Tragedija per alkoholį: sudaužyti gyvenimai

A. VALAIČIO asociatyvi nuotr.

„Nerizikuok – vairuok blaivus“, – kasdien įspėja socialinė reklama per nacionalinę televiziją. Tačiau kasdien Klaipėdos apskrityje sulaikoma vidutiniškai daugiau nei vienas girtas vairuotojas, o praėjusį ilgąjį savaitgalį nustatyti net 25 neblaivūs vairuotojai. Visgi retas atvejis, kai nuo alkoholio apsvaigęs jaunas vyras, įtariama, eismo įvykyje pražudė du žmones. Kaip turi jaustis toks vairuotojas, kai žuvo jo draugė ir jos mažametė dukra? Ar buvo galima išvengti šios tragedijos? Dėl šio įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas, kurį atlieka Klaipėdos apskrities VPK sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai.


Stengėsi gelbėti nelaimėlius
Tragedija įvyko po renginio Misgirių poilsiavietėje, Judrėnų seniūnijoje, naktį iš praėjusio šeštadienio. Vieni skirstėsi, kiti pasiliko nakvoti. Po vidurnakčio į BMW 335 sėdo neblaivus (2,44 prom.) 26 metų klaipėdiškis su drauge ir jos 4 metų dukrele, bet už puskilometrio automobilis aukštyn ratais atsidūrė šalia žvyrkelio tyvuliavusiame tvenkinyje. „Niekas įvykio nematė, nes tą valandėlę nebuvo važiuojančiųjų pro šalį, – kalbėjo Misgirių stovyklavietės savininkas Rimantas Micka. – Jokio triukšmo, jokio garso nebuvo, tik vėliau pro šalį riedėjusio automobilio vairuotojas pastebėjo nelaimę.“
Iš poilsiavietės atskubėję žmonės stengėsi gelbėti nelaimėlius. Vyras buvo pats išsikapanojęs – visi suprato, kad jis gerokai apgirtęs. R. Micka patikslino, jog eismo nelaimė įvyko ne Misgirių, bet Pajudrio kaimo teritorijoje.
Pasak jo, praėjusį savaitgalį Misgirių poilsiavietėje dvi dienas vyko prabangių, senų ir naujų automobilių paroda. Šiam renginiui vietą organizatoriai – Lietuvos automobilių klubai – buvo užsisakę prieš porą metų, bet trukdė pandemija. „Jiems patiko ši atoki, nuošali erdvė, – sakė verslininkas. – Uždaras renginys buvo gražus: dalyvavo 200 automobilių savininkų, 300 žiūrovų, kurie čia pateko įsigiję 10 eurų kainuojančius bilietus.“ Teritorijoje įrengtos vaizdo kameros užfiksavo renginio veiksmą.


Atgaivinti nepavyko
R. Mickos teigimu, renginio metu veikė kavinė, kurioje galėjai nusipirkti tik silpnų alkoholinių gėrimų. „Visi buvo įspėti, kad negalima įsivežti stiprių alkoholinių gėrimų, ir kaip tas vyras galėjo įsivežti? – stebėjosi pašnekovas. – Renginyje policijos pareigūnų nebuvo, tačiau dirbo saugos tarnybos darbuotojai, 50 savanorių. Po gražaus renginio niekas nesitikėjo tragedijos, sukėlusios didžiulį stresą. Bet tai – nelaimingas atsitikimas, bet kur galėjęs įvykti.“
Misgirių poilsiavietės savininkas kalbėjo, jog atbėgę žmonės bandė iš vandenyje panirusio automobilio gelbėti moterį ir vaiką. Automobilį apvertė, pritraukė prie kranto ir per stoglangį abu ištraukė. „Dirbtinį kvėpavimą darę vyrai turėjo žinių. Aš taip pat dariau – esu baigęs kursus, kaip suteikti pirmąją pagalbą, – kalbėjo verslininkas. – Tačiau jau buvo per vėlu: nežinia, kiek laiko vandenyje išbuvo nelaimėlės. Per vėlai pastebėtas įvykis, iškviesta pagalba. Besaikis alkoholio vartojimas pavojingas – net automobiliai karštą dieną užsidega. Renginio metu buvo užsidegęs išskirtinis BMW, bet sėkmingai užgesintas.“


Persekiojo kraupus vaizdas
Gavusi pranešimą, pirmoji į nelaimės vietą atvyko Veiviržėnų ugniagesių komanda – vyr. ugniagesys gelbėtojas Saulius Lukomskis ir ugniagesys gelbėtojas Vygantas Bulvydas. „Tuos 17 km įveikėme, atrodo, per 14 minučių, – sakė S. Lukomskis. – Ant tvenkinio kranto pamatėme be sąmonės gulinčią moterį ir vaiką, kuriuos gaivino žmonės. Netrukus atvyko rietaviškiai ugniagesiai, kurie ėmėsi gaivinti mergytę, o mes – moterį. Stengėmės, bet vilties nebuvo. Gal girtas BMW vairuotojas ne iš karto pranešė apie nelaimę – bandė gelbėti pats. Girdėjau, kad jis nenorėjo, jog būtų iškviesta policija.“ S. Lukomskis prisipažino, jog labai retai tenka nukentėjusiajam daryti dirbtinį kvėpavimą, nes tokių įvykių retai pasitaiko. Jo teigimu, greitai atvyko policijos pareigūnai, o greitosios medikai – po valandos. Jie iš karto konstatavo moters ir vaiko mirtį. „Pranešimą apie įvykį mes gavome 1.20 val. – paprastai visoms specialiosioms tarnyboms pranešama iš karto“, – dėstė pašnekovas.
Veiviržėniškiai namo grįžo tik ryte, 6 val. Ir sunkiausia buvo dėl to, kad nepavyko išgelbėti žmonių. „Kraupus vaizdas ilgai stovėjo prieš akis, – neslėpė S. Lukomskis. – Kodėl moteris sėdo į girto vyro vairuojamą automobilį?“ Taip pat retoriškai klausė Judrėnų bendruomenės pirmininkė Vilija Norvilienė. „Gal jauni žmonės nebijo rizikuoti, negalvoja, kad jiems nutiks kažkas nebepataisomo? – svarstė ji. – Baisi tragedija per alkoholį – sudaužyti gyvenimai.“


Važiavo 2 ekipažai
Ši tragiška eismo avarija sukėlė minčių ne tik Judrėnų seniūnijos žmonėms, kurie pirmieji apie ją sužinojo. Nelaimingų atsitikimų pasitaiko, bet ar nebuvo galima šio išvengti?
Kitiems atrodo, jog tragedijos būtų išvengta, jeigu greitosios medikai būtų atvykę anksčiau.
BPC pranešimas apie minėtą įvykį užfiksuotas 1.19 val.
Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro vyr. gydytojas Petras Serapinas „Bangai“ kalbėjo, jog iš Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos centro, koordinuojančio šią veiklą, pirmasis nurodymas išvykti į nelaimės vietą buvo duotas 1.28 val. „Greitosios medikų ekipažas iš Priekulės iš karto išvyko. Bet vėliau, 1.40 val., išsiųstas dar vienas – išvažiavo iš Gargždų. Abu atvyko beveik tuo pačiu laiku – 2.20 val. ir 2.19 val., nes važiavo skirtingais keliais. Nuo Gargždų iki įvykio vietos – apie 46 km. Yra ministro nurodymas į skubius iškvietimus užmiestyje nuvykti per 25 min. Tačiau kaip saugiai įveikti šį atstumą naktį per tiek laiko? Gal reikėjo greitosios medikus siųsti iš artimesnės savivaldybės, pavyzdžiui, rietaviškius? Bet pagal dabartinę tvarką atokią Judrėnų seniūniją aptarnauja Gargždų greitosios medicinos pagalbos tarnyba. Gal ši nuostata pasikeis po metų, kai po reformos Lietuvoje bus tik viena greitosios medicinos pagalbos tarnyba. Pritariu tam“, – dėstė P. Serapinas.


Mokosi pirmosios pagalbos
Išplatintame BNS pranešime teigiama, jog 45 proc. lietuvių tikina, kad nutikus nelaimei jie negalėtų arba greičiausiai negebėtų suteikti pirmosios pagalbos. Tai rodo Lietuvos Raudonojo Kryžiaus (LRK) užsakymu atlikta reprezentatyvi šalies gyventojų „Spinter tyrimai“ apklausa. Todėl LRK pristato specialų „Ant­rosios pagalbos“ rinkinį, sukurtą tiems atvejams, kai pirmosios pagalbos nebereikia. Rinkinyje – lavonmaišis žmogaus kūnui transportuoti į morgą, laidojimo namų kontaktinė informacija, urna pelenams, rėmelis su juostele velionio nuotraukai, taip pat valymo priemonių bei kitų reikalingų daiktų žmogui mirus. Jeigu neturėsime gebėjimų teikti pirmąją pagalbą, o nutikus nelaimei dvejosime, teliks pasinaudoti šiuo „Antrosios pagalbos“ rinkiniu.
Pranešime teigiama, jog pirmosios pagalbos mokymus yra išklausę 22 proc. gyventojų, todėl, siekiant gerinti padėtį visuomenėje, imtasi radikalių priemonių, kad atkreiptų žmonių dėmesį. Taigi raginama įgyti praktinių pirmosios pagalbos įgūdžių, kad neprireiktų „Antrosios pagalbos“ rinkinio.
Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Neringa Tarvydienė kalbėjo, jog kasmet gyventojai, bendruomenės kviečiami mokytis, kaip suteikti pirmąją pagalbą. „Šiemet pasaulį sudrebinus karo įvykiams Ukrainoje, padaugėjo norinčiųjų įgyti šių žinių. Mokymuose dalyvavo rajono Savivaldybės administracijos kolektyvas, Klaipėdos apylinkės teismo rajono rūmų darbuotojai. Mūsų specialistai lankosi mokyklose ir mokiniams suteikia šių žinių. Nemažai visuomenės grupių privalo mokėti teikti pirmąją pagalbą, kaip antai ugniagesiai, policininkai, švietimo, socialinio darbo sektoriaus darbuotojai ir kiti. Labai svarbu atnaujinti žinias – peržiūrėti informaciją arba atvykti į praktinius mokymus“, – kalbėjo N. Tarvydienė.
Jos teigimu, šiemet Klaipėdos rajone vyko 156 pirmosios pagalbos mokymai, kuriuose dalyvavo 2 486 gyventojai. Praėjusiais metais – 135, dalyvavo 2 819 gyventojų. 2018–2021 m. įgyvendinant Sveikos gyvensenos skatinimo Klaipėdos rajone projektą apmokyti 936 mokiniai.

Klaipėdos apskrities VPK duomenimis, 2022 m. nuo sausio 14 d. iki birželio 27 d. Klaipėdos apskrityje sulaikytas 241 neblaivus vairuotojas, Klaipėdos mieste – 102, Klaipėdos rajone – 49 vairuotojai, kuriems nustatytas 1,5 prom. neblaivumas. Vien birželio mėnesį Klaipėdos kelių policijos pareigūnai Klaipėdos apskrityje nustatė 38, Klaipėdos mieste – 16, Klaipėdos rajone – 6 neblaivius vairuotojus. Pagal LR BK 281-1 str. pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Pernai per pusmetį Klaipėdos apskrityje sulaikyti 194 neblaivūs vairuotojai, Klaipėdos mieste – 71, Klaipėdos rajone – 42.

Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content