Už kanapių suktinę – griežta bausmė
Šiemet Klaipėdos rajone pradėti 5 ikiteisminiai tyrimai dėl neteisėto narkotinių medžiagų disponavimo. Iš jų 3 baigti kaltinamaisiais aktais. Viena baudžiamoji byla išnagrinėta Klaipėdos apylinkės teismo Gargždų rūmuose. Nuosprendis paskelbtas trims jauniems vaikinams. Griežčiausia bausmė – terminuotas laisvės atėmimas – 21 metų gargždiškiui Lukui Ž., o 22 metų gargždiškiui Dovydui U. ir jo bendraamžiui iš Kretingos rajono Donatui Ž. – laisvės apribojimas su įpareigojimais.
Statistikos duomenimis, daugėja narkotines medžiagas vartojančio jaunimo. Klaipėdos rajonui neigiamą įtaką daro uostamiestis.
Populiariausia narkotinė medžiaga
Ikiteisminio tyrimo metu nepavyko nustatyti, kur, kada, kiek ir iš kokio asmens gargždiškis Lukas Ž. įsigijo narkotinės medžiagos – kanapių, kurias parsivežė į savo būstą Gargžduose. Tačiau policijos pareigūnai išsiaiškino, kad 2017 m. vieną gegužės vakarą jis pardavė du plastikinius maišelius su 1,640 g kanapių, kurias už 20 eurų nupirko bendraamžis gargždiškis Dovydas U.
Lukas Ž. dar turėjo savo bute porą tokių pakuočių su 0,321 g kanapių, kol kitą naktį kratos metu policijos pareigūnai jas rado ir paėmė.
Ikiteisminio tyrimo metu buvo išsiaiškinta, kad prieš metus Donatas Ž. Klaipėdoje iš nenustatyto asmens neteisėtai įsigijo nedidelį kiekį – 0,502 g narkotinės medžiagos – kanapių. Neturėdamas tikslo platinti, jas vežėsi automobilyje. Sustabdę policijos pareigūnai apžiūrėjo Donatą Ž. ir jo kelnių kišenėje rado du paketėlius su šia narkotine medžiaga. Kartu važiavęs Dovydas U. irgi vežėsi du paketėlius kanapių. Kitą dieną Luko Ž. bute atlikus kratą, rasta 17 plastikinių maišelių ir maišelis su augalinės kilmės medžiaga. Rastas ir paketas su narkotinės medžiagos likučiais, paimta stiklinė kolba su galimai narkotinės medžiagos likučiais. Vėliau buvo patvirtinta, jog tai kanapės.
Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad Lukas Ž. neteisėtai disponavo narkotine medžiaga, turėdamas tikslą ją platinti, o Donatas Ž. ir Dovydas U. – neteisėtai įgijo, laikė ir gabeno be tikslo ją platinti. Lukui Ž. už tyčinį sunkų nusikaltimą paskirta griežčiausia – 1 metų ir 4 mėnesių laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant pusantrų metų; Donatui Ž. – 4 mėnesių laisvės apribojimas, o Dovydui U. – 9 mėnesių laisvės apribojimas su įpareigojimais.
Administracinės atsakomybės nebėra
Klaipėdos apylinkės prokuratūros Klaipėdos rajono prokuroras Mamertas Paulikas akcentavo, kad už narkotinių medžiagų neteisėtą disponavimą nebėra administracinės atsakomybės – tik baudžiamoji. „Seime diskutuojama dėl nedidelio kiekio grąžinti administracinę atsakomybę, bet dar vyksta ginčai“, – kalbėjo jis.
Šiuo metu populiariausia narkotinė medžiaga – kanapės. Bausmės kvalifikavimas priklauso nuo kiekio. Nedidelis kiekis – 5 gramai (1 suktinukas – 1 g), nuo 5 g iki 500 g – didelis, nuo 500 g iki 2,5 kg labai didelis.
Pasak prokuroro, ir pernai, ir šiemet pasitaikė sintetinių narkotinių medžiagų, taip pat medikamentų, kurie, vartojami be gydytojo paskyrimo, tampa narkotikais.
„Už nedidelį kiekį – 1–2 kanapių suktines baudžiama viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba areštu. Už pardavimą, platinimą, priklausomai nuo kiekio, baudžiamoji atsakomybė didesnė“, – kalbėjo pareigūnas. Jis pridūrė, kad dažniausiai susiduriama su narkotinių medžiagų pardavimu. Beje, kanapių suktinė kainuoja 10 eurų.
Prieš kelerius metus auginti kanapes mėginta Gargžduose, šiltnamyje. Augino ir platino – už tai neišvengta baudžiamosios atsakomybės.
Neigiama uostamiesčio įtaka
M. Pauliko teigimu, nors uostamiestis daro neigiamą įtaką, tačiau bėdos dėl narkotinių medžiagų plitimo Klaipėdos rajone nėra. „Didžiausias rūpestis – Karklės muzikos festivalis: dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis pernai pradėta apie 25 ikiteisminius tyrimus. Į teisėsaugininkų akiratį pateko ne tik klaipėdiškiai, bet ir kauniečiai, šiauliečiai, vilniečiai iki 30 metų amžiaus. Jie vartojo ir kanapes, ir sintetines narkotines medžiagas“, – kalbėjo prokuroras.
Statistikos duomenimis, šalyje plinta narkomanija. Pasak M. Pauliko, jauni žmonės imlūs – per socialinius tinklus dalijasi patirtimi su užsieniečiais, bet įgyja ir neigiamos. Jaunimas griebiasi narkotinių medžiagų, kad taptų sėkmingas, atsipalaiduotų. Prokuroras pataria nepiktnaudžiauti jomis, nes tai nepadės pasiekti savo tikslų. „Narkotikai – nuostabus rūmas, tviskantis, viliojantis ir kviečiantis užeiti. Tačiau užėjęs supranti, kad patekai į šlykščią, dvokiančią, negyvenamą lūšną. Dar vėliau suvoki, kad šios lūšnos durys atsidaro tik į vieną pusę. Tai jauno narkomano mintys, po kuriomis pasirašytų ne vienas, kenčiantis priklausomybę nuo narkotikų“, – kalbėjo M. Paulikas.