Karantino slogutis – mokytojos paveiksluose

Prisiliesti prie savo emocijų ir išgyventi jas drauge tapytoja Birutė Česnauskienė pasiūlė pakviesdama į savo darbų parodą „Prisilietimas“ Dituvos bibliotekoje. Dailės mokytoja metodininkė pirmąją surengė Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijoje, kurioje dirba. „Piešimas man – atgaiva sielai, pabėgimas nuo kasdienybės, saviraiškos galimybė“, – ištarė tapytoja.

Tęsinys pirmosios parodos

Dituvos bibliotekoje skaitytojai susipažįsta ne tik su literatūra, bet ir menine raiška. B. Česnauskienės darbų paroda – ne vienintelė čia. „Bet ji labiausiai atkreipė skaitytojų dėmesį, aplankė autorės kolegos iš meno mokyklos“, – patikino bibliotekininkė Jurgita Butkė. Paroda veiks visą liepą, vėliau tapybos darbai bus eksponuojami Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijoje.

Žydinčią spalvingą vasarą B. Česnauskienė eksponuoja paveikslus, nutapytus slogaus karantino šešėlyje, nuo žiemos iki pavasario. Tapyba akrilu, bet yra dekupažo elementų, faktūrų dekoravimo.

„Prisilietimas“ – tęsinys pirmosios autorinės parodos „Pažinimo paslaptys“: atversta knyga, raktai, bet atsirado ir naujų motyvų. Lengvumo nuojauta – plunksna, vyraujanti daugelyje pastarųjų kūrinių. Taigi – prisiliesti! Plunksna asocijuojasi ir su knyga, išminties lobynu, pažinimu ir rašymo priemone – Birutė yra dalyvavusi kaligrafi jos kūrybiniame užsiėmime, ir tai ją įkvėpė. „Rašėme plunksna. Kaip kantriai senovėje skriptoriai perrašinėdavo tekstus! Noriu žmonėms palinkėti kantrybės“, – sakė B. Česnauskienė.

Pabėgimas nuo negandų

Paveikslai išdėstyti bibliotekoje pagal autorės kūrybinę nuotaiką. Štai prislopintos spalvos, ramybė – jokio džiugesio, anot au torės, darbai monochroniniai, ramūs, vientisi. Net drugelis, kuris simbolizuoja laisvės skrydį, savęs ieškojimą, yra suglaustais sparnais. Tarsi ragina akimirkai sustoti, pamąstyti, bet viduje jis švyti – yra vilties, jog kažkur skris. Pavasariop kurtuose paveiksluose – gėlių žieduose, povo plunksnose ryškesnės spalvos. Nedidelio formato triptikai papildo vienas kitą.

B. Česnauskienė: „Piešimas – atgaiva sielai, atokvėpis, pabėgimas nuo kasdienybės, galimybė išreikšti jausmus. Tapydama norėjau parodyti mokiniams, jog esu ne tik mokytoja, bet ir kūrybos žmogus.“

„Du darbus dirbau: ryte – Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijoje, popietę – neformalus ugdymas Kretingos meno mokykloje. Kompiuteriu sunkiau išaiškinti mokiniams, bet susikalbėjome ir darbas vyko sklandžiai. Tik vaikai pavargo. Norėjau, kad visos negandos – karantinas, nuotolinis mokymas baigtųsi, kad lengviau atsikvėptume. Norėjau, kad mokiniai matytų, jog esu ne tik mokytoja, bet ir kūrybos žmogus“, – atskleidė B. Česnauskienė. Po sunkaus darbo reikia poilsio, o įkvėpimas kurti – savaitgaliais, per atostogas. „Piešimas – atgaiva sielai, atokvėpis, pabėgimas nuo kasdienybės, galimybė išreikšti jausmus“, – dėstė tapytoja.

B. Česnauskienė sakė iš prigimties esanti grafi kė. „Grafi nė raiška paveiksluose – grįžimas prie savo ištakų. Darbuose tapyba pavirsta grafi ne linija. Kiekvienas potėpis sudaro visumą“, – atskleidė autorė.

Tačiau yra abstrakcijų, kaip antai paveiksle, kuriame vaizduojama jūra. „Jūra – atgaiva, ji – rami, banguojanti, rūsti, kaip žmogaus gyvenimas, – kalbėjo autorė. – Mano sūnus – buriuotojas, Lietuvai atstovavo rinktinėje. Jam labai patinka jūra, todėl ir nutapiau, norėjau parodyti jos lengvumą“, – kalbėjo pašnekovė.

Džiugina jaunieji talentai

B. Česnauskienė 25 metus dirba dailės mokytoja, iš jų 15 metų prabėgo Kretingalės pagrindinėje mokykloje, 6 metus – Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijoje. Ji džiaugėsi, kad išsipildė svajonė dirbti su motyvuotais vaikais Kretingos meno mokykloje. Tačiau gabių mokinių yra ir Priekulėje – patenkinta, kad šiemet 6 abiturientai laikė dailės egzaminą. „Dovydas Gabalis, Alėja Marija Daugėlaitė, Jūratė Dijokaitė – respublikinių ir tarptautinių konkursų laureatai“, – sakė mokytoja.

Ji stengiasi „perliukus“ nukreipti tobulėti meno srityje. „Klaipėdos rajone dirba kūrybiški, draugiški dailės mokytojai. Kartu dalyvaujame pleneruose. Bandysiu suburti juos ir dirbančius Kretingos rajone dailės mokytojus, Tarptautinę mokytojo dieną surengti bendrą savo darbų parodą Kretingos meno mokykloje“, – atskleidė B. Česnauskienė.

Virginija LAPIENĖ

Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių