Paukščių augintojams svarbi ir estetinė jų vertė

Retoje sodyboje tradiciniame kaime nepamatysi vištų, ne tik dedeklių, broilerių, bet ir dekoratyvinių gražuolių. Baičių kaime gyvenantys Adelė ir Ričardas Vengaliai jas laiko ne tik dėl kiaušinių, mėsos, bet ir dėl grožio. Maciuičiuose įsikūrusi Janina Galdikienė puoselėja įvairių plunksnuočių ūkelį ir be jų neįsivaizduoja savo gyvenimo. Paukščių mėgėjai dažniausiai juos perina namuose.

Dedeklių pulke – egzotiškos gražuolės

Pusšimtis karkiančių, kudakuojančių, giedančių plunksnuočių voljere kasdien pasitinka Adelę. „Aš sugalvojau įsigyti ir gražuolių vištaičių – man jos labai patinka“, – prisipažino pašnekovė.

A. Vengalienės veislinių paukščių kolekcijoje – egzotiškos šilkaplunksnės vištos.Penkių įdomių veislių plunksnuotosios deda mažiau kiaušinių, bet į jas gražu pažiūrėti, nors šios atrodo baugščios. Antai įspūdingi Bramo veislės višta ir gaidys nenorėjo atsidurti šeimininkės rankose. Gražūs ir dideli paukščiai turėtų būti jaukūs, bet esant pašaliniam pagaunami nesileido. Bramo višta sveria apie 3 kilogramus, o gaidys – iki 5 kg. Beje, ši višta gali būti patikima perekšlė. Ji per metus deda 100–110 kiaušinių, sveriančių po 56 gramus. „Pirkome tris šios veislės jauniklius tikėdami, kad iš jų bus dvi vištaitės, bet paaiškėjo, jog du gaidžiai. Vieną teko padovanoti“, – sakė Ričardas. Beje, už jauniklius sumokėjo po 10 eurų.

J. Galdikienės pasididžiavimas – auksinis fazanas, gerai sutariantis su balandžiais.
Neįprastas šilkaplunksnių vištelių „apdaras“ – jų pūkas švelnus kaip šilkas, plunksnų – tik ant sparnų, bet šios vištos neskraido. Šių ramių ir draugiškų paukščių turi dvi poras – baltos ir rusvos spalvos. Vištaitės sveria nuo 1 iki 1,6 kg, per metus sudeda apie 100 kiaušinių, kurie sveria po 35 gramus.

Šį pavasarį Adelė nusipirko bantaminių vištelių, kurios dar neužaugusios, primena balandžius. Pasak jos, skirtingų veislių vištų kiaušinių skiriasi lukšto spalva, dydis, bet skonis – ne. Šeimininkė perekšlei patikės perinti viščiukus. Viena jau tupi ant fazano kiaušinių – fazaniukai išsirita per 28 dienas.

Antys surenka šliužus

Maciuičiuose įsikūrusi J. Galdikienė savo ūkelyje laiko daugiau nei šimtą vištų. Ankstesniais metais augino apie 20 veislių dekoratyvinių gražuolių, tačiau pastaraisiais metais jų sumažėjo – tik įvairių spalvų šilkaplunksnės ir konkinchinai. Janina priversta atsisakyti savo mėgstamų Indijos bėgikių ančiukai judrūs kaip vijurkai.paukščių, nes kartais jaučiasi pavargusi, ir dėl to, kad jų išlaikymas nepigus – su savo numylėtiniais tenka dalintis kuklia pensija. Tačiau gyvenimo be plunksnuočių neįsivaizduoja. Jos sodyboje vietos ir lesalo užtenka ne tik pulkui dedeklių, kurių kiaušinius graibsto sveiku maistu besirūpinantys gyventojai. Janina augina kelių veislių balandžius. „Tai mano vaikystės paukščiai“, – prisipažino sparnuočių mėgėja. Akį traukia ryškiaspalviai auksiniai ir medžiokliniai gražuoliai fazanai su pilkomis kukliomis patelėmis. Pamatęs šeimininkę medžioklinis fazanas kiša snapą, kad gautų kokį skanėstą, geriausia – slieką. O kai ši užsuka į voljerą, kartais supykęs paauklėja. Anksčiau Janina turėjo ir povų, bet juos pardavė. Rūpesčių ji turi ir su gausiu putpelių pulku.

O neseniai išsirito apie 40 Indijos bėgikių veislės ančiukų. Šių ančių kūnas status, primena pingvino ar butelio formą, todėl dar vadinamos butelinėmis. Jos eina tiesios, nekrypuodamos ir labai judrios. J. Galdikienė senokai buvo jų užsiveisusi, bet šiemet pardavė. Tačiau turėjo nemažai kiaušinių, todėl nusprendė išperinti inkubatoriuje. Pasak paukštininkės, Indijos bėgikės visiems labai patinka, nes skanūs kiaušiniai, išskirtinė mėsa, bet šiuo metu jos labai naudingos, nes surenka invazinius šliužus, kuriuos taip sunku išnaikinti. „Mūsų sodybos teritorijoje jų nebeliko, nes antys surinko, o kaimynai neapsigynė“, – atskleidė Janina. Taigi ji tikisi, kad atsiras norinčiųjų įsigyti šių ančiukų, kurių vienas kainuoja tris eurus.

Virginija LAPIENĖ

Autorės nuotr.

1 Komentaras

  • Ar turite pora antyciu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių