Menininko žvilgsnis į paukščius pašto ženkluose
Gargždiškis menininkas ir pedagogas Vytautas Sajauskas laisvalaikio valandėlėmis mėgsta gamtos prieglobstyje stebėti paukščius ir juos „šaudyti“ fotoaparatu. Dar vienas iš mielų pomėgių – kolekcionuoti pasaulio šalių pašto ženklus, kuriuose pavaizduoti paukščiai. „Analizuoju, kaip šiame miniatiūriniame, grafiniame mene atsispindi kultūriniai skirtumai. Pašto ženklas – svarbi informacija apie šalį“, – dėstė filatelistas.
Vytautas ir savo sodybos kieme priemiestyje stebi paukščius, kurių per metus čia apsilanko apie 30 rūšių. „Viena mano mėgstamiausių viešnių – raudonuodegė“, – šypsojosi pašnekovas. Jam įdomu ne tik stebėti gamtoje paukščius, bet ir analizuoti, kaip jie vaizduojami pasaulio šalių pašto ženkluose. „Stengiuosi įsigyti kiekvieną pašto ženklą su paukšteliu – turiu sukaupęs kelis tūkstančius iš viso pasaulio – ne tik Europos, bet ir Afrikos, Amerikos ir kitų žemynų šalių, kai kurių jau nebėra, kaip antai Jugoslavijos, Čekoslovakijos, – kalbėjo Vytautas. – Man rūpi meniškumas, stilistika – tai pasaulio pažinimas, pažintis su šalių kultūra. Dailininkas Pikaso labai mylėjo balandžius – net pašto ženklas „Pikaso ir balandis“ išleistas, bet aš jo neturiu.“
Pasak jo, daugelio šalių pašto ženkluose vaizduojami tie patys paukščiai, tik rečiausiai pamatysi žvirblį. „Visuose rasi balandį – pašto, taikos simbolį. Kadaise buvo auginami pašto karveliai – laiškininkai. Karo metais jiems net medalius įteikdavo už pagalbą kareiviams palaikyti ryšį. Šie apdovanojimai saugomi muziejuose“, – dėstė V. Sajauskas.
Priešingas simbolis – erelis, kuris Rytų Europos, arabų šalių pašto ženkluose vaizduojamas kaip jėgos ir galios simbolis. Mėgstami ir kiti plėšrieji paukščiai – sakalas, vanagas, suopis, lingė.
„Visose šalyse populiarios gulbės, bet, laimei, Lietuvoje neišleistas pašto ženklas su šiuo paukščiu – nėra didesnio kičo už vaizdą su gulbe ar rože“, – įsitikinęs filatelistas ir gamtos mylėtojas.
Pasaulyje leidžiamos pašto ženklų serijos, skirtos gervėms, garniams, antims, geniams, pelėdoms ir kitiems paukščiams. Paukštis – tai ir laisvės simbolis. Pasak Vytauto, džiugu, kad mokame mylėti šį gamtos kūrinį. Jam gražiausi tie pašto ženklai, kur paukščiai vaizduojami be jokios potekstės. „Man brangūs „kietos“ ideologijos Šiaurės Korėjos pašto ženklai – ant paprasto laikraštinio popieriaus išspausdintos keturios gervės. Propagandinis, plakatinis stilius jų negadina, – kalbėjo filatelistas. – O štai Afganistano ženklai su gerve, fazanu: šalis, kurioje pagrindinė žemės ūkio veikla – opiatų gamyba, atkreipė dėmesį į gamtą. Tai jautri tema: kai žmogus atsigręžia į gamtą, jis darosi humaniškesnis.“ Filatelistui nuostabu, kai kritinio valdymo laikotarpiu valstybėse išleidžiami pašto ženklai su paukščiais.
Kuo skiriasi įvairių šalių pašto ženkluose vaizduojami paukščiai? „Pirmiausia laikmečiu: kiekvienas turi savo madą, stilistiką. Šiandien viskas piešiama iš nuotraukų, realistiškai – stilizavimo, vadinasi, kūrybiškumo nelabai rasi, – pastebėjo V. Sajauskas. – Prancūzų pašto ženklą lengva atskirti nuo kitų iš vaizdavimo būdo: atlikta miniatiūriškai, kruopščiai, išskirtinis stilizavimas. O štai portugalai piešia tik paukščių galvas – portretus. Per pašto ženklus mes pažįstame įvairių šalių kultūrą.“
Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.