Daukšaičiuose sužibo žinių ir kultūros židinys

Augustas, Paulius, Gabrielė – jaunieji Daukšaičių bibliotekos skaitytojai: „Skaitymas protui reikalingas taip, kaip mankšta kūnui.“

Daukšaičiuose dešimtmečius veikusi biblioteka kai kurių rajono politikų „kultūros strategijų“ valia buvo uždaryta praėjusį rudenį. Tada buvo pakirsta viena iš pagrindinių bendruomenės kūrybiškumo šaknų. Tačiau daukšaitiškiai, priešingai nei kai kurie rajono politikai, aiškinę, kad ten vos kelios moterėlės skaito, mūru stojo už savo biblioteką. Simboliška: būtent šį rudenį Daukšaičiuose įvyko pozityvios permainos.


Pamoka politikams
2021 metų rugsėjo mėnesio Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos sprendimu buvo nustatytas biudžetinės įstaigos Jono Lankučio viešosios bibliotekos filialų skaičius – 22 (iš buvusių 25) ir jų išdėstymas. Nuspręsta uždaryti net 3 – Kalotės, Tilvikų ir Daukšaičių filialus motyvuojant tuo, kad bus stiprinami kiti, didesni bibliotekų centrai. Bet Daukšaičių bendruomenė nenuleido rankų ir įrodė, kad kultūros židinys kaime yra reikalingas. Klaipėdos rajono savivaldybė, pasikeitus valdančiajai daugumai, rado išeitį ir dar geresnę – atgijo Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos Pašlūžmio skyriaus daugiafunkcis pastatas. Čia dabar veikia ne tik Daukšaičių biblioteka, bet ir nuo šių metų rugsėjo pradžios Visos dienos mokyklos grupė.
Daukšaičiuose lapkričio 11 d. įvyko jaukus sugrįžusios bibliotekos atidarymas. Gausiai susirinkę bendruomenės nariai, svečiai netilpo į nedideles, tačiau šviesias ir jaukias patalpas.
Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas pasidžiaugė, kad dabar J. Lankučio viešojoje bibliotekoje tvyro gera ir darbinga atmosfera. „Turbūt nėra to blogo, kas neišeitų į gerą. Turime naujesnes, gražesnes patalpas. Daukšaičiai – šauni bendruomenė, šaunus ir bibliotekos kolektyvas“, ‒ kalbėjo B. Markauskas. Rajono vadovas prisiminė Daukšaičių bibliotekos filialo uždarymo istoriją, jo nuomone, tai pamoka politikams, kad pirmiausia reikia kalbėtis, tartis su bendruomene ir tik po to priimti sprendimus Taryboje.
Administracijos direktorius Sigitas Karbauskas akcentavo, kad šis Daukšaičių bibliotekos atidarymas – tai signalas ir kitoms bendruomenėms, kad labai norint ir stengiantis galima pasiekti tikslą: „Įpareigojimas ir bendruomenei – jie įrodė ne tik skeptikams, bet ir visiems, kad biblioteka – tai ne tik knygos, bet ir bendravimas, bendruomenės susibūrimas švenčių metu. Politikai yra jūsų atstovai, jie turi girdėti jus.“
J. Lankučio viešosios bibliotekos l. e. p. direktorė Aurelija Butkutė-Norkevičienė pasidalijo mintimis, kad niekas gyvenime neįvyksta be priežasties, atkak­lus bendruomenės noras turėti savo biblioteką įkvėpė ir pačius bibliotekininkus: tvarkydami patalpas, formuodami knygų fondą du mėnesius pasikeisdami dirbo 10 darbuotojų. „Atrodo, mes esame mažoje, paprastoje bibliotekoje, bet iš tikrųjų ji yra nepaprastai brangi čia esantiems vietos žmonėms. Tokio bendruomenės noro, kad biblioteka būtų, dar nesu mačiusi. Labiausiai noriu padėkoti Daukšaičių bendruomenės pirmininkui Viktorui Toleikiui, kuris labai prisidėjo, kad biblioteka vėl sugrįžtų, taip pat Savivaldybės vadovams, kad išgirdo, suprato bendruomenės norą, surado namus ir padarė viską, kad biblioteka vėl atsirastų. Dėkinga esu ir savo komandai“, ‒ kalbėjo l. e. p. bibliotekos direktorė didžiausios sėkmės linkėdama naujai šių namų šeimininkei. „Ji vardu Stanislava, bet mes ją vadiname Stasele“, ‒ jautriai pasakojo A. Butkutė-Norkevičienė.

Vaikai ruošdamiesi Daukšaičių bibliotekos atidarymo šventei Visos dienos mokykloje triūsė kone dvi savaites: spalvino skirtukus, išlankstė ir puošė knygų puslapiams skirtus kampelius.

Linkėta nebeužsidaryti
Daukšaičių bendruomenės pirmininkas V. Toleikis dėkojo bendruomenės nariams, kurie nenuleido rankų, kad biblioteka ir vėl atsirastų kaime, padėkojo politikams, Savivaldybės darbuotojams, kurie išgirdo bendruomenės prašymą: „Aš giliai širdy tikėjau, kad biblioteka vėl bus atidaryta. Netikėjau, kad taip greitai – jau šiemet. Per vienus metus suspėjo ir uždaryti, ir atidaryti biblioteką.“
Bibliotekos atidarymo ceremonijos metu nuoširdžiai kalbėjo buvusi Daukšaičių bendruomenės pirmininkė, Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos anglų kalbos mokytoja metodininkė Alma Vanagienė: „Gyvenu Daukšaičiuose jau daugybę metų ir biblioteka, kurią turėjome, buvo vieta, kur mes susirinkdavome, galėjome pabūti mėgėjų rašytojų renginiuose, jausti šviesą ir šilumą bei bibliotekininkės atiduodamą pagarbą žmogui, knygai.“ Pasak A. Vanagienės, kai bendruomenė išgirdo, kad yra viltis grąžinti biblioteką – daukšaitiškiai nekantriai to laukė. „Džiaugiamės išnaudotomis mokyklos patalpomis, jos švarios, jaukios ir šiltos. Šalia turime mokinius, kurie bet kuriuo metu galės užeiti ir atlikti užduotį, kuriai reikalinga knyga. Dalyvausime edukacijose, rinksimės į susitikimus, kuriuose aptarsime, kaip išdėliota biblioteka, kad vaikai žinotų, kur gali rasti sau patinkančias knygas“, ‒ sakė pedagogė.
Palinkėjimais ir dovanomis sveikinta naujoji bibliotekininkė Stanislava Bočkuvienė, atidarymo ceremonijoje dalyvavo ir sveikino Savivaldybės vicemerės Violeta Riaukienė ir Ligita Liutikienė, Veiviržėnų seniūnijos seniūnė Edita Sluckienė, Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos direktorė Laima Navickienė, grojo saksofonistas Pranas Stropus.
Tarybos narė Loreta Piaulokaitė-Motuzienė padovanojo rašytojo Džeromo Davido Selindžerio, kurio protėvių šaknys yra Lietuvoje, labai populiarią knygą paaugliams „Rugiuose prie bedugnės“. Politikė anksčiau aktyviai reiškė savo nuomonę, taip pat ir LRT kultūros laidoje, priešindamasi filialo uždarymui.
Naujai atvertas patalpas pašventino Švėkšnos parapijos klebonas Julius Meškauskas, jis padovanojo Mykolo Kleopo Oginskio knygą „Priesakai sūnui“.
„Skaitymas atneša žmonėms gėrį. Tikėkimės, nebeužsidarys biblioteka“, ‒ kalbėjo susirinkę daukšaitiškiai. „Kiek sveikata leis – eisiu į biblioteką ir skaitysiu“, – „Bangai“ pažadėjo senjorė Jadvyga.

S. Bočkuvienė dirbo pradinių klasių mokytoja, todėl jai bus nesunku bendrauti ir su mažaisiais skaitytojais. „Su nuolatiniais skaitytojais nuoširdus santykis taip pat jau užmegztas“, – sakė Daukšaičių bibliotekos bibliotekininkė.

Visos dienos mokyklos grupė
Šalia naujai atidarytos bibliotekos Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos Pašlūžmio skyriuje Daukšaičiuose nuo šių metų rugsėjo pradžios veikia Visos dienos mokyklos grupė. Minėtos gimnazijos anglų kalbos mokytoja metodininkė, Visos dienos mokyklos mokytoja A. Vanagienė pasakojo, kad vaikai čia paruošia namų darbus ir jų nebereikia namuose daryti, yra rengiami užsiėmimai, kaupiamos žinios apie šventes, papročius ir kt., pati A. Vanagienė organizuoja veiklas, komandinius žaidimus, kaip, pavyzdžiui, laivų mūšis.
Čia yra stalo tenisas, stalo žaidimai, o vyresniesiems Alma padaro žaidimų ir pati. Visos dienos mokykloje yra valgykla, kurioje moksleiviai pavakarieniauja. Ugdomas ir savarankiškumas: pedagogė pasakojo, kad yra budintieji moksleiviai, kurie eina į valgyklą pirmesni ir supilsto arbatą, nuvalo stalus, laukia ateinančiųjų, pasak A. Vanagienės, vaikai tai daro noriai.
Paklausti žurnalistės vaikai choru atsiliepė, kad jiems iš tiesų patinka laiką leisti Visos dienos mokykloje. „Visada turime pilną klasę, kartais kokią dieną vos visi telpame, ‒ gausiu būriu lankančių moksleivių pasidžiaugė A. Vanagienė. ‒ Kas savaitę gauname po naują prašymą norinčių lankyti.“
Visos dienos mokyklos grupė, kurioje yra 18 mokinių, Daukšaičiuose veikia nuo 14 iki 18 val.


Monika CALZONAITĖ
Aut. nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių