Apsisaugoti nuo vagių vis sunkiau

Pernai Klaipėdos rajono policijos komisariate užregistruota beveik ketvirtadaliu vagysčių mažiau nei 2012 m. Dažniausiai braunamasi į gyvenamąsias patalpas ir grobiamas turtas, vagys gviešiasi ir transporto priemonių, taip pat apvagia jas. Praėjusiais metais ištirtos 99 vagystės. Pavyko išaiškinti 11 transporto priemonių vagysčių, taip pat 14 vagysčių įsibraunant į gyvenamąsias patalpas. Nuo vagių vis sunkiau apsisaugoti – jie „modernėja“ ir įžūlėja.

Naktinis „verslas“ – akumuliatoriai

Vagystės kai kam tapo verslu. Vagia tai, ką lengva realizuoti: metalą, auksą, pinigus, akumuliatorius, automobilių detales. Dažnai tuo susigundo jaunimas. „Jiems trūksta pinigų pramogoms ar geresniam gyvenimui, todėl griebiasi šio „verslo“, – kalbėjo Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuroras Darius Alekna, kuruojantis ikiteisminius tyrimus dėl nusikaltimų nuosavybei.

Dvidešimtmečiui klaipėdiškiui Tomui, beje, aukštosios mokyklos studentui, praėjusį rudenį sumaniusiam užsidirbti vagiant, sekėsi neilgai.

Pirmą kartą rugsėjo 11 d. vėlų vakarą jis savo automobiliu „Peugeot 406“ atvyko į Vėžaičius vogti akumuliatorių. Vaikinas planavo, kad šiuos pardavęs atsikratysiąs skolų. Atvažiavęs į miestelį, atokiau pasistatė savo automobilį ir iš vilkiko pagrobė du akumuliatorius, kurių vertė – 700 Lt. Kitoje gatvėje iš sunkvežimio nugvelbė irgi du akumuliatorius, bet jų vertė –

1 600 Lt, iš trečio – dar du už 800 Lt. Beje, vienam vėžaitiškiui buvo padaryta 2 400 Lt žala. O tą naktį Tomui pavyko nugvelbti 8 akumuliatorius.

Kitą dieną juos pardavė antrinių žaliavų supirktuvėje, už kilogramą gavo po 2 litus.

Rugsėjo pabaigoje, naktį, klaipėdiškis vėl išsirengė ieškoti grobio. Pirmiausia užsuko į Kvietinių kaimą. Važiuodamas pro vieną sodybą, pastebėjo netoli šuns voljero sudėtus 3 akumuliatorius, kuriuos susikrovė į bagažinę. Tą pačią naktį atriedėjęs į Stirbių kaimą, iš vilkiko pagrobė 2 akumuliatorius, kurių vertė – 938 Lt, bei 150 litrų dyzelinio kuro už 712 Lt. Pastarąjį susipylė į savo automobilį, o akumuliatorius pardavė metalo laužo supirktuvėje Klaipėdoje.

Spalį Tomas į pagalbą pasikvietė devyniolikmetį studentą Deividą. Šis sutiko saugoti, kad neužkluptų vagiančio vaikino. Deividui pažadėjo 50 litų. Naktį atvažiavę į Dituvą, iš ūkininko traktoriaus pagrobė 2 akumuliatorius, taip pat laužtuvą, kūjį. Priekulėje saugant Deividui, Tomas iš vilkiko nugvelbė 2 akumuliatorius, kurių vertė –

1 140 Lt. Tą pačią naktį jie pasiekė ir Šilutės rajoną, kuriame iš 5 vietų pagrobė 8 akumuliatorius. Grįždami Pėžaičiuose pamatė „Volvo“, iš kurio nugvelbė 2 akumuliatorius.

Važiuodami į Klaipėdą, stabtelėjo Šernų stotelėje. Tai pastebėję, privažiavo policijos pareigūnai. Iš pradžių bandęs slėptis Tomas suprato, jog nėra prasmės ir grįžęs prisipažino, kad automobilyje esantys 14 akumuliatorių – jo pavogti. Deividas taip pat pripažino savo kaltę.

Šį ikiteisminį tyrimą kuravęs prokuroras D. Alekna pasiūlė teismui skirti Tomui 1 metus laisvės apribojimo, o Deividui – 4 mėnesius. Automobilis, kuriuo buvo daromi nusikaltimai, konfiskuotas.

Spynos dviračių neapsaugojo

Netrukus Klaipėdos rajono apylinkės teismą pasieks baudžiamoji byla, kurioje Irenijus A. kaltinamas nuo praėjusių metų lapkričio 19 d. iki šių metų sausio 27 d. pagrobęs 22 dviračius. Nusitaikęs į šią transporto priemonę, vyriškis jų ieškojo Gargžduose, dažniausiai P. Cvirkos, Klaipėdos, Pušų, Vingio, Tiltų gatvėse. Jis vogė dviračius iš daugiabučių gyvenamųjų namų bendro naudojimo laiptinių, pastatytus prie įstaigų, įmonių, gyvenamųjų namų. Tai darė dažniausiai dieną, bet kartais ir tamsiuoju paros metu. Kartais per dieną pasisekdavo nugvelbti po 2–3 dviračius.

Jų savininkai apdairūs – dažniausiai prirakindavo įvairios vertės spynomis, tačiau net brangios neapsaugojo nuo patyrusio vagies. Ne kartą teistas ne vien už dviračių vagystes Irenijus A. „specializavosi“ šioje srityje. Jis naudojo metalui kirpti skirtas žirkles, kuriomis nukirpdavo spynas. Taigi iš 22 pavogtų dviračių tik 3 buvo neprirakinti.

Brangiausias vagišiaus grobis – dviratis, kainavęs 3 000 Lt. Beje, jis buvo prirakintas spyna, kainavusia 80 Lt.

Prokuroras D. Alekna kalbėjo, jog reikia saugoti savo turtą – ne visi dviračiai buvo prirakinti. „O prirakintų negalima palikti ilgesniam laikui be priežiūros, nes tai atkreipia vagių dėmesį“, – įspėjo jis ir pridūrė, jog dar ne visi Irenijaus A. apvogtieji atsiėmė policijos pareigūnų rastus dviračius.

Jam gresia laisvės atėmimas iki 3 metų.

Stebi gyventojų budrumą

Pernai užregistruota 51 vagystė iš gyvenamųjų patalpų į jas įsibrovus.

Prokuroro D. Aleknos teigimu, pastaraisiais metais ypač daug vagysčių iš statomų gyvenamųjų namų Sendvario, Kretingalės seniūnijose – nuo Jakų iki Girkalių. „Iš statomų namų vagys visada randa, ką pavogti: darbo įrankius, santechnikos įrenginius, net langus ir radiatorius išima, – kalbėjo prokuroras. – Sąlygos tam puikios: žmonės negyvena, neįrengtos saugos sistemos.“

Pasak pareigūno, Priekulės, Agluonėnų seniūnijose nemažai apvagiama gyvenamųjų namų, kai jų šeimininkai būna išvykę. Vagys tai pastebi. Jie gvelbia pinigus, aukso dirbinius. Prokuroro teigimu, vagis sunku nustatyti, nes jie „modernėja“, stengiasi nepalikti pėdsakų. „Žmonės turi labiau saugoti savo turtą – įrengti saugos sistemas, kurti saugios kaimynystės bendrijas. Kaimynai turėtų būti budrūs – stebėti vieni kitų sodybas, kas jose lankosi, ypač nesant namuose šeimininkų“, – kalbėjo D. Alekna.


  • Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuroras D. Alekna teisėtvarkos sistemoje karjerą pradėjo prieš 20 metų. Įgijęs aukštojo mokslo diplomą, jis įsidarbino Klaipėdos rajono policijos komisariate tardytoju. Baigęs bakalauro ir magistro teisės studijas, nuo 2000 m. dirbo Klaipėdos apylinkės prokuratūroje prokuroru, o nuo 2005 m. – Klaipėdos apygardos prokuratūroje prokuroru. Po prokuratūros reformos prieš pusantrų metų D. Alekna grįžo dirbti į Klaipėdos apylinkės prokuratūrą, Gargždus. Jis kuruoja įvairius ikiteisminius tyrimus, tačiau daugiausia – nusikaltimus nuosavybei.

  • Klaipėdos rajono policijos komisariate 2013 m. užregistruotos 324 vagystės, o 2012 m. – 430.
  • Transporto priemonių pavogta 33, iš jų 7 automobiliai, o ankstesniais – 39, iš kurių 14 automobiliai.
  • Pernai užregistruotos 37 vagystės iš automobilių, o 2012 m. – 41.
  • Įsibraunant į gyvenamąsias patalpas – 51, 2012 m. – 76.
  • Praėjusiais metais ištirtos 99 vagystės, o 2012 m. – 115.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių