Plikiškiai nerimauja dėl vandens kokybės

Plikių gyventojai jau seniai pamiršo, ką reiškia iš čiaupo bėgantis skaidrus vanduo. Juodut juodutėlė jo srovė ir tiekėjų pažadai nualino plikiškius. Jų akimis vienintelis išsigelbėjimas – prabilti viešai. „Banga“ aiškinosi detales. Atsakingos institucijos garantavo, kad vandens tyrimai bus atliekami pakartotinai ir dedamos maksimalios pastangos vardan vandens kokybės gerinimo.

Moka pinigus ir tikisi kokybės

Į „Bangos“ redakciją kreipėsi vilties netekę Plikių gyventojai. Jie pranešė, kad jau ne pirmi metai Klaipėdos gatvei tiekiamas vanduo yra netinkamas maistui. „Dėl naftos priemaišų vandens apskaitos skaitiklis yra užterštas. Neturime galimybės matyti suvartoto vandens kiekio. Mums tiekiamas ne geriamas, bet techninis vanduo. Gerti ar kitoms reikmėms vandenį perkame iš prekybos tinklų. Jei mokame už nešvarų ir netinkamą gerti vandenį, ar nederėtų bent jau kompensuoti išlaidas už perkamą gerti vandenį?“ – kasdienybe dalijosi plikiškiai. Jie juodą vandenį priversti valyti savo įsirengtais filtrais.

Neapsikęsdami ir nebegalėdami skaitiklyje įžiūrėti suvartoto vandens rodmenų, gyventojai kreipėsi į tiekėją AB „Klaipėdos vanduo“. Anot jų, atvykęs įmonės atstovas paėmė vandens mėginį iš čiaupo. Nufotografavo skaitiklį ir juodus vandens filtrus. Po kurio laiko atsiuntė „išsamius“ paaiškinimus, kad beveik viskas atitinka standartus ir leidžiamas normas. „Įdomu, kodėl atsakingi asmenys nepaėmė vandens mėginių iki vandens skaitiklio ar iki mūsų įsirengtų filtrų? Nejaugi darbuotojai nemato, kad vanduo užterštas naftos produktais ar galbūt paprasčiausia ignoruoja tai manydami, kad mes tik ieškome teisybės iš neturėjimo ką veikti?“ – svarstė gyventojai. Jiems abejonių kelia ir atliktų tyrimų skaidrumas. Mat jie atlikti tiekėjo „Klaipėdos vandens“ laboratorijoje.

Plikiškiai nėra naivūs ir netiki, kad ryt ar poryt bus įrengtos naujos vandentiekio sistemos, tačiau akcentuoja, jog būtina imtis priemonių vandens kokybei gerinti. „Galima pastatyti filtrus iki skaitiklio. Pakeisti užterštus apskaitos prietaisus. Nurodė, kad buvo atliekami vandentiekio plovimai, tačiau niekas apie tai neinformavo. Juk mes turime žinoti, kokiais chemikalais plaunama. Darome išvadą, kad tiekėjui svarbu tik gauti pinigus, o mūsų sveikata jiems nė motais“, – piktinosi gyventojai.

Toksinai pašalinti, liko nuosėdos

Vandenį Plikių gyvenvietei tiekia AB „Klaipėdos vanduo“. Kaip informavo Vandens departamento vadovas Aidas Birgėla, vandens kokybė Klaipėdos gatvėje neatitinka reikalavimų pagal bendrąją geležį. Pagal higienos normą šis rodiklis priskiriamas indikatoriniams rodikliams, kurie yra tiesiogiai nesietini su kenksmingu poveikiu žmonių sveikatai. „Iki 2014 m. Plikių vandenvietės gręžinyje toksinio elemento fluoro, darančio neigiamą poveikį žmonių sveikatai, koncentracija viršijo HN 24:2003 nustatytus reikalavimus. Dėl šios priežasties išgręžėme gręžinį į kitą geologinį sluoksnį, kuriame nėra toksinių elementų. Tuo pačiu buvo išspręsta sieros vandenilio problema (supuvusių kiaušinių kvapas), kurio buvo gausu senajame gręžinyje“¸ – situaciją komentavo A. Birgėla. Pasak jo, iš čiaupo bėgantis juodas vanduo – likusių nuosėdų pasekmės. Mat per daugelį dešimtmečių sieros junginiai (juodai pilkos nuosėdos) kaupėsi vamzdynuose ir susigulėjo kietame pavidale ant vamzdyno sienelių. „Tokius junginius ypač sunku išplauti iš vandentiekio tinklų, kadangi sukietėjusios nuosėdos sunkiai tirpsta ir net naudojant mechanines priemones jas sunku nuplėšti nuo paviršių“, – sakė Vandens departamento vadovas ir pabrėžė, kad stengiamasi maksimaliai gerinti vandens kokybę. Bendrovė plauna vandentiekio tinklus. „Plaunama vandeniu bei oro-vandens mišiniu be jokių chemikalų, kurie galėtų pakenkti žmogaus sveikatai. Taip siekiama atkurti vamzdynų būklę. Apie planinius darbus gyventojai yra informuojami raštiškai, jiems įteikiant pranešimus, o apie avarijas ir jų likvidavimą galima sužinoti bendrovės tinklalapyje www.vanduo.lt. Plovimai dažniausiai vykdomi naktimis, kad vartotojams nesukeltų nepatogumų“, – komentavo A. Birgėla ir užtik­rino, kad gyventojai gali gerti tiekiamą vandenį, nes jame nėra toksinių rodiklių. Indikatoriniai rodikliai nekenksmingi žmonių sveikatai.

Vykdys kontrolę

Geriamojo vandens saugos ir kokybės kontrolę atlieka Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. „Bangai“ susisiekus su Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininku Antanu Bauža, jis sakė, kad iki šiol negautas nė vienas Plikių gyventojo skundas. Išklausęs žurnalistės įvardytus gyventojus slegiančius vargus, A. Bauža užtikrino, kad vandens mėginiai pakartotinai bus tiriami nepriklausomoje laboratorijoje. „Atliksime patikrinimą. Jame dalyvaus ir „Klaipėdos vanduo“, ir patys gyventojai. Taip pat savo ruožtu paraginau tiekėją labiau komunikuoti su plikiškiais. Suprantama, kai žmonės nežino, atrodo, kad niekas nieko nedirba. Įpareigosime, kad būtų padaryta, kas įmanoma. Kol neištyrėme skundo ir vandens mėginio, plačiau komentuoti negaliu“, – kalbėjo A. Bauža.

Raginami ir kontroliuojami vandens tiekėjai bus ir Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyriaus. Jo vedėjos pavaduotojas Feliksas Žemgulys „Bangą“ tikino, kad imtasi operatyvių veiksmų. „Savivaldybės administracijos direktoriaus raštu skubos tvarka buvo kreiptasi į Klaipėdos rajono viešąjį vandens tiekėją AB „Klaipėdos vanduo“ su prašymu išaiškinti gyventojams ir Savivaldybės administracijai, kodėl ilgalaikiu periodu viešojo vandens tiekimo teritorijoje nėra imamasi veiksmų dėl geriamojo vandens kokybės pagerinimo“, – dėstė F. Žemgulys. Taip pat bus prašoma paaiškinti, kodėl vandens mėginys buvo imamas ne iki vandens apskaitos mazgo (už kurio gyventojo lėšomis buvo įrengtas vandens filtras), o už jo (tai neatspindi realios geriamojo vandens kokybės vandentiekio tinkluose). Apie priimtus sprendimus „Klaipėdos vanduo“ pažadėjo pateikti Savivaldybei raštišką paaiškinimą.


  • Šiuo metu vyksta viešųjų darbų pirkimas dėl vandens gerinimo įrenginių statybos įgyvendinimo. Geriamojo vandens ruošyklą planuojama pastatyti iki 2020 m. Jai bus naudojama slėginio aeravimo ir vieno laipsnio slėginio filtravimo vandens ruošimo technologija, šalinanti indikatorinius rodiklius. Pastačius vandens ruošyklą, vartotojams bus tiekiamas higienos normas atitinkantis geriamasis vanduo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių