Viltis, kad Priekulę papuoš atgijęs istorinis pastatas

Buvusios internatinės mokyklos pastate Žalgirio g. 2 ruošiamasi įkurti kompleksinės socialinės pagalbos vyresniems žmonėms centrą.

Priekulės centre istorinio paveldo teritorijoje stūksantis devyniasdešimtmetis, bet įspūdingas pastatas tuščias nyksta keliolika metų. Pastarąjį dešimtmetį buvo pradėta remontuoti, suteikus viltį miestelėnams, jog čia bus įrengti senjorų namai, tačiau greitai darbai sustojo. Nuogąstaujama, kad jis netaptų vaiduokliu – toks likimas jau ištiko kai kuriuos istorinius statinius. „Mums labai rūpi, kad šis pastatas atgytų ir papuoštų miestą“, – kalbėjo seniūnė Daiva Bliūdžiuvienė spalio pradžioje viešai pateikus svarstyti šio pastato (Žalgirio g. 2) paskirties keitimo projektą.

Priekulės internatinės mokyklos pertvarkymo projekto svarstyme dalyvavo (iš kairės) seniūnė D. Bliūdžiuvienė, architektė R. Laivytė, M. Latanauskas.Priekuliškiams pristatymas nerūpėjo

Į kvietimą spalio 9 d. aptarti buvusios Priekulės internatinės mokyklos pertvarkymo į gyvenamąsias patalpas projektą neatsiliepė nė vienas miestelėnas. Tą popietę prie stalo susėdo tik įmonės „Sveikatos fondas“ ir VšĮ „Evės namai“ vadovas Martynas Latanauskas, ketinantis įkurti socialinės pagalbos centrą vyresnio amžiaus žmonėms, UAB „Germis“ architektė Renata Laivytė, ruošianti kapitalinio remonto ir paskirties keitimo projektą, Priekulės seniūnė D. Bliūdžiuvienė, „Bangos“ korespondentė ir dar pora neprisistačiusių dalyvių.

„Tikriausiai priekuliškiai mumis labai pasitiki, – šypsojosi seniūnė ir pridūrė: – Blogai, kad gyventojai neateina svarstyti dokumentų, o vėliau būna nepatenkinti.“

Daugiau nei dešimtmetį tuščias nyksta šis gražus pastatas. Ar neištiks jo panaši lemtis kaip kitų istorinių statinių?

Apleistą erdvę pasirinko spektakliui

„Bangą“ sudomino paskelbta informacija, kad vyksta buvusios mokyklos pastato keitimo į gyvenamąsias patalpas projekto viešinimas. Prieš kelerius metus savo laikraštyje pasakojome, jog VšĮ Visuomenės sveikatos fondas, vadovaujamas M. Latanausko, išsinuomojo jį ir ketina įkurti senjorų globos namus. 2016 m. pradėjo remontą – nugrandė sienų tinką. Išryškėjusiu raudonų plytų fasadu džiaugėsi ne tik M. Latanauskas. Be to, buvo pakeisti langai, durys, viduje išbetonuotos grindys. Priekuliškių laukiamų globos namų kūrėjas tuomet rodė kažkieno dovanotą naudotą inventorių, reikalingą būsimiems globotiniams. Paslaugas žadėjo teikti jau 2017 m. pabaigoje. Tačiau kažkuriuo metu viskas nutilo. Tik pernai prieš Kalėdas buvusios mokyklos pastatą papuošė šviesos instaliacijos. Kūrybiški Priekulės kultūros centro darbuotojai jį laikinai atgaivino: apleistas, užgriozdintas patalpas pasirinko interaktyviam spektakliui. Jie dėkojo Martynui, leidusiam pastate, kur pagal jo planus jau turėjo veikti senjorų globos namai, neįprastoje erdvėje, vaidinti vaikišką spektaklį.

Pastate Žalgirio g. 4 bus teikiamos socialinės globos paslaugos. Čia yra 10 vietų. Triukšmas dėl nelegalios veiklos

Pavasarį prasidėjus pandemijai išaiškėjo, kad Priekulėje teikiamos nelegalios slaugos paslaugos – šalia buvusios mokyklos, gerokai mažesniame pastate (Žalgirio g. 4). Anuomet jame buvo seniūnijos administracija, vėliau – šarvojimo patalpos. Ne tik buvusios mokyklos, bet ir šį pastatą iš rajono Savivaldybės išsinuomojęs VšĮ Sveikatos fondas. M. Latanauskas „Bangai“ sakė, jog nesusitvarkęs visų reikalingų dokumentų pradėjo paslaugas. „Šiuo metu esame pateikę paraiškas dėl higienos paso ir licencijos teikti socialines paslaugas šiose patalpose ir už poros mėnesių tai darysime. Čia įrengta 10 vietų senelių globos namai“, – dėstė jis.

Vieno iš gražesnių Priekulės istorinio paveldo teritorijoje esančio buvusio mokyklos pastato pertvarkymas reikalauja didelių pinigų. Tačiau M. Latanauskas dabar siekia čia įkurti kompleksinės socialinės pagalbos vyresniems žmonėms centrą. VVG „Pajūrio kraštas“ šiam projektui skiria 150 tūkst. eurų. „Jis labai įdomus, turėsime net 8 partnerius. Tai bus socialinio verslo pavyzdys, kaip savivaldybė dalį savo teikiamų paslaugų perduos nevyriausybinei organizacijai“, – dėstė M. Latanauskas.

Kurs kompleksinės socialinės pagalbos centrą

Kodėl šiame pastate iki šiol neįrengtos patalpos ir neteikiamos žadėtos paslaugos, tik dabar svarstomas pastato paskirties keitimo projektas, nors jau buvo pradėtas remontas? „Kelerius metus projektas derinamas su rajono Savivaldybe. Sudėtingas pastato pertvarkymas, reikalaujantis architektų patirties. Teko pakeisti net keletą, nesusidorojusių su užduotimis. Tikimės, kad UAB „Germis“ darbus atliks pagal įstatymus ir Savivaldybės pageidavimus“, – „Bangai“ sakė M. Latanauskas. Jis teigė, kad šį pastatą administruos VšĮ „Evės namai“, kuriai pats vadovauja.

Kompleksinės socialinės pagalbos vyresniems žmonėms centro kūrėjas tvirtino, kad prieš 5 metus išsinuomojęs pastatą galėjo jį remontuoti, nes iš Savivaldybės gavęs leidimus šiems darbams. „Norint pakeisti tinką, reikėjo jį nugrandyti. Savivaldybė neprieštaravo, kad remontuotume stogą, įdėtume duris, langus, nes pastatas būtų dar labiau sunykęs“, – dėstė M. Latanauskas. Jis prisipažino, kad iškilus klausimui, jog pastatas yra istorinio paveldo teritorijoje, atsirado kliūtys jį tvarkyti – paveldosaugininkai reikalauja išsaugoti pastato autentiškumą, jo vertingąsias savybes, nors tai nėra architektūros paminklas, kaip antai Klaipėdos g. 13 ar Turgaus g. 8.

Svarbiausia, kad gražėtų

Architektė R. Laivytė mažame projekto svarstytojų būrelyje patvirtino, jog dabar rengiamas buvusios mokyklos kapitalinio remonto ir paskirties keitimo projektas, o gavus leidimą – techninis projektas. „Patalpos keičiamos į gyvenamąsias įvairių socialinių grupių asmenims, – sakė ji. – Pirmame ir antrame aukštuose turėtų apsigyventi vyresni ir slaugomi žmonės, apačioje, rūsyje, bus įrengtos patalpos techniniam personalui, maisto ruošimo ir kitos.“

R. Laivytė atskleidė, jog šis pastatas iškilo 1930 m. „Jis yra istorinio paveldo teritorijoje kaip urbanistinis objektas, todėl tvarkymą reikia derinti su paveldosaugininkais – privalu laikytis tam tikrų reikalavimų, – dėstė architektė. – Dviejų galų pastatas (740 kv. m) suprojektuotas profesionalaus architekto. Dokumentai rodo, kad iš pradžių čia buvo sielių įmonės administracijos patalpos, o kitoje pastato dalyje – gyvenamosios patalpos. Sovietmečiu įsikūrė Priekulės rajono administracija, vėliau perduota švietimui.“

Pasak architektės, per 90 metų pastatas prarado kai kuriuos autentiškus dalykus, bet bus stengiamasi išsaugoti tai, kas liko: vertingas detales, elementus. Šis pastatas buvo tinkuotas – dabar atvertos plytos nepritaikytos oro sąlygoms – sienos nyksta, todėl turi būti tinkuotas, – dėstė architektė. – Buvome parengę keletą priešprojektinių variantų, iš kurių rinkosi užsakovas VšĮ „Evės namai“. Jis nusprendė nebeatkurti mezoninų, bet atkurs visus fasado ornamentus ir elementus, sutvarkys medinius stoglangius.“

R. Laivytė siūlė pilką stogo dangą – prie istorinių pastatų tinkančią cinkuotą skardą, ir šviesų fasadą. D. Bliūdžiuvienė pastebėjo, jog šiam kraštui būdinga pastatų stogo spalva – degto molio (neįkyri raudona), ir tai buvo čerpės arba jų imitacija. Fasado spalva – pastelinė: rusva, persikinė, balta, šviesiai pilka. „Mums svarbu, kad šis pastatas, vienas iš miesto centro akcentų, atgytų ir jį papuoštų“, – viltingai ištarė seniūnė.


  • VšĮ „Evės namai“ projektui „Kompleksinės socialinės pagalbos vyresnio amžiaus žmonėms centro įkūrimas Priekulėje“ per VVG „Pajūrio kraštas“ skirta parama – 150 tūkst. eurų.
  • Projekto tikslas – pasitelkiant socialinius partnerius ir pritaikant inovatyvius metodus bei priemones, įkurti socialinės pagalbos centrą, teikiantį kompleksines paslaugas senyviems ir specialiuosius poreikius turintiems žmonėms.
  • Projekto metu bus sukurtos 25 vietos globai ir slaugai. Bendradarbiaujant viešajam ir visuomeniniams sektoriams bus sukurtas inovatyvus socialinių paslaugų modelis, kai globa užsiimanti įstaiga teiks kompleksines paslaugas ne tik įstaigos globotiniams, bet ir aplinkinės teritorijos socialiai pažeidžiamoms žmonių grupėms.

Virginija LAPIENĖ

A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių