Muzikos entuziastas įkvepia ir savo mokinius

„Niekada negalima mokinio vertinti iš pirmo žvilgsnio. Kartais įvyksta lūžis, reikalinga kantrybė“, – įsitikinęs GVJLC muzikos studijos mokytojas A. Petruoka.

Artūras Petruoka – Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro (GVJLC) žinomas ir moksleivių mėgstamas muzikos studijos mokytojas. 33 metų mokymo patirtis ir savarankiškai įgytos žinios, eksperimentais ir laisve pagrįstas ugdymas – tokie yra Artūro pedagogikos pagrindai. Sėkmingiausia šiųmetinė moksleivių roko grupė GVJLC „Sankaba“ šią savaitę vyko į „X faktoriaus“ antrojo etapo filmavimą Vilniuje.


„Vištos“ buvo viršūnėje
1977 metus Artūras įvardija kaip savo muzikinio kelio pradžią: įkvėptas tuometinės valdžios uždraustos britų „Beatles“ grupės dainos „Let it be“ bandė groti gitara. Deja, pirmieji žingsniai buvo nesėkmingi – bandant instrumentą suderinti nutrūko beveik visos stygos. Visgi išvystyti grojimo įgūdžius padėjo žurnale rastos pamokos, o kūrinius mokėsi iš klausos – įrašų klausydavo ir iš juostinio magnetofono, ir iš patefono.
Pasitaikius progai A. Petruoka dirbo net žvejybos laive, kūrė muzikuojančiųjų ansamblius, grojo „ant bangų“ kelionių jūromis metu. Nusprendęs pakeisti karjeros sritį vėl sugrįžo prie muzikos: grojo įvairiuose pobūviuose, festivaliuose, Gargžduose tada itin populiariame „Saliuto“ restorane. 1994 m. įkūrė grupę „Maksas ir kompanija“, kurios daina „Vištos“ pasiekė „Radiocentro“ dešimtuko pirmąją vietą. Šiuo metu žinomos Artūro grupės yra „Pečius griūn“, „Obelėlė“, „Klasiokai“ ir „Duok penkis.“


Kolekcijoje – instrumentų įvairovė
Muzikos entuziastą supa keliasdešimt įvairių, neįprastų muzikos instrumentų studijoje: įvairios akustinės ir elektrinės gitaros, ukulelės, mandolina, bandža, būgnai, smuikas ir kt.
„Nežinau, ar sutikčiau su multiinstrumentalisto terminu, – juokiasi muzikantas. – Kad ir kiek laiko skirtum, neišmoksi groti visais. Labiau vadinčiau save mėgėju, kolekcionieriumi.“
Per daug metų surinko daug, tačiau atrado ir savo instrumentą – „pedal steel“ gitarą. „Tai – neįtikėtinai sudėtingas ir retas muzikos instrumentas, sudarytas iš dviejų ar daugiau horizontalių gitaros grifų stacionariame korpuse, kuriame inkorporuoti pedalai ir pėdoms, ir keliams, suteikiantys plačias ekspresijos galimybes“, – sakė Artūras. „Pedal steel“ gitaros populiariausios savo kilmės šalyje JAV, ypač Havajuose ir šalies pietinėje dalyje, kantri stiliaus muzikos žanre ir jo atmainose. Lietuvoje šiuo instrumentu taip pat groja Romas Trijonis, legendinės grupės „Jonis“ narys.

Karinos RIAUKAITĖS nuotr.: grupė „Sankaba“.

Unikalus mokymo būdas
Dažnas, norintis ugdyti savo vaiko muzikinius įgūdžius, renkasi muzikos mokyklas. Mokymo metodai jose remiasi kruopščiu, struktūrizuotu, dažniausiai klasikinių kūrinių mokymusi iš natų, specializuojamasi grojant vienu instrumentu.
GVJLC muzikos studijos pamokos – kitokios. Pamokose 5–10 klasių mokiniai grupėje mokosi įvaldyti gitarą padedami A. Petruokos ir pasitelkia „tab‘ų“ sistemą, alternatyvią natoms. Vietoje abstraktaus dažnių atvaizdavimo natomis ši sistema parodo, kur tiksliai paspausti stygas, kurias užkabinti. „Netrukus pramokus pagrindus, paprastus kūrinėlius vaikas jau gali groti namuose“, – teigia muzikos mokytojas.
Pastebėjęs gabesnį mokinį, Artūras rekomenduoja mokytis muzikos mokykloje: „Profesio­nalūs, specializuoti mokytojai svarbūs – gavus diplomą, mokslus galima tęsti konservatorijose, kitose aukštosiose mokyklose. Galima tapti rimtu muzikantu.“ Žinoma, muzika – ne visiems: jeigu mokiniui nesiseka, mokytojas turi sprendimą: suranda tai, kas įdomu lankytojui kituose GVJLC būreliuose. Tačiau Artūras pabrėžia, jog skubinti sprendimo neverta: „Niekada negalima mokinio vertinti iš pirmo žvilgsnio. Kartais įvyksta lūžis, reikalinga kantrybė.“
Tęsiant muzikines studijas, entuziasto nuomone, svarbiausia ugdyti savarankiškumą. Pažengę mokiniai skatinami ieškoti to, kas jiems patinka: išmoksta savo mėgstamus kūrinius, groja laisvai, išbando kitus instrumentus, padedami mokytojo ugdo savo mokymosi stilių. „Dažniausiai tai baigiasi grupių susikūrimu, – atskleidžia Artūras, – vaikai patys kuria, groja tai, kas jiems patinka, o aš, aišku, padedu, kai iškyla klausimų.“


Perspektyvios grupės – „X faktoriuje“
Laisvės ir kūrybos rezultatai – perspektyvios moksleivių grupės, koncertuojančios įvairiuose Lietuvos festivaliuose ir kituose renginiuose. Šiųmetinė GVJLC naujiena – Auksės, Erikos ir Patricijos, trijų Artūro mokinių, grupė „Sankaba“, šią savaitę dalyvavusios „X faktoriaus“ antrojo etapo filmavime Vilniuje.
Įkvėptos devintojo dešimtmečio muzikos, mėgstamų „indie-rock“ atlikėjų ir lietuviškos grupės BA, moksleivės didelę dalį laisvo laiko pastaruosius 3–8 metus gludino savo muzikinius įgūdžius. Praėjusią vasarą dalyvavo net devyniuose koncertuose, tarp kurių – renginys „Jazzpilyje“, Klaipėdos jūros šventė, Rusnės festivalis ir kiti.
Susidomėjimas tapo profesija
Dauguma žmonių turi pomėgių – savirealizacija svarbi kiekvieno gyvenime, ar tai būtų pastangos sporte, saviraiška mene ar tiesiog įgimtas polinkis mėgautis žvejyboje patiriama ramybe. Artūras muzikoje atrado ne tik nenutrūkstantį pomėgį, bet ir gyvenimo pašaukimą. Dalindamasis sukauptomis daugiametėmis žiniomis jis sukelia teigiamų pokyčių Gargžduose su džiaugsmingu entuziazmu ugdydamas naują muzikantų kartą, suteikdamas jiems galimybę laisvoje, draugiškoje aplinkoje vystyti meninius įgūdžius.


Džiugas SUTKEVIČIUS
Aut. nuotr.

1 Komentaras

  • Geras straipsnis,pagarba žurnalistui pastebėjusiam nuoširdžiai dirbantį,savo talentą jaunimui perduodantį mano klasioką Artūrą.Sėkmės tau Artūrai ,jaunimui,Gargždams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content