• 8 gruodžio, 2021
|

Kalėdinės premijos įstaigose: realybė ar svajonė?

Šventinis laikotarpis įprastai būna dosnus ne tik įspūdžių, bet ir dovanų, premijų darbovietėse. Tačiau 2020-ieji dėl koronaviruso pandemijos buvo naujas ir netikėtas iššūkis tiek šalies, tiek savivaldybių, tiek verslo biudžetams. Domėjomės, kokios finansinės galimybės paskatinti darbuotojus pernai gruodį buvo Klaipėdos rajono savivaldybės administracijoje, biudžetinėse įstaigose?

Administracija negavo

Dar praėjusiais metais šv. Kalėdų proga Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos darbuotojams buvo išmokėtos 100 Eur premijos. Taip pat darbuotojai linksminosi vakarėlyje, kuriam skirta 8 000 Eur Savivaldybės biudžeto lėšų. Tačiau šiemet, anot Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus patarėjos Ernestos Badalovos, Administracijos darbuotojai dovanų, premijų negavo.

„Praėję metai buvo itin sudėtingi. Pandemijos sukelti iššūkiai palietė daugelį sričių, ne išimtis ir viešasis sektorius. Sumažėjus Gyventojų pajamų mokesčių surinkimui visos šalies savivaldybės neteko dešimčių milijonų eurų. Kol kas galutinių duomenų dar neturime, tačiau jau matome, kad praėjusių metų biudžeto pajamų planas nebuvo įvykdytas. Preliminariais skaičiavimais, iš mokesčių nesurinkta apie 1,8 mln. Eur. Todėl, atsižvelgiant į šią situaciją, Savivaldybėje priimtas sprendimas nemokėti kalėdinių premijų“, – paaiškino E. Badalova.

Vyksta vertinimas

Vis dėlto svarbu pastebėti, kad Savivaldybės darbuotojai, atsižvelgiant į jų darbo rezultatus ir įgyvendintas užduotis bei projektus, gali būti motyvuojami ir kitais būdais. Vienas tokių – metiniai vertinimai. Šiemet Savivaldybėje valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, kasmetinis veiklos vertinimas jau prasidėjo. Šis procesas tęsis visą sausį. Tokių vertinimų metu su kiekvienu darbuotoju yra aptariami jo įgyvendinti darbai už praėjusius metus ir pasiekti rezultatai. Teigiamai įvertinus darbuotojo veiklą, jį galima motyvuoti padidinant pareiginės algos koeficientą ar pareiginės algos kintamąją dalį. Pavyzdžiui, praėjusiais metais tokiu būdu pareiginės algos koeficientas padidintas 78 valstybės tarnautojams, o 104, dirbantiems pagal darbo sutartis, nuo 5 iki 40 procentų nustatyta didesnė pareiginės algos kintamoji dalis. Taip pat 1 valstybės tarnautojui paskirta 1 pareiginės algos dydžio išmoka. 1 valstybės tarnautojui – 2 pareiginių algos dydžių išmoka; 1 valstybės tarnautojui paskirta vardinė dovana.“

„Bangos“ redakcijai buvo persiųsta žinia, kad Klaipėdos rajono savivaldybės mero patarėjai Toma Tuzovaitė-Markūnienė ir Jevgenijus Bardauskas šį pusmetį gaus 40 proc. atlyginimų priedus. Pasak Savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus patarėjos E. Badalovos, kaip ir minėta anksčiau,  darbuotojams, dalyvaujantiems projektinėje veikloje, yra skiriamos priemokos už papildomus darbo krūvius. „Savivaldybė projektinį valdymą įdiegė dar 2019 m., siekdama kuo efektyviau valdyti visuomenei svarbius projektus. Projektinio valdymo dėka pajudėjo ilgai laukti projektai, tokie kaip Gargždų parko tvarkymas, Sendvario daugiafunkcis centras, naujos Gargždų autobusų stoties statyba ir kiti. Pagrindinis projektinio valdymo tikslas – rezultatas, kad projektai būtų įgyvendinti laiku“, – atsakyme komentavo E. Badalova.

Nuo 20 iki 350 Eur

„Banga“ domėjosi, kokia situacija yra Klaipėdos rajono savivaldybės biudžetinėse įstaigose, ar pastarųjų darbuotojai buvo palepinti šventinėmis premijomis, dovanomis ar apsiribota geru žodžiu, žodinėmis padėkomis.

Anot Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus patarėjos E. Badalovos, Klaipėdos rajono savivaldybė atskirų lėšų biudžetinių įstaigų darbuotojų premijoms neskyrė. Dalis įstaigų prieš šventes iš sutaupytų darbo užmokesčių lėšų išsimokėjo skirtingo dydžio premijas darbuotojams už įgyvendintas svarbias užduotis, veiklas, papildomus darbus. Išmokų dydžiai visose įstaigose labai skirtingi – nuo 20 iki 350 eurų „į rankas“. Išmokas išsimokėjo daugiau nei pusė Savivaldybės biudžetinių įstaigų.

Gimnazijose situacija skirtinga

Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos direktorė Ona Sturonienė informavo, kad gimnazijos visiems pedagoginiams darbuotojams iš sutaupyto darbo užmokesčio fondo išmokėtos 33 proc. dydžio metinės premijos už atsakingą įpareigojimų vykdymą ir gerą nuotolinio mokymo proceso organizavimą ir vykdymą.

Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos direktorius Antanas Alčauskis sakė, jog dar prieš Kūčias surengė šventę su kolegomis, kurios metu tiesiog žodžiu padėkota už metų darbus. Piniginių premijų, dovanų nebuvo. Tačiau A. Alčauskis neabejoja, kad tiek premijos, tiek dovanos žmones veikia kaip motyvacinės priemonės.

Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijoje premijos buvo mokamos nuo 10 iki 50 proc. atlyginimo, priklausomai nuo indėlio į gimnazijos veiklas.

Darželiuose sumos įvairios

Gargždų darželiuose situacija taip pat skirtinga. Lopšelyje-darželyje „Naminukas“ premijos šiais metais nebuvo mokamos. Gargždų lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ visiems įstaigos darbuotojams (išskyrus direktorę) buvo išmokėtos premijos nuo 20 iki 60 Eur (neatskaičius mokesčių). Gargždų lopšelyje-darželyje „Gintarėlis“ metų pabaigoje darbuotojams buvo išmokėtos priemokos už papildomai atliktus darbus nuo 11 iki 30 procentų pareiginės algos pastoviosios dalies. Gargždų lopšelio-darželio „Saulutė“ įstaigos tarybos ir darbo tarybos sprendimu, iš sutaupyto darbo užmokesčio fondo už 2020 metus buvo paskirtos premijos: aptarnaujančiam personalui 50 proc. atlyginimo dydžio (atsižvelgta į nuolatines mažesnes pajamas), pedagoginiam personalui ir administracijai – 30 proc. atlyginimo dydžio premijos.

Socialinių paslaugų centruose – pastebėti

Gargždų socialinių paslaugų centro direktorė Viktorija Lygnugarienė teigė, jog stengiasi ne tik prieš didžiąsias šventes, bet ir kasdieniame darbe pastebėti darbuotojų veiklos rezultatus bei padėkoti geru žodžiu už pastangas, kūrybiškumą, iniciatyvumą ieškant sprendimų sudėtingose situacijose. Pasak V. Lygnugarienės, už gerą darbą metų pabaigoje iš sutaupytų darbo užmokesčiui skirtų lėšų mokėtos premijos. Lėšų pavyko sutaupyti, nes kas turėjo nedarbingumą, kas buvo nėštumo ir gimdymo atostogose, taip pat šiemet šalyje paskelbus karantiną daliai darbuotojų buvo suteiktas nedarbingumas dėl epideminės situacijos. Premijos buvo skirtingo dydžio ir skiriamos atsižvelgiant į nuveiktus darbus, darbo krūvius (pavyzdžiui, projektinių veiklų įgyvendinimą, savanorišką veiklą organizuojant renginius, paskaitų-seminarų-mokymų vedimą, rėmėjų pritraukimą ir pan.). Premijų dydis svyravo nuo 50 iki 500 Eur neatskaičius mokesčių.

„Mano nuomone, yra labai svarbu pastebėti komandos narių pastangas, atliktus darbus ir už tai padėkoti ne tik žodžiu, bet ir premija, nes mūsų srities darbuotojų darbo užmokesčiai nėra dideli“, – atkreipė dėmesį Gargždų socialinių paslaugų centro direktorė V. Lygnugarienė.

Priekulės socialinių paslaugų centras informavo, kad už ypač svarbių užduočių vykdymą metų pabaigoje taip pat iš sutaupytų darbo užmokesčiui skirtų lėšų išmokėtos premijos 39 darbuotojams iš 47. Išmokėtos premijos nuo 150 iki 500 Eur neatskaičius mokesčių.

Bibliotekoje – pagal pastangas

Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja, laikinai einanti direktoriaus pareigas Diana Ciparienė sakė, kad darbuotojams buvo padėkota premijomis ir, žinoma, geru žodžiu. Premijos buvo skirtos visiems, tačiau nevienodo dydžio. Atsižvelgta į tris kriterijus: papildomus iššūkius ir darbus karantino laikotarpiu, svarbių bibliotekai projektų ir veiklų įgyvendinimą bei naujas iniciatyvas ir kūrybinius sumanymus bei jų realizavimą. Premijos buvo 100–300 Eur dydžio neatskaičius mokesčių.

D. Ciparienės nuomone, būtina motyvuoti kultūros srityje dirbančius darbuotojus: „Iššūkių daugėja, o mūsų sektorius nėra geriausiai apmokamas. Jeigu to nedarysime, kaip išlaikysime specialistus, ypač jaunus. Kaip žinote, mūsų kompetencijos, ypač kompiuterinio raštingumo, informacijos pateikimo srityse turi būti pakankamai aukštos. Darbuotojai nuolat mokosi ir moko mūsų vartotojus, įgyvendina kitus kultūrinius bei informacinius projektus, be to, dirbant čia svarbus komunikabilumas, kūrybiškumas.“

Iš kultūrininkų – tik veiviržėniškiams

Gargždų, Vėžaičių, Kretingalės, Priekulės kultūros centruose bei Dovilų etninės kultūros centro darbuotojams premijos nebuvo mokamos. Veiviržėnų kultūros centro darbuotojams buvo išmokėtos premijos nuo 100 iki 150 Eur.

Vėžaičių kultūros centro direktorė Alma Slušnytė sakė, jei yra galimybė ir yra už ką, t. y. papildomus darbus, gerai atliktus darbus, galima skirti priedą vieną kartą per metus. O geru žodžiu darbuotojai visada paminimi, kai vyksta renginiai, dabar elektroniniu laišku, socialiniame tinkle.

Agnė ADOMAITĖ

A. VALAIČIO asociatyvi nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių