Saugi kaimynystė – ne tik užkarda, bet ir bendrystė

Šiuo metu Klaipėdos rajone registruota 61 saugios kaimynystės grupė, iš kurių 49 aktyvios. Rajono policijos komisariato duomenimis, teritorijose, kur veikia šios grupės, praėjusiais metais neužfiksuota nė viena vagystė, o ankstesniais – dvi. Ar sąmoningi ir bendraujantys kaimynai gali tapti puikia vagysčių ir įsilaužimų į būstus prevencijos priemone, beveik prilygstančia filmavimo kameroms ir durų užraktams?

Abejoja, ar būtina įteisinti

Kai kur mieste, gyvenvietėse ar miesteliuose įsteigtos saugios kaimynystės grupės, o kitur policijos pareigūnai nuėmė apie tai informavusias lenteles – gal jos neveiklios? Kai kurie gyventojai tvirtina, jog nebūtina registruoti šios grupės, kai kaimynai draugiški, sutariantys – ir be įteisinimo galima puikiai saugoti vienas kitą. Ar gyventojų saugumas sustiprėja vien tik įkūrus saugios kaimynystės grupę ir uždėjus tai liudijančią lentelę?

Žadeikiuose, Anužių ir Žvaginių gatvėse, puikavosi lentelės su užrašu „Saugios kaimynystės grupė“. „Gal užrašas ir turėjo reikšmės vagims atbaidyti, bet mes, gyventojai, nieko konkretaus šiuo požiūriu nedarėme. Mes tik juokaudavome, kad vieni kitus saugome. Atrodo, prieš metus policijos pareigūnai lenteles nuėmė, tikriausiai dėl to, kad tai neveikli grupė“, – atskleidė Anužių gatvės gyventoja.

S. Bučnytė: „Gėlių gatvės gyventojai ne tik rūpinasi saugumu, bet ir vienišais pagyvenusiais žmonėmis.“„Daugiabutyje gyvename 5 šeimos – saugome vieni kitus: stebime, kas atvyksta į mūsų kiemą, ir pranešame kaimynams. Jeigu nieko nedarysi, tai lentelė apie saugią kaimynystę nepadės“, – įsitikinusi Žadeikių seniūnaitijos seniūnaitė Angelė Srėbalienė.

Neabejingi džiaugiasi ramybe

Endriejave Gėlių gatvėje esančio daugiabučio gyvenamojo namo saugios kaimynystės grupės vadovė Rita Žadeikytė prisiminė, jog prieš kelerius metus policijos pareigūnai pasiūlė ją įkurti. „Mes vieningai pritarėme, kad reikia dėl saugumo. Parašėme prašymą saugios kaimynystės grupei įsteigti. Policijos pareigūnai kasmet teiraujasi, kaip vykdome veiklą, siūlo įsigyti saugos priemonių. Planuojame įrengti vaizdo kamerą“, – atskleidė endriejaviškė. Ji patikino, kad kaimynai draugiški, budrūs, vieni kitus saugo stebėdami apsilankiusius nepažįstamus prašalaičius, įsidėmi atvykėlių automobilius, apie juos praneša kaimynams. Saugios kaimynystės grupės taip pat įkurtos Mokyklos, Naujokų ir Kalno gatvėse. Seniūnė Laimutė Šunokienė patikino, jog Endriejavo seniūnijoje ramu, kriminogeninių įvykių seniai nepasitaikė.

Agluonėnų seniūnijoje nėra nė vienos saugios kaimynystės grupės. Tačiau agluonėniškiai neabejingi vieni kitiems. „Stebime kiemus kaimynų, kai jų nėra namuose, įsidėmime įtartinus žmones ar automobilius – ramiai gyvename. Ypač karantino laikotarpiu, kai dauguma gyventojų namuose sėdi“, – „Bangai“ sakė Agluonėnų seniūnijos seniūnė Laima Tučienė.

Paskatino neramios žinios

Priekulės seniūnijos Venckų kaimo žmonės, prieš metus išgirdę apie gretimame rajone siaučiančius vagis ir jų nusikaltimus, suskato įkurti saugios kaimynystės grupę. Vasarą ir čia lankosi įvairių, nepažįstamų atvykėlių, todėl vieningai sutarė, kad jos reikia. „Atėjusieji į susirinkimą vos tilpo bibliotekoje – net policijos pareigūnės stebėjosi tokia gausa, – kalbėjo Venckų seniūnaitijos seniūnaitė Aušra Demenienė. – Pareigūnės pasakojo apie saugios kaimynystės privalumus, atsakė į mūsų klausimus. Mums patarė įkurti grupę, išrinkti atsakingą asmenį – tarpininką tarp gyventojų ir policijos pareigūnų, kitų institucijų. Teko vykdyti ir kitus nurodymus, kaip antai aiškiai nurodyti gyvenamųjų namų numerius, surinkti gyventojų kontaktus ir kita.“

Venckų saugios kaimynystės grupės lyderis – Šarūnas Bekker. Kaimo gyventojai žino, kad prireikus reikia į jį kreiptis. Apie vieningą, draugišką bendruomenę informuoja dvi lentelės su užrašu apie saugios kaimynystės grupę. Deja, žiemą valant sniegą nuo kelio buvo sulaužyta viena lentelė, kurią teks pakeisti.

„Jeigu ne karantinas, į susitikimą su bendruomene būtų atvykę policijos pareigūnai, būtume išgirdę naujos informacijos. Jie kasmet peržiūri, ar saugios kaimynystės grupės veikia, ar tik formaliai registruotos“, – sakė A. Demenienė.

Gėlių gatvėje – aktyviausia

Gargžduose veikia 7 saugios kaimynystės grupės.Viena iš jų – Gėlių gatvėje. „Tai išskirtinė gatvė, sukūrusi savo tradicijas – kur mieste dar tiek veiklos, bendrystės yra? Čia gyventojai pirmieji surengė Gėlių gatvės šventę, net muzikinę programą buvo parengę, čia kasmet kalėdiškai puošiama gatvė, moterys renkasi į advento vakarus su savo valgiais ir su malda, giedodamos vakaroja. Čia vieną pavasarį buvo surengta Muzikos diena“, – jausmingai kalbėjo Gėlių gatvėje užaugusi Indrė Žiedienė.

Ir kiti gyventojai patikino, jog nuoširdi bendrystė perduodama jau kelintai kartai. Juk sovietmečiu čia namus statėsi dauguma panašaus likimo žmonių – tremtinių, bendravo jų vaikai. „Šeimos gerai pažįstamos, o renginiai dar labiau padeda pažinti vienas kitą. Feisbuko paskyroje aptariame savo bendruomenės reikalus. Taigi iš karto sutikome įkurti saugios kaimynystės grupę, kai pernai policijos pareigūnai pasiūlė, – atskleidė Sigita Bučnytė, saugios kaimynystės grupės atstovė. – Pernai pavasarį mūsų teritorijoje atsiradusi lentelė su užrašu – tai prevencija, žinutė, kad mes rūpinamės vieni kitais, matome ir pranešame kaimynams apie netinkamai besielgiančius žmones.“

Gėlių gatvės gyventojai rūpinasi ne tik saugumu, bet ir vienišais pagyvenusiais kaimynais. Antai šią žiemą privertus sniego, iš jo vadavo geranoriški gyventojai. Pernai kaimynų kaimyno nominacija policija pagerbė Vidą Naumeckį.

Pasak S. Bučnytės, dabar yra glaudesnis ryšys su policija, informacija dalijamasi. Praėjusių metų pabaigoje Gėlių gatvės saugios kaimynystės grupė buvo pripažinta aktyviausia rajone.


KOMENTARAS

  • Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Asta Kažukauskienė: „Klaipėdos RPk duomenimis, 2020 m. Klaipėdos rajone dėl įvairaus pobūdžio vagysčių buvo pradėti 205 ikiteisminiai tyrimai (2019 m. – 179). Klaipėdos rajone šiuo metu registruota 61 saugios kaimynystės grupė, iš jų 49 – aktyvios. Rajono PK bendruomenės duomenimis, teritorijose, kur veikia saugios kaimynystės grupės, pernai nebuvo užfiksuota vagysčių, o 2019 m. – dvi. Pasak policijos pareigūnų, saugios kaimynystės programa padeda sumažinti ne tik vagysčių ar įsilaužimų, bet ir vandalizmo bei sukčiavimo atvejų, mažina net Kelių eismo taisyklių pažeidimų skaičių. Geriems rezultatams pasiekti labai svarbus glaudus bendradarbiavimas – nusikaltimai dažnai iš vienos teritorijos persimeta į kitą, saugios kaimynystės grupėms svarbu suprasti naujausias nusikaltimų tendencijas ir gauti informaciją apie kriminogeninę padėtį jų teritorijoje. Todėl bendruomenės pareigūnai, atlikę nusikalstamumo analizę, reguliariai informuoja saugios kaimynystės grupių atstovus apie galimas grėsmes. Pastaruoju metu daugiausia bendraujama elektroniniu paštu ar telefonu, ne karantino metu dalyvaujama susitikimuose, renginiuose. Žmonės, dalyvaudami saugios kaimynystės veikloje, geriau pažįsta vieni kitus, todėl jiems lengviau pastebėti įtartinus asmenis ar veikas jų teritorijoje ir greitai informuoti policiją telefonu 112. Informacijos apie galimus pažeidimus telefonu ar elektroniniu paštu iš saugios kaimynystės grupių atstovų policijos pareigūnai teigia sulaukiantys gana dažnai.“

Virginija LAPIENĖ

A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių