Bendraudami pažinome Klaipėdos kraštą

Žadeikių kaimo gyventojai kartu su Endriejavo miestelio ir Ližių kaimo gyventojais pirmąją spalio dieną vyko į edukacinę kelionę po Klaipėdos kraštą.


Žadeikių bendruomenė įgyvendina projektą „Bendraukime, keliaukime, pažinkime…“ pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2022 metų veiksmų plano 1.1.6 priemonės „Stiprinti bend­ruomeninę veiklą savivaldybėse“ įgyvendinimo pagal bandomąjį modelį. Ši kelionė skirta ne tik pažinti kraštą, bet ir sustiprinti bendruomenę, aktyvinti įsitraukimą į veiklas bei užmegzti ryšius su kitomis rajono bendruomenėmis. Kelionės tikslas – pažinti Mažąją Lietuvą: Priekulę, Dreverną, Lankupius, Vanagus ir aplankyti sėkmingai savo veiklas įgyvendinantį Klaipėdos rajono amatų centrą, kuris įsikūręs Veiviržėnuose. Kelionės dalyviai, vykdami į Priekulę pro Stragnų II kaimą, nepraleido progos pamatyti vieno iš labiausiai legendomis apipintų objektų – masonų koplyčios-mauzoliejaus, kuri neseniai restauruota ir atverta lankytojams. Su Priekulės laisvės kovų ir tremties istorijos muziejaus vadove Sabina Vinciūniene aplankė ir Stragnuose prieš metus pradėjusį veikti traškučių fabriką. Jam vadovauja ir dirba tik viena ukrainiečių šeima. Įdomu, kad čia gaminami traškučiai yra sveikuoliški. Atvykus į Priekulę Sabina papasakojo miestelio istoriją, pakvietė aplankyti turgaus aikštę, vietą, kurioje stovėjo senoji Priekulės bažnyčia, I. Simonaitytės memorialinį muziejų ir išgirsti įdomių pasakojimų.
Iš Priekulės bendruomenė keliavo į Dreverną ir dalyvavo edukacinėje pramoginėje programoje „Žuvies kelias“, skanavo Mažosios Lietuvos desertą – kafiją (cikorijos gėrimą) ir pyragą. Etnografinis moterų ansamblis „Žvejytės“ šišioniškių tarme įtraukė į žaidimų ratelius ir kvietė atspėti, ką gi reiškia žodis „pūkis“ pamariečių himne „Stinta-pūkis“, skambėjo kiti žemaičiuose negirdėti žodžiai ir vėjų bei žuvų pavadinimai.
Kelionė tęsėsi aplankant Lankupių bendruomenę, kuri įsikūrusi ant Minijos kranto gražiai renovuojamuose bendruomenės namuose. Bendruomenės pirmininkas Darius Birbalas ir valdybos narė Irena Drungilienė mus pasitiko prie bendruomenės namų, aprodė renovuotas patalpas, kurios pritaikytos bendruomenės poreikiams, renginiams, vaikų vasaros stovykloms ir apsistoti keliaujantiesiems po šį kraštą. Šeimininkai pakvietė į bendruomenės salę ir pristatė vykdomas veiklas. Endriejavo seniūnė Laimutė Šunokienė Lankupių bendruomenei pristatė Endriejavo seniūnijoje veikiančių bendruomenių veiklas. Kelionės dalyviai aplankė Lankupiuose esantį ilgiausią kabantį tiltą Lietuvoje, šliuzą, Karaliaus Vilhelmo kanalą ir jų apylinkes. Žadeikių kaimo bendruomenės nariai kartu su kitais kelionės dalyviais džiaugėsi pažintimi su lankupiškiais, susitarė toliau palaikyti ryšius ir bendradarbiauti.
Ekskursijos dalyviai pasukę link namų dar trumpam stabtelėjo Vanagų kaime prie tautodailininko V. Majoro sukurtos medžio skulptūros, liudijančios, kad čia būta I. Simonaitytės gimtinės. Šiandien net nebepanašu, kad čia būta sodybos – aplinkui ošia miškas. Vanaguose pasitiko aukšta, didinga raudonų plytų bažnyčia, pastatyta 1908 metais. Bažnyčia ekskursijos dalyviams paliko įspūdį savo erd­vumu ir puikiais vargonais. Čia keliauninkus pasitiko Manfrydas Sprogys – lietuvininkas, krašto paveldo ir liuteroniškosios tradicijos puoselėtojas. Jis taip pat ir Vanagų evangelikų liuteronų parapijos pirmininkas. Papasakojo, kad kunigas E. Bleiveisas globojo I. Simonaitytę, nuvežė ją gydytis į Angerburgą. Rašytoja už tai atsidėkojo ir jos rūpesčiu 1970 metais iš Vyžių į Vanagų kapinaites buvo perlaidoti kunigo E. Bleiveiso palaikai.
Grįžtant namo aplankyti ir Veiviržėnai. Juose pasitiko gidė Valdonija Karaliūnienė, kuri papasakojo apie Veiviržėnų miestelį, nuvedė prie pamink­lo Laisvei, kurio išlikimas apipintas pasakojimais, aprodė miestelio slėnyje esantį 12 kvadratinių metrų „Sekretą“, padarytą iš senų durų, ant kurių iš molio pavaizduota Veiviržėnų miestelio legenda, bylojanti apie koplyčios pernešimą per vieną naktį iš miestelio centro į naująsias kapines. Keliautojai išgirdo ne vieną intriguojančią miestelio istoriją.
Dienos kelionę vainikavo edukacinis renginys Klaipėdos rajono amatų centre, kuriame darbuojasi Valė Krauleidienė ir suburta puiki meistrų komanda. Suaugusiesiems buvo organizuota puodelių dekoravimo pamoka, o mažieji ekskursijos dalyviai mėgavosi muilo vėlimu. Vėliau visi kartu degustavo Žemaitijos kulinarijos paveldo patiekalų.
Namo grįžome pavargę, bet kupini gerų emocijų, įspūdžių, atgaivinę istorijos žinias apie Klaipėdos kraštą, dar labiau vienas kitą pažinę ir galvojantys apie tolimesnes keliones ir bendravimą.

Vida PADLECKIENĖ
Žadeikių kaimo bendruomenės
valdybos pirmininkė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių