Muziejininkų ekskursija vedė Mykolo Vaitkaus takais
Gargždų krašto muziejaus organizuota ekskursija „Gyvasis paveldas keliaujant su Mykolu Vaitkumi“ – vienas iš renginių, minint Mykolo Vaitkaus metus. Lietingą spalio šeštadienį muziejininkai ištikimiausiems kunigo, rašytojo, visuomenininko, Gargždų garbės piliečio Mykolo Vaitkaus gerbėjams padovanojo įsimintinų įspūdžių.
Liko mįslė
Gargždų krašto muziejaus muziejininkai, ekskursiją „Gyvasis paveldas keliaujant su Mykolu Vaitkumi“ pradėję prie Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios, ekskursijos dalyvius pakvietė paėjėti J. Basanavičiaus gatve, kur daugiau nei prieš šimtą metų stovėjo M. Vaitkaus tėvų namas. Tyrinėdami žemėlapius, kuriuose sužymėti buvę gyventojų sklypai, lygindami su M. Vaitkaus užrašytais atsiminimais, kur minimos kaimynų pavardės, muziejininkai stengėsi nustatyti tikslią vietą. Vis dėlto teko pripažinti, kad ne tokia tolima istorija kartais palieka neįmintų mįslių. Apytikslės M. Vaitkaus vaikystės namų vietos dairėmės sustoję po gluosniu tarp gyvenamųjų namų J. Basanavičiaus gatvėje žvelgdami kitapus jos link Minijos tarp 11 ir 15 namų.
Keliaudami M. Vaitkaus jaunystės keliais aplankėme Kretingą, o Kretingos muziejaus gidė Diana Jomantaitė-Jonaitienė restauruotoje grafų Tiškevičių koplyčioje atskleidė saugomų sarkofagų istoriją ir intriguojančių detalių apie paskutinius Kretingos dvaro grafus ir jų palikuonis.
M. Vaitkus ne kartą buvojo Jokūbave, nes dar mokydamasis Liepojos gimnazijoje susipažino su Aleksandru Stulginskiu. Buvusi ilgametė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Felicija Stramilaitė, daug metų besidominti kraštotyra, papasakojo apie Jokūbavo dvaro savininką ir atkurtos Nepriklausomos Lietuvos prezidentą A. Stulginskį ir jo šeimą, aprodė likusius nykstančius buvusius dvaro ūkinius pastatus.
Grįždami į Gargždus pasukome į Minijos senslėnio kraštovaizdžio draustinį ties Žvelsėnais ir Utriais. Visu grožiu atsivėrusi M. Vaitkaus atsiminimuose vadinama „žemaičių Šveicarija“, kur jis iškylavo su baronais Renėmis, kerėjo grožiu ir ekskursijos dalyvius.
Kelionė praturtino
„Išgirdęs apie Gargždų krašto muziejaus organizuotą ekskursiją, nutariau ir kaip mokytojas, ir kaip pilietis, jau 29 metus gyvenantis Gargžduose, pasinaudoti galimybe daugiau sužinoti apie Mykolą Vaitkų. Na, dar juokavau, kad išvykoje dalyvauti mane įpareigoja pavardė“, – šypsojosi „Vaivorykštės“ gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytojas Vidas Vaitkus, dalydamasis kelionės įspūdžiais. Jam pritarė žmona Zofija, taip pat „Vaivorykštės“ gimnazijos lituanistė: „Gargždų krašto muziejaus organizuota ekskursija – įtraukiantis ir vertingas laisvalaikis lavinantis. Man patiko, kad kelionė, tyrinėjant poeto, žurnalisto, kunigo M. Vaitkaus gyvenimą, prasidėjo tarp jo namų ir bažnyčios – tai labai simboliška: namai, bažnyčia, gamta, artimieji ir yra pagrindas formuotis asmenybei.
Labai gera buvo girdėti, kad XIX a. pabaigos (g. 1883 m.) gyventojas pasižymėjo smalsumu, noru mokytis, o šeima jį palaikė. Ne kiekvienas ir šiandienos paauglys ryžtųsi išvykti iš aprūpintų tėvų namų ir savarankiškai gyventų kituose miestuose, atsakingai mokytųsi. Pati būdama mama svarstau, ar sutikčiau išleisti savo vaiką gyventi kitur, kol nesulaukė pilnametystės?..“
Ekskursijoje, klausydamasis apie poetą, V. Vaitkus sakė, kad stebėjosi jo atkaklumu siekti išsilavinimo, kad gražu, jog, M. Vaitkui besimokant Palangos progimnazijoje, jo buitimi rūpinosi viena sesuo, o į Liepojos gimnaziją lydėjo kita.
„Atrodo, apie mūsų tautos dainių Maironį jau labai daug esu surinkęs informacijos, o kad gyvenimo pabaigoje jį visur lydėjo Mykolas Vaitkus, paskui, po klasiko mirties, parašė jam skirtą eilėraštį, dar nebuvau nė viename šaltinyje perskaitęs“, – prisipažino mokytojas.
Ekskursijoje, pasak Z. Vaitkuvienės, viskas derėjo: ir informatyvūs, įtaigūs Gargždų krašto muziejaus darbuotojų pasisakymai, ir Kretingoje, Jokūbave pateikta gidžių informacija, ir aktoriaus Jogailos Šimkaus skaitomi tekstai, nuoširdus pasidalijimas išgyvenimais, paskaičius M. Vaitkaus kūrybą, ir klausinėjantys išvykos dalyviai. Lituanistė neabejoja, kad keliauti poeto M. Vaitkaus keliais pasiūlys ir savo smalsiems gimnazijos trečiokams bei ketvirtokams.
Laima ŠVEISTRYTĖ
Autorės nuotr.