Motyvacija ištverti nepatogumus – pagražėjusi Priekulė

Didžiausios permainos laukia miestelėnų Priekulėje įgyvendinus du projektus – baigus kapitalinį remontą Klaipėdos ir Žalgirio gatvėse bei miesto atvirų viešųjų erdvių tvarkymo darbus. Tiek europinių lėšų miestui tvarkyti čia niekada nebuvo skirta. Jau šį rudenį Priekulė išgražės, taps modernesnė, patrauklesnė. Tačiau išgyventi nepatogumus dėl remonto darbų ne visi turi kantrybės ir tolerancijos.

Priekulės Klaipėdos gatvė – Lietuvos automobilių kelių direkcijos projektas.

Apie pokyčius bendruomenė žinojo

Nuo kovo mėnesio Priekulėje vėl tęsiami Klaipėdos ir Žalgirio gatvių kapitalinio remonto darbai. Įrengiami šaligatviai, pėstieji patogiai žingsniuos iki pat geležinkelio, dviratininkai riedės. Tvarkoma ir važiuojamoji kelio dalis, atnaujinama lietaus surinkimo trasa.

Šiemet pradėti ir Europos Sąjungos lėšomis finansuojamo projekto „Priekulės miesto atvirų viešųjų erdvių sutvarkymo darbai“ A ir B etapai. Ankstesniais metais miesto bendruomenė dalyvavo jo svarstyme, taigi žino, kokie dideli pokyčiai laukia.

Daugiau nei 30 metų viešosios erdvės, reprezentuojančios miestą, buvo neįveik­lintos, minimaliai prižiūrimos – tik pjaunama žolė ir surenkamos šiukšlės. Pasak Priekulės seniūnės Daivos Bliūdžiuvienės, gyventojai, daug metų miesto prieigose naudojęsi valstybinės žemės sklypais, senokai nebeūkininkauja. Kai kuriose vietose buvo patogu versti statybines ar buitines atliekas, kitur gyventojai sodino augalus nesant specialaus apželdinimo projekto.

Įgyvendinus šį projektą bus sutvarkytos 5 zonos, skirtos poilsiui, turizmui ir sportui. A etapo metu apie 2 ha teritorijoje palei Miniją bus įrengtas šeimų skveras, sutvarkytos dvi teritorijos palei Žalgirio gatvę. Pertvarkomos teritorijos tarp dviejų namų Klaipėdos g. (turgavietė), be to, tarp Turgaus g. 9 ir 7 namų (senoji turgavietė), teritorija, esanti Naujosios ir Amatų gatvių sankirtoje (vaikų žaidimų aikštelė).

B etapo metu numatyta įrengti teritorijas Turgaus g., prie paminklo „Priekulei 450“, Žalgirio g. (prie autobusų stoties) bus įrengta šunų vedžiojimo bei automobilių stovėjimo aikštelės, pastatytas viešasis lauko tualetas, įrengti pėsčiųjų takai, taip pat suoliukai su šiukšliadėžėmis, apšvietimas, bus numatytos vietos istoriniams informaciniams stendams. Seniūnės manymu, įrengtoje infrastruktūroje galėtų atsirasti miniatiūrų parkas. „Tikimės, kad įgyvendinus projektus sukurta viešoji infrastruktūra padidins bendruomenės užimtumą, pritrauks investicijų ir taps Priekulės miesto traukos centru“, – kalbėjo D. Bliūdžiuvienė.

Viščiukus skaičiuos rudenį

Vienu metu mieste vykdant du didelius projektus nereikia tikėtis patogumų. Remontuojamoje gatvėje negali viršyti greičio, tenka palaukti prie eismą reguliuojančio ženklo ir kt. Tačiau ne visiems užtenka kantrybės, tolerancijos, supratingumo – socialiniuose tinkluose pasipylė nepagrįstos kritikos, nepasitenkinimo pliūpsniai.

„Žalgirio gatvėje kažkam užkliuvo seni medžiai. Beje, anksčiau kertant išpuvusius, grėsmę kėlusius, šaukė, kad reikia juos palikti, o dabar – iškirsti, – dėstė D. Bliūdžiuvienė. – Skaičiuoja akmenis, „matuoja“ šaligatvį… Dar tik pradėti darbai, o jau gausybė kritiškų vertinimų socialiniuose tinkluose. Kai kurie komentatoriai dedasi labiau išmanantys už projektuotojus, statybininkus. Rangovai dirba pagal projektą – jie žino, ką daro. Darbai numatyti baigti rudenį, tada ir matysime rezultatus. Beje, europinio projekto darbai bus vertinami griežtai – ne seniūnė pasirašys dokumentus. Žinoma, žmonės turi teisę sakyti nuomonę, bet kodėl skleisti blogas žinias? Mes patikriname komentaruose pateiktus faktus ir pateikiame argumentuotą atsakymą, nesileisdami į diskusijas. Turime susikaupti ir dirbti. Viščiukus skaičiuosime rudenį.“

Priekulės bendruomenė taip pat laimėjo rajono Savivaldybės dalyvaujamojo biudžeto finansavimą konkurse „Tavo idėja“ projektui „Poilsio ir ramybės oazė prie giedančio fontano“. Buvusiame Priekulės sode bus įrengta graži erdvė.

Atliks archeologinius tyrimus

Muziejininkės Sabinos Vinciūnienės nuomone, gerai, kad abu projektai vykdomi iš karto – tuo pačiu vienas vargas. „Sudėtinga dabar Priekulės žmonėms, gyvenantiems šalia Klaipėdos ir Žalgirio gatvių: prie namų iškasti grioviai, sunku pereiti į kitą gatvės pusę. Ratuotiems – siauras kelio ruožas, reikia sustoti prie šviesoforo. Suardyta senoji tvarka, vyravusi nuo 20 amžiaus pradžios, – nebeliko pėsčiųjų perėjos, nepažymėtos, bet savaime suprantamos, – dėstė ji. – Bus dar sudėtingiau, kai pradės tvarkyti viešąsias erdves. Problematiška ir miesto centrinėje gatvėje įsikūrusiems prekybininkams. Tačiau tai laikini nepatogumai. Reikia tikėtis, kad metų pabaigoje darbai bus baigti ir mieste bus tikrai gražu.“

Darbai prasidėjo nuo miesto prieigų – nuo senojo Vymerio tilto ir Klaipėdos pusės. Statybininkai susitiks centre. Jiems sunku remontuoti kelią, kai eismas neuždarytas. Darbai galimai sustos, nes miesto istorinio paveldo teritorijoje teks atlikti archeologinius kasinėjimus.

S. Vinciūnienė pastebėjo, jog reikia užfiksuoti senųjų šaligatvių liekanas. „Bus nauji šaligatviai – patogumas priekuliškiams. Bus geras kelias per miesto centrą, bet kažko ir neliks. Bet argi įmanoma viską išsaugoti?“ – svarstė S. Vinciūnienė.

„Esu seniūnaitė, man atrodo, kad reikia daugiau susitikimų su gyventojais, kuriems tai aktualu, ir išaiškinti, kas bus daroma. Aš – už tai, kad Priekulė gražėtų“, – sakė Regina Tulickienė.

Svarstyti galėjo visi

„Priekulė ilgai laukė šių darbų, dabar nekantrauja, koks bus rezultatas. Kiekvienas remontas kelia rūpestį ir visiems įtikti sunku, – kalbėjo bendruomenės „Priekulės ainiai“ vadovė Gitana Mizgerienė. – Betgi visi turėjome galimybę svarstyti – vyko vieši svarstymai, aš dalyvavau. Visi galėjo pasakyti pastabas ir keisti sprendinius. Seniūnija persiunčia informaciją seniūnaičiams, bendruomenių vadovams. Tiesa, atsižvelgta ne į visas pastabas. Gerai, kad ir dabar žmonės pasako savo nuomonę – dar galima kai ką pataisyti.“

Pasak pašnekovės, Žalgirio gatvėje palikti medžiai, kurių būklė apgailėtina, jie paramstyti lentomis. Kai kurie nulūš ir baisu, kad nesugadintų naujų, gražių šaligatvių. O štai Klaipėdos gatvėje nupjauti jauni medžiai. Bet gal kitaip negalėjo?

„Pakentėsime, bet turėsime gražią Priekulę. Reikia džiaugtis, kad ateityje mūsų mieste bus gražu, – dėstė G. Mizgerienė. – Remonto darbai vyksta nedėkingu laiku: žmonės įsijautrinę dėl pandemijos, grėsmės sveikatai, galbūt prarastų darbų, neaiškios ateities.“

„Džiaugiuosi, kad mūsų Priekulėje vyksta remontas, miestas tvarkomas. Nesu kompetentinga spręsti apie takų, šaligatvių įrengimą – dirba darbininkai, yra atsakingi darbų vadovai. Labai rūpinasi ir seniūnė D. Bliūdžiuvienė. Žinoma, nesmagu stovėti prie šviesoforo, gerti dulkes, bet kantriai laukiu, kad baigtųsi remonto darbai. Manau, kad viskas bus gerai padaryta. Kant­rybės!“ – palinkėjo kultūros darbuotoja Ernesta Bakšienė.

„Projektas „Priekulės miesto atvirų viešųjų erdvių tvarkymo darbai“ finansuojamas Europos Sąjungos, Valstybės biudžeto ir Savivaldybės lėšomis. Projekto išlaidų suma – 932 493,71 Eur. Iš jų 69 937,03 Eur – Savivaldybės biudžeto lėšos. Žalgirio g., prie Minijos, Naujosios ir Amatų g. sankirtoje, Turgaus g. ir Klaipėdos g. zonose darbus vykdo UAB „Terebro“. Tilžės akto signataro ir skvero „Priekulei 450“ darbų rangovas – UAB „Emvadara“. Projekto veiklų įgyvendinimo pabaiga numatyta šių metų pabaigoje. Projektą inicijavo bendruomenė, vyko viešas jo pristatymas. Vertiname visas pastabas ir pasiūlymus“, – „Bangai“ komentavo Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus vyr. specialistė Rita Rapalienė.

Virginija LAPIENĖ

Vitos VITAITĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių