Nusikalsti linkę tėvų neprižiūrimi vaikai

Klaipėdos apylinkės prokuratūros duomenimis, pernai rajone nusikaltusių nepilnamečių buvo beveik tiek pat, kaip ir ankstesniais metais, tačiau jie padarė keliolika nusikaltimų daugiau nei anksčiau. Paaugliai dažniausiai kėsinosi į svetimą turtą. Su naujomis technologijomis „įžengė“ rafinuotos vagystės, kurių nebuvo ankstesniais metais: užregistruota nemažai neteisėto elektroninių duomenų perėmimo ar panaudojimo atvejų, pasitaikė neteisėto disponavimo elektronine mokėjimo priemone, neteisėto elektroninės priemonės ar jos duomenų panaudojimo. Tarp nusikaltusių nepilnamečių – dauguma vidurinių mokyklų moksleiviai.

Pagrobė keturratį

Pernai lapkritį veiviržėniškis Konstantinas, užėjęs į savo garažą, nustėro: nebebuvo ketrurračio. Dingęs buvo ir indas su 10 litrų benzino. Žalą jis įvertino

2 046 Lt. Policijos pareigūnai nustatė, kad šią transporto priemonę pagrobė penkiolikmetis E. B., padedamas metais vyresnio M. Z.

Paaugliai varvino seilę, matydami keturračiu besivažinėjantį vyriškį. Žinojo, kad šeimininkas jį laiko garaže prie savo namų. E. B. pasiūlė pažįstamam M. Z. naktį pavogti keturratį. Tačiau pastarasis negalėjo naktį išeiti iš namų, todėl susitarė, kad pavogs E. B., o paslėps jis.

Vieną lapkričio naktį apie 3 val. penkiolikmetis E. B., atėjęs į Konstantino sodybą, atsuko garažo durų apsaugos veržles ir atsidūrė patalpoje. Čia ir griebė keturratį. Jį atidavė M. Z., kuris už tai „dovanojo“ savo mopedą „Riga“. Vėliau keturratį išmainė į motorolerį.

Vagystė netrukus paaiškėjo. Nukentėjusiajam grąžino keturratį, ir jis atleido paaugliams. Klaipėdos rajono apylinkės teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, E. B. paskyrė 6 mėn. laisvės apribojimo bausmę, įpareigojant bausmės vykdymo laikotarpiu būti namuose nuo 22 val. iki 6 val. bei uždraudė bendrauti su M. Z.

Nepilnamečiui M. Z. skirta auklėjamojo poveikio priemonė – įspėjimas bei elgesio apribojimas 6 mėn., įpareigojant per šį laikotarpį tęsti mokslą bei uždrausti bendrauti su E. B.

Tuština tėvų mokėjimo korteles

Kitokios vagystės vyksta šeimose.

Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokurorė Margarita Kiudytė akcentavo, kad praėjusiais metais užregistruota 13 atvejų, kai paaugliai neteisėtai perėmė ar panaudojo elektroninius duomenis. Užpernai šių nusikaltimų nebuvo. Be to, pasitaikė ir neteisėto disponavimo elektronine mokėjimo priemone bei neteisėto elektroninės priemonės ar jos duomenų panaudojimo atvejų. Šios vagystės vyksta šeimoje. Tai nieko naujo: anksčiau vaikai „apšvarindavo“ tėvų pinigines arba nugvelbdavo pinigų iš slapto jų podėlio. O dabar, naujų technologijų dienomis, vagystės iš tėvų tapo rafinuotesnės.

„Tėvai, pastebėję, kad jų elektroninėje mokėjimo kortelėje sumažėję pinigų, mėgina išsiaiškinti, kur jie pradingo. Vaikai, bijodami atsakomybės, neprisipažįsta, todėl gimdytojai kreipiasi į policiją, teigdami, jog iš mokėjimo kortelės neaiškiomis aplinkybėmis dingo jų pinigai“, – pasakojo prokurorė.

Policijos pareigūnai, apklausę šeimos narius, greitai išsiaiškina. Pasak prokurorės, nusikaltimus padarę keturiolikmečiai-septyniolikmečiai prisipažįsta. „Tėvai atleidžia savo vaikams ir jeigu šie neteisti – nusikaltimą padarė pirmą kartą, gerai charakterizuojami, ikiteisminis tyrimas nutraukiamas“, – sakė M. Kiudytė.

Pasak jos, paaugliai, neteisėtai pasinaudoję tėvų mokėjimo kortelėmis, išleido vidutiniškai po 500 litų. Jie pirko drabužių, avalynės, bižuterijos. „Tėvai šokiruoti: neva namuose nieko netrūksta, o ką padarė vaikai, – kalbėjo prokurorė. – Tikriausiai tėvai nepasakoja savo vaikams, kad elektroninės mokėjimo kortelės duomenys – asmens duomenys, kuriuos saugo įstatymas. Neteisėtas jų pasisavinimas ir panaudojimas yra apysunkiai nusikaltimai. Baudžiamajame kodekse viena iš numatytų bausmių – laisvės atėmimas iki 6 metų.“

Tačiau M. Kiudytė kalbėjo, jog dauguma atvejų tai išsiaiškinus šeimoje, bylos nutrauktos, vaikai atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės, jiems paskirtos auklėjamojo poveikio priemonės.

Bėglių paieškos

Pernai padaugėjo vaikų pabėgimų iš namų: pradėti 8 ikiteisminiai tyrimai dėl paauglio buvimo vietos nustatymo. Beje, vieno vaiko ieškota tris kartus. Užpernai šių paieškų buvo dvigubai mažiau. „Tėvai išleidžia vaikus į mokyklą, o jie, net nepasirodę čia arba nesulaukę pamokų pabaigos, pabėga: patraukia į Klaipėdą, prekybos centrus arba pas draugus, į Dituvos sodininkų bendriją, – pasakojo M. Kiudytė. – Jie stabdo važiuojančius automobilius, suaugusieji pavėžėja. Bėglius surandame po 2–3 parų.“

Prokurorės teigimu, dažniausiai iš namų bėga mergaitės. Pareigūnams jos teisinasi, kad mamos verčia namuose tvarkytis, trūksta tėvų dėmesio, draugų. Neretai bėga keliese.

M. Kiudytė akcentavo, jog teisės pažeidimus daryti ir nusikalsti linkę vaikai iš šeimų, kuriose trūksta priežiūros, tėvai išsiskyrę, tėvas uždarbiauja užsienyje, o mamai vienai sunku auklėti vaikus.

„Didesnis uždarbis šeimai, žinoma, gerai. Bet glūdi kiti pavojai, kai siekiant sukurti šeimai gerovę be pakankamo dėmesio lieka sunkaus paauglystės amžiaus sulaukę vaikai“, – samprotavo prokurorė.


  • Klaipėdos apylinkės prokuratūros duomenimis, pernai Klaipėdos rajone vaikai padarė 83 nusikaltimus arba 16 daugiau nei ankstesniais metais.
  • Užregistruotos 34 vagystės – 3 daugiau nei 2012 m.
  • Praėjusiais metais užregistruoti 5 dokumentų klastojimo ir tiek pat dokumentų pagrobimo ar panaudojimo atvejų, kurių nebuvo ankstesniais metais.
  • Nežymus sveikatos sutrikdymas ar fizinio skausmo sukėlimas – 3 nusikaltimai, kaip ir 2012 m. Pernai užregistruotas nepilnamečių išžaginimas – tokio nusikaltimo užpernai nepadaryta.
  • Praėjusiais metais užregistruota 13 naujų nepilnamečių nusikaltimų: neteisėtas elektroninių duomenų perėmimas ar panaudojimas, be to, neteisėtas disponavimas elektronine mokėjimo priemone – 2 atvejai (2012 m. – 2) bei neteisėtas elektroninės priemonės ar jos duomenų panaudojimas.
  • Pernai nusikaltimus padarė 39 nepilnamečiai (2012 m. – 40). Iš jų 4 neblaivūs. Grupėje su suaugusiaisiais – 15, grupėje su nepilnamečiais – 18. Pakartotinai nusikalto 7.
  • Daugiausia nusikaltusiųjų – vidurinių mokyklų moksleiviai: 27 (2012 m. – 25). Tarp nusikaltusių nepilnamečių pernai buvo 1 mergaitė, užpernai – 4.
  • Klaipėdos apylinkės prokuratūroje pernai užregistruotos 27 nusikalstamos veikos prieš vaikus. Iš jų 15 – šeimoje, 2 – mokymosi įstaigose.
  • Klaipėdos rajono apylinkės teisme pernai išnagrinėta 13 baudžiamųjų bylų, kuriose kaltinami nepilnamečiai. 2012 m. buvo 12 šių bylų, 2011 m. – 9, 2010 m. – 18.
  • Išnagrinėta 11 baudžiamųjų bylų dėl vagysčių, 1 dėl fizinio skausmo sukėlimo, 1 dėl išžaginimo (du nepilnamečiai išžagino moterį).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių