„Vokelių“ manija neslopsta
Einantieji tiek į vestuves, tiek į gimtadienius dažniausiai nebesuka galvos, ką dovanoti. Net jaunavedžių, jubiliatų kvietimuose juodai ant balto parašoma – geriausia dovana – „vokelis“. Tačiau tuomet iškyla kitas klausimas, kiek įdėti: 100 ar net 1 000 Lt?
Nuo 100 iki 500 Lt
Viena iš garsiausių vestuvių planuotojų Lietuvoje Kristina Kaikarienė „Bangos“ korespondentę patikino, kad „vokelių“ mada yra labai paplitusi. „Jaunavedžiai dažnai įrašo šį savo pageidavimą į kvietimus. Tai daroma iš praktiškų sumetimų. Pavyzdžiui, yra porų, kurios gyvena užsienyje, tad neturėtų galimybės visų daiktų išsivežti. Kiti jaunavedžiai neturi nuosavo gyvenamojo būsto, tad vėlgi neturėtų, kur pastatyti įvairias puošmenas ir pan.“, – dėstė K. Kaikarienė. Pašnekovė užsiminė, kad užsienyje jaunavedžiai net nurodo parduotuves, iš kurių norėtų gauti dovanų, sudaro galimų prekių sąrašą.
Paklausta, kokia suma Lietuvoje yra dedama į vokelius, einant į vestuves, atsakė: „Nuo 100 iki 500 Lt. Priklauso nuo kiekvieno galimybių. Galima ir išvis nieko neįdėti, tik atviruką. Manau, žmonės į vestuves yra kviečiami ne tam, kad apmokėtų šventės išlaidas.“
Padengė šventės išlaidas
Šią vasarą savo vestuves atšokusi Sandra (tikras vardas, pavardė redakcijai žinomi – aut. past.) pasakojo, kad taip pat kvietimuose įrašė prašymą svečiams dovanoti „vokelius“. „Nenorėjome užkrauti papildomų rūpesčių: galvoti, ką padovanoti. Daugelis porų į „vokelius“ įdėjo po 200 Lt. Tik tėveliai, kiti patys artimiausi žmonės – daugiau“, – teigė Sandra. Pasak jos, surinktos lėšos padengė dalį šventės išlaidų: „Nors nerengėme labai
Dažniausiai, jei vestuvės didesnės, į „vokelį“ dedama po 200 Lt nuo žmogaus. Eilinio gimtadienio proga pakanka 100 Lt nuo poros, o jubiliejaus proga reikėtų sukrapštyti iki 150–200 Lt.
didelių vestuvių, tačiau vis tiek apvali suma susidarė.“
Gargžduose gyvenanti Julija Batečko-Riaukė šią vasarą irgi atšventė savo vestuves. Paklausta, kokias dovanas gavo, atsakė: „Daugiausia – „vokelių“. Mažiausia įdėta suma – 100 Lt, didžiausia – 500 Lt. Lėšas panaudojome vestuvių kompensavimui. Beje, mus labai nudžiugino priedas prie vienos dovanos – vėtrungė su Klaipėdos simbolika.“
Artūras Butko pasakojo vestuvių pakvietimuose net nerašė, jog pageidauja „vokelių“. Tačiau svečiai ir taip susiprato. „Daiktų išvis negavome. Didžiausia suma, įdėta į „vokelį“ – 2 000 Lt, mažiausia – 200 Lt. Iš surinktų lėšų padengemė dalį šventės išlaidų, taip pat vykome į kelionę – svečiavomės Austrijoje“, – pasakojo A. Butko.
Vestuvių svečiai šiais metais jau pratinosi ir prie euro valiutos. Daug kas jaunavedžiams dovanojo po 100 eurų kupiūrą.
Vis dėlto svečiams išlieka poreikis išsiskirti, pamaloninti jaunavedžius ar jubiliatus kokia nors staigmena. Dovanojant „vokelius“, vietos pasireikšti fantazijai lieka išties nedaug.
Vieną iš išeičių siūlo Gintauto Grigaičio bitynas. Čia į stiklinį indą yra pridedama medaus korio. Indas yra supakuojamas ir greta pridedamas ar pririšamas vokelis. „Tokia dovana jaunavedžius galima palepinti iki spalio mėnesio. Vėliau galimas paprastesnis variantas – į molinę puodynę pripilama medaus ir taip pat šalia pridedamas vokelis. Stiklinis indas su koriu kainuoja apie 100 Lt, o puodynė su medumi – apie 65 Lt. Tačiau viskas priklauso nuo indo dydžio ir pan. Kainos gali skirtis“, – pasakojo Jūratė Grigaitytė. Anot jos, lietuviai dažnai dovanoja medų jaunavedžiams vietoj gėlių. Pasitaiko, kad vestuvės vyksta toli nuo gyvenamosios vietos, tenka ilgą laiką praleisti kelionėje, tad gėlės nuvystų, o medus išlieka lygiai toks pat saldus. „Juolab kad gėlės, jų puokštės yra brangios ir pigiau vargiai išeina“, – pastebėjo J. Grigaitytė.
Originalumo nestinga
Gargžduose įsikūrusio gėlių salono „Florėja“ vadovė Violeta Simutienė akcentavo, kad yra pačių įvairiausių būdų originaliai padovanoti pinigus. „Galime įpakuoti ir į puokštę, ir prie vazoninės gėlės originaliai pritvirtinti. Ruošiame ir vadinamuosius akvariumus su gyvomis gėlėmis. Patys žmonės ateina su idėjomis, ypač jaunimas. Dažniausiai tik vyresnio amžiaus žmonės apsiriboja tradiciniais vokeliais. Beje, dabar populiarūs yra rankų darbo vokeliai“, – pasakojo V. Simutienė.
„Gražu tai, kas subtilu. Pavyzdžiui, mažytė levandų šakelė, perrišta lininiu siūlu ir priklijuota prie voko, kuriame atvirukas su nuoširdžiausiais linkėjimais“, – įsitikinusi viena populiaraus socialinio tinklalapio lankytoja.
Ieškant originalios idėjos, svarbu atsižvelgti į jaunavedžių charakterio savybes. Kitu atveju galite likti tiesiog nesuprastas. „Mums padovanojo skrynią su 600 Lt, tačiau pastarieji buvo po 5 Lt. Skrynios raktas buvo paslėptas, o pinigų reikėjo greitai, nes skubėjome į kelionę. Tai nieko gero tokie žaidimukai“, – atvirai sakė vardo nenorėjusi išduoti nuotaka.
Neseniai 50-ąjį gimtadienį atšventusi Ona „Bangai“ pasakojo, kad taip pat turėjo vargo dėl esą perdėto originalumo: „Man vaikaičiai padovanojo apie 300 Lt, tačiau pastarieji buvo iškeisti į įvairiausią valiutą, neva kad ateity keliausiu po pasaulį, tai prireiks. Ir zlotų, ir eurų, ir kronų – ko tik nebuvo. Vėliau vargau, kol viską išsikeičiau.“
- Protokolo ir etiketo žinovas Arminas LYDEKA: „Svarbu mokėti ne tik dovanoti, bet ir priimti dovanas, mokėti padėkoti už jas. Dėkingumo laipsnis neturi priklausyti nuo dovanos brangumo.
Yra dvi vienodai teisingos dovanų priėmimo tradicijos – rytietiška ir vakarietiška. Rytietiškai priimame dovaną kelis kartus nusilenkdami ir ištardami, kad tikrai nereikėjo tos dovanos, kad mes jos neverti, na, o ją paėmę padedame į kampą ir prie svečių neapžiūrinėjame. Vėliau…
Vakarietiškai priimame dovaną labai džiaugdamiesi ir dėkodami. Iš karto demonstruojame savo nekantrumą apžiūrėti. Tiek dovanotojo, tiek svečių akivaizdoje išvyniojame dovaną, džiaugiamės…
Ir viena, ir kita forma yra visiškai teisingos ir geros. Svarbiausia jų nesumaišyti, t. y. iš vieno svečio priimti dovaną rytietiškai, o iš kito (per tą patį renginį) – vakarietiškai.
Ką galėčiau pasakyti apie vestuvių dovanas? Jei pora iki vestuvių jau šiek tiek laiko gyveno savarankiškai ir turi visus būtiniausius buities reikmenis, geriausia dovana jiems gali būti pinigai. Dovanoti pinigus jaunavedžiams įprasta įvairių tikėjimų ir kultūrų šalyse, nors yra kraštų, kur pirmenybė teikiama konkrečioms dovanoms. Jaunasis ir jaunoji vienas kitam dovanoja ypatingas dovanas, ilgai priminsiančias jiems šią šventę.“