Mesti svorį galima sveikai

Vasarą visi nori pasipuikuoti gražiais kūnais, nusivelka daugiasluoksnius drabužius ir… imasi sportuoti arba laikytis dietos. Labai dažnai žmonės, kurie norėtų numesti svorio, pasakoja: „Ir aš taip padaryčiau, bet neturiu valios.“ Svoriui numesti nereikia valios – arba nori tai padaryti ir darai, arba nenori – ir nedarai.

Valgoma per mažai daržovių. Dažnai žmonės sako, kad valgo jų daug, bet kai pradeda rašyti maisto dienoraštį, taip nebeatrodo. Per dieną rekomenduojama suvartoti penkias porcijas, t. y. dvi su puse stiklinės įvairių daržovių. Valgykite jas tiek per pusryčius, tiek per pietus, tiek per vakarienę, o užkandžiams vietoj bandelių rinkitės morkų, paprikų, salierų šiaudelius.

Netinkami pusryčiai. Ryto valgis vienas iš svarbiausių, todėl būtent ryte reikėtų rinktis neskaldytų grūdų košes, daug ląstelienos turintį maistą, o ne stiklinę vaisių sulčių (jos, beje, labai stipriai didina cukraus lygį kraujyje, o ląstelienos nelabai turtingos, tad greitai vėl išalksite). Nereikėtų pikt­naudžiauti ir žaliaisiais kokteiliais, ypač jei juos maišote iš daug rūšių vaisių – jų kaloringumas mažame kiekyje yra labai didelis.

Norite numesti labai greitai didelį kiekį svorio. Pirmas 2–4 savaites pakeitus mitybą svoris krenta greitai. Jei dažnai užkietėdavo viduriai, kaupdavosi dujos, jau per pirmas savaites pamatysite labai ženklų rezultatą. Vėliau šie procesai sulėtėja, bet tai normalu.

Per daug vartojama baltymų. Taip, baltymai yra svarbu. Bet svarbu ir angliavandeniai, ir riebalai. Taigi, svarbu baltymų neperdozuoti, nes jų perteklius kaupiasi riebalų pavidalu ant mūsų kūno. Nereikėtų žavėtis ir baltyminiais kokteiliais ar batonėliais, nes dažnai jie gardinami cukrumi ir riebalais. Sotumo jausmas pasiekiamas didesniu kiekiu daržovių, o ne baltymų.

Per mažai miegama. Ilgos naktys prie kompiuterio, per mažai poilsio – organizmas pradeda reikalauti greitų kalorijų – baltų miltų gaminių, saldumynų ar šiaip daug maisto. Darbotvarkė padėtų rasti ne tik laiko išsimiegoti, bet ir pomėgiams, kasdieniams užsiėmimams, sportui.

Per daug nuolaidžiaujama. Grįžau prie tos mistinės valios. Dabar daugybė įvairiausių programėlių telefonuose, kurios suskaičiuoja kalorijas, sudegintas sporto salėse ar bėgiojant. Skaičiai po treniruočių atrodo gana įspūdingai, o už sunkų triūsą reikia save „apdovanoti“ – sukertant papildomą porciją. Geresnių rezultatų pasiekiama, kai sportuojama ne dėl kalorijų ir kai fizinis aktyvumas priimamas kaip pramoga. O už pramogas juk apsidovanoti nereikia?

Labai dažnai sakoma, kad žmogus yra pernelyg pavargęs sportuoti, išsekęs. Pats svarbiausias dalykas imti kažką daryti – tada ir nuovargis praeis.

Ilona TULABIENĖ

Gyvenimo būdo konsultantė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių