią savaitę vykdė ir Lietuvos krepšinio federacija. Ilgai netrukus nuvilnijo žinia, kad į LKF Vykdomojo komiteto viceprezidento kėdę sodinamas žymusis Tomas Balaišis–Sėkla. Daugumą paliko be žado, kad būgnais, vėliavomis, barzda ir garsia kakarine pagarsėjęs sirgalius federacijoje pakeitė milijonierių Antaną Guogą. Net pats Sėkla juokiasi iš naujųjų pareigų ir neturi žalio supratimo, ką federacijoje reikės veikti. Bet jį kostiumu apvilkę krepšinio politikos asai oficialiai praneša: sirgalių lyderis nėra koks kvailys, o pats turi šiokį tokį verslą. Vadinasi, mokės vadovauti. Tad susibėgę sirgaliai federacijai numatė pirmąjį darbą. Sėkla bandys „prastumti“ reikalavimą, jog prieš krepšinio rungtynes sirgaliams organizatoriai duotų sugiedoti visą Lietuvos himną, o ne jo dalį, kaip yra buvę. Tad paprasto žmogaus įvaizdis ir čia suveiks, bet realių sistemos permainų neatneš.

Lietuviška smėlio dėžė šiuo metu taip perpildyta žaidimų, tad užsienio žaidimų laukas nublanksta. Štai Amerikoje griuvęs Vyriausybės darbas kažkodėl tapo tik antrarūšiu įvykėliu – suprask, amerikonai kažko irgi nesutaria. Įvykis, kuris mažų mažiausiai turėjo būti išryškintas storu šriftu pirmame naujienų bloke, pirmąją dieną nublanko prieš Graužinienės inauguracinį makiažą. Ir tik vėliau skandalinga žinia pasiekė jos vertą lygį. Ir iš tiesų daug paprasčiau vertinti moters išvaizdą nei Amerikos respublikonų veiksmus, galinčius lemti Jungtinių valstijų likimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių