„Nevengiame atvirumo ir pasijuokti iš savęs, nebijome klysti“, –

pripažįsta laidos „Pralaužk vieną šaltą“ kūrėjai

– Mantai, kokie Tavo patarimai norintiesiems pradėti realizuoti save tiek „podkastuose“, tiek stand-up scenoje?

– Reikia turėti savo idėją ir ją gryninti, nesustoti to daryti. „Pralaužk vieną šaltą“ pradėjo rinkti stabilias perklausas tik po kokių 8 mėnesių. Buvo dienų, kai norėjome viską mesti ir nematėme jokios perspektyvos. Tiek stand-up komedija, tiek „podkastai“ yra sunkūs formatai, reikalaujantys daug darbo. Lietuvoje dar neturime klausymosi kultūros, bet ji auga ir reikia laiko, kad suformuotum savo auditoriją.

Radijo kultūra pasaulyje išgyvena tikrą renesansą ir atgimsta tinklalaidžių (angl. podcast) formatu. Internete platinami garso ir vaizdo įrašai jau tapo vienu didžiausių pramogų ir informacijos šaltinių vakaruose, bet pamažu randa savo auditoriją ir Lietuvoje. Didžiausio populiarumo sulaukia pokalbių „podkastai“, vienas iš jų – jau daugiau nei metus gyvuojantis „Pralaužk vieną šaltą“, gimęs komikų Airido Jankaus ir Manto Grimalio dėka. Apie „podkasto“ kūrimo ypatumus kalbėjomės su Gargžduose gimusiu ir augusiu Mantu.

Iš pradžių padėjo pažįstami

– Kas pastūmėjo kurti „podkastą“? Idėja kilo spontaniškai ar tai buvo ilgametė judviejų svajonė?

– Planavau išvykti į JAV, tačiau negavau darbo. Buvau neseniai susipažinęs su Airidu, man patiko jo humoro jausmas, todėl pasiūliau pamėginti įrašinėti „podkastus“. Visų pirma svarstėme nuomotis Martyno Mažvydo bibliotekos patalpas arba MKIC darbo kambarius ir įrašinėti į paprastus „Rode Go“ mikrofonus. Kiek vėliau vienas pažįstamas iš „Lamų slėnio“ žurnalo įkėlė instagramo istoriją, jog paruošia „podkastams“ skirtą įrangą. Užsiminiau jam, kad ir mes planuojame pradėti įrašinėti laidas, todėl jis pasiūlė kartu naudotis studija. Nuoširdus ačiū Elui Ramanauskui už suteiktą erdvę ir įrangą!

– Ar savo laidoms semiatės įkvėpimo iš užsienio arba kitų Lietuvos „podkasterių“? Jei taip, kokių?

– Pirmose laidose buvo šioks toks noras kažką kopijuoti, tačiau greitai pastebėjom, kad kopijavimas niekur neveda ir reikia turėti kažką savito ir išskirtinio, todėl nusprendėme įrašinėdami būti tiesiog savimi.

Temas visada suderina

– Ar prieš įrašinėdami daug ruošiatės, ar tiesiog leidžiate pokalbiui vystytis pačiam?

– Ruošiamės visada, kartais daugiau, kartais mažiau, tačiau visada suderiname temas, kuriomis norime kalbėti. Jei matome, kad iš vienos temos kyla kita, nesistengiame tam užkirsti kelio. Bet pagrindines pokalbio gaires paruošiame visada.

– Kokios yra didžiausios kliūtys ir sunkumai, kuriant „podkastą“?

– Sunkiausia yra išlaikyti įdomų pokalbį ir padaryti jį juokingą. Humorą kurti vietoje yra gana sunku. Patys pastebėjome, kad neverta to daryti per prievartą, viskas turi įvykti savaime. Humoro kokybė dažnai priklauso ir nuo svečio, nes nežinome, kokios temos jam bus juokingos, o kokios ne.

Pokalbių išskirtinumas – natūralumas

– Abu su Airidu esate stand-up komedijos grupės „Com.Unija“ nariai. Ar dėl to nejaučiate papildomos atsakomybės visada prajuokinti klausytoją ir kurti tik komedijos žanro laidas?

– Buvimas stand-up scenoje spaudimo visada būti juokingam tikrai neprideda. Didžioji dalis komikų realiame gyvenime yra gana intravertiški, nemėgstantys nuolat juokauti ir išsiskirti iš minios. Galiu garantuoti, jog mes visi tai darome dėl paties proceso, mums patinka pasirodyti ir išsakyti savo mintis. Tiesiog mėgaujamės akimirka ir džiaugiamės dovanodami žmonėms juoką.

– Kuo stengiatės išsiskirti iš kitų?

– Kaip jau minėjau, iš pradžių bandėme būti kažkuo, kuo nesame. Komikas Dominykas Klajumas patarė mums ieškoti humoro visur, tačiau greitai atsisakėme šios idėjos. Pačiam sunku apibūdinti, kuo mes išsiskiriame iš kitų, tačiau klausytojai rašo, kad esame „podkastas“ apie nieką, kurio labai įdomu klausytis“. Sulaukiame atsiliepimų, kad mūsų pokalbiai labai natūralūs, klausytojai jaučiasi lyg klausytųsi svetimo pokalbio kur nors kavinėje. Turbūt tuo ir išsiskiriame. Nevengiame atvirumo ir pasijuokti iš savęs, nebijome klysti, stengiamės turėti jaukų ir sau įdomų pokalbį. Taip pat kalbame tarmiškai, pagal savo dialektą, kas kitus erzina, tačiau nekreipiame į tai dėmesio. Norime, kad mūsų pavadinimas atspindėtų mūsų „podkastą“ – susirenkame su draugais atsigerti ir pakalbėti.

Gargždiškio kilmės neatsižada

– Ar gimtieji Gargždai padarė įtaką tavo humoro jausmui?

– Nesu tikras, ar būtent Gargždai suformavo mano humoro jausmą, tačiau dažnai tiek scenoje, tiek laidose primenu, jog esu iš čia kilęs. Kad ir kiek laiko gyvenčiau Vilniuje, save laikau tikru gargždiškiu, nes labai didžiuojuosi mūsų miestu. Manau, kad supantys žmonės ir pomėgiai formuoja tavo pasaulėžiūrą, o tuo pačiu ir humorą. Neretai paminiu įvairias istorijas, nutikusias su broliu mano gimtajame mieste. Niekada nemaniau, jog Gargždų gyventojai turi išskirtinį akcentą, tačiau klausytojai jį pastebi ir mėgsta tai pabrėžti, bet tai formuoja mano tapatumą.

Kalbėjosi Laurynas STONKUS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių