Feisbuko spąstai paaugliams: sveiką kailį išneša ne visi
„Graži mergaitė!“, „Atrodai fantastiškai“ – tokius angliškus komentarus socialiniame tinkle „Facebook“ užsieniečiai rašo Lietuvos paauglėms. O pastarosios neriasi iš kailio, kad tik neliktų nepastebėtos. Nuotraukos su maudymosi kostiumėliais, papūstomis lūpomis jau tapo kasdienybe.
Kur tai veda, kokie pavojai tyko feisbuke ir kaip tėvams kontroliuoti savo atžalas – vienos iš aktualiausių temų informacinių technologijų laikais.
Komplimentus žeria pusamžiai vyrai
Gargždiškė Ingrida (tikras vardas, pavardė redakcijai žinomi) pasakojo, kad 11 metų dukrai leido susikurti paskyrą feisbuke tik tuo atveju, jei visus slaptažodžius turės ir mama. Neturėdama pasirinkimo mergaitė greitai sutiko. Visi jos klasės draugai taip pat turi profilius šiame socialiniame tinkle. „Pagrindinė taisyklė, kurią akcentavau dukrai – feisbuke turi atrodyti taip, lyg būtum scenoje ar gatvėje, kur visi tave mato ir pažįsta. Todėl skelbiamos nuotraukos yra atidžiai peržiūrimos. Nemaloniai nustebau, kai atžalos portretus pradėjo girti žymiai vyresnio amžiaus vyrai, dažniausiai užsieniečiai iš musulmoniškų kraštų. 11 metų mergaitei toks dėmesys patiko, tačiau padiskutavome ir bendrai priėjome prie išvados, kad nepažįstamus vyrus iš draugų sąrašo būtina ištrinti, kad jie nematytų dukters nuotraukų“, – kalbėjo Ingrida.
Daupariškė Reda Paulikienė teigė, kad jos 11 metų sūnus taip pat naudojasi feisbuku, tačiau tam turi labai mažai laiko, nes yra užimtas. „O 8 m. dukrytė jau kelis kartus prašėsi asmeninės paskyros, nes jos klasės draugai jau turi! Kalbėjom, aiškinom, kad dar anksti, ir feisbukas tikrai nereikalingas šiame amžiuje. Gerai, kad pritarė jos brolis, tai kol kas ramu. Man tikrai ne tas pats, ką jie veikia. Stebiu, kontroliuoju. Jų užduotis – mokytis, tobulėti, o ne „mirkti“ socialiniuose tinkluose“, – įsitikinusi R. Paulikienė.
Priminsime, kad dar 2004 m. atidarytas socialinis tinklas yra skirtas visiems vartotojams, vyresniems nei 13 m. Tačiau akivaizdu, kad šias taisykles labai paprasta apeiti.
Šaiposi iš kitų ir savęs
Kai prieš kelis dešimtmečius vaikai susipykdavo kieme, jų įžeidžiančias replikas vienas kito atžvilgiu girdėdavo tik keli įvykio liudininkai. Tačiau dabar patyčios yra persikėlusios ir į virtualią erdvę, kur sklinda žaibo greičiu. Mat kiekvienas paauglys turi po kelis šimtus virtualių draugų, kurie akimirksniu pamato jam siunčiamas replikas. „Vaikai net įprato fotografuotis tam, kad turėtų ką įdėti į socialinį tinklą. Vėliau jų nuotraukos sulaukia šūsnies komentarų. Didžioji jų dauguma yra teigiami, liaupsinantys. Draugės, draugai giria vieni kitus. Tačiau statinėje medaus pasitaiko ir šaukštas deguto. Atsiranda kritikuojančiųjų figūrą, veido bruožus. Ar tiesiog parašo: „Ko čia kiši savo „snukį“. Tokios viešos įžeidžiančios replikos labai skaudina“, – pastebėjo dukterį auginanti gargždiškė Ingrida.
Pasak jos, nieko gero neduoda ir tai, kad paaugliai viešoje erdvėje šaiposi patys iš savęs. Pavyzdžiui, prisipurškia grietinėlės į lėkštę, įmerkia veidą ir nusifotografavę dalijasi nuotrauka su feisbuko draugais. Buvo populiaru ir daužyti kiaušinį į kaktą bei dalintis šiuo vaizdeliu. „Jie paprasčiausiai nesuvokia, kad socialinis tinklas yra vieša erdvė“, – įsitikinusi pašnekovė.
KOMENTARAS
- UAB „Tavo psichologas“ psichologė Daiva GRIKŠIENĖ: „Ankstyvojoje paauglystėje tikslas yra turėti draugų. Tad ir feisbukas naudojamas jiems susirasti, pažintims užmegzti ne tik socialine prasme, bet ir intymiąja – vaikino, merginos – prasmėmis. Kadangi feisbukas yra skirtas vyresniems asmenims, paaugliai dažnai neįvardija realaus savo amžiaus, nuotrauką taip pat padailina fotošopu. Taip atsiranda rizika susipažinti su žmonėmis, kurie gali pakenkti, tai ir vagystės, apgavystės, išdavystės.
Kita vertus, yra ir teigiama socialinio tinklo pusė, vyksta diskusijos, bendravimas – tai nuomonės išraiška, pasitikėjimo skatinimas.
Jei tėvai neleis susikurti asmeninės paskyros socialiniame tinkle, atsiras rizika, kad atžala susikurs pseudo profilį. Tad geriau leisti, bet iš anksto suderinti tikslus, prioritetus. Tėvai taip pat negali būti atriboti nuo sūnaus ar dukters profilio, jie turi matyti viską, ką mato jų atžalos draugai. Tai skatina atvirumą. Be to, labai svarbu, kad vaikas pats papasakotų, kokiomis temomis domisi feisbuke, ką naujo jame atrado ir pan.“
Patarimas
- Jei iš tavęs pasišaipo dėl to, kad tu keistai vaikščioji, keistai kalbi, esi keistai apsirengęs, gali sakyti, kad vaikščioji, kaip moki, kad mes visi vaikštome, kalbame, kaip mokame. O rengiesi kitaip, nes tau taip patinka. Reikia atsiminti, kad kiekvieno žmogaus išskirtinumas yra ne trūkumas, o pranašumas. (J. Ambrukaitis „Gerumo abėcėlė“)
Įdomu
- Skelbiama, kad kas penktas vaikas iš septynių savaitės dienų vieną skiria socialiniams tinklams.
- 80 proc. tėvų mano, kad žino, ką jų vaikai veikia internete, bet 31 proc. vaikų įsitikinę, kad tai netiesa.
- Nustatyta, kad savarankiškas lankymasis socialiniuose tinkluose prasideda vidutiniškai nuo dešimties metų.