Skrabalai prikaustė ir armėnų dėmesį

Autentiško lietuvių liaudies instrumento skrabalų virtuozas Regimantas Šilinskas neseniai grįžo iš darbinės viešnagės Armėnijoje. Muzikantas prisipažįsta, kad tolimoje Rytų šalyje teko padrebinti kinkas. Mat jo pasakojimo apie niekam nežinomą medinį instrumentą klausėsi gal 150 šalies muzikos profesionalų, Lietuvos ambasadorius Armėnijoje ir kiti svečiai, kuriuos nustebinti, regis, nelabai yra kuo. Tačiau skrabalais išgavus Armėnijos himno melodijas, abejingų neliko.

Pakvietė ambasada

Su lietuvių liaudies instrumentu skrabalais R. Šilinskas jau supažindino daugiau nei pusę pasaulio. Praėjusių metų antrasis pusmetis, kai Lietuva pirmininkavo Europos Sąjungos tarybai, R. Šilinskui irgi buvo puiki proga demonstruoti virtuozišką skambinimą neįprastu instrumentu. Muzikantas buvo kviečiamas koncertuoti ne tik į Lietuvoje vykusius oficialius renginius, bet ir į Briuselį, Lietuvos atstovybes kitose šalyse.

Vasario 16–22 dienomis jis viešėjo Armėnijoje, į kurią pakvietė Lietuvos ambasadorius Armėnijoje Erikas Petrikas. Anot R. Šilinsko, diplomatas muzikantą prisiminė iš renginio Briuselyje, kur abu viešėjo prieš gerus penkerius metus.

„Viešnagė Armėnijoje buvo darbinė – dalyvavau ambasados organizuotame renginyje Vasario 16-ajai paminėti. Šį renginį ambasada rengė kartu su Armėnijos Tumo centru – vienu iš moderniausių kultūros centrų Jerevane“, – pasakojo R. Šilinskas.

Spėjo dirstelti į šalį

Šventiniame renginyje, skirtame Lietuvos valstybės atkūrimo 96-osioms metinėms, R. Šilinskas grojo 300 žiūrovų. Jis buvo vienintelis Lietuvos atstovas kultūrinėje programoje. Pasirodymą jis rengė kartu su minėto Tumo centro vokaliniu ir instrumentiniu ansambliu „Tmba-Ta“. Muzikantas prisiminė, kad prisistatant šiam 150 muzikantų vienijančiam ansamblio kolektyvui drebėjo kinkos. Anot jo, ne visuomet pavyksta sudominti kitatautę publiką neįprastu instrumentu, o juolab – kolegas. Tačiau armėnai skrabalų klausėsi su pavyzdiniu susidomėjimu.

„Per kelias dienas su ansamblio vaikais turėjome parengti programą ir mums neblogai pavyko – kartu atlikome septynis kūrinius. Įdomiausia tai, kad armėnų muzikantai dainavo lietuviškai, pabandė atlikti Lietuvos himną“, – pasakojo pašnekovas. Publiką pamalonino R. Šilinsko muzikinė dovana – skrabalais jis sugrojo vieną Armėnijos himno posmelį ir kone nacionalinį šalies kūrinį – Aram Chačaturian „Lezginka“ iš baleto „Gajanė“.

R. Šilinskas į Armėniją vežėsi ir edukacinės medžiagos – skrabalų ištakas liudijantį varpelį, kokį anksčiau kabindavo karvei ant kaklo. Teigiama, kad būtent iš jo kildinamas skrabalų skambesys.

R. Šilinskas neturėjo galimybės ilgai pažindintis su Armėnijos turizmu. Tačiau kartu su ambasadoriumi apsilankęs Giumri mieste pamatė Armėnijos kontrastus. Bemaž 150 km nuo Jerevano nutolęs miestas dar nematęs vakarietiškų standartų, pakeles ir kelius supa šiukšlės, vargstantys žmonės. „Tačiau Armėnija lietuviams labai svetinga. Turbūt ir dėl to, kad dabar šalyje skaičiuojama mažiau nei 3 mln. gyventojų, nors manoma, kad visame pasaulyje armėnų yra 7–12 milijonų“, – pasakojo Veiviržėnų kultūros centre dirbantis R. Šilinskas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių