Duoklė tėviškei – įkurtas elnynas

Šalia lakūno Stepono Dariaus memorialinio muziejaus-sodybos įkurtas Evaldo Ruškio elnynas traukia pravažiuojančiųjų akis. Dažnas sustoja įsiamžinti prie nekasdieniško vaizdelio – išdidžiai besiganančių, ragų karūnomis besipuikuojančių elnių.

Nauda ir atgaiva sielai

Vaizdingoje vietoje elnynas buvo įkurtas 2010 m. „Pats čia augau iki 3 metų. 2007 m., mirus tėvui, paveldėjau dalį žemės, tad teko sukti galvą, ką su ja daryti. Dabar gyvenu Šilutėje, dirbu odontologu. Kasdien neprilakstyčiau, negalėčiau auginti, pavyzdžiui, karvių. Tiesiog tam neturiu laiko, galimybių. Apie elnių auginimą buvau pagalvojęs dar paauglystėje. Nusprendžiau pabandyti. Elniai nuėda žolę, tad nereikia šienauti, žemės nėra apleistos. Be to, nors mūsų valstybė, skirtingai nei Latvija, Lenkija, neskiria paramos už elnių auginimą, gaunu išmokas už žemę“, – pasakojo pašnekovas. Jis neslėpė, kad be naudos elniai – atgaiva sielai: „Manau, ir tėtis džiaugtųsi matydamas, kad gimtojoje žemėje ganosi elniai.“ E. Ruškys į nuosavą elnyną šiltuoju sezonu atvyksta dukart per savaitę. Anot jo, nusibosta odontologo darbas tarp keturių sienų, norisi ištrūkti į gamtą ir aplankyti elnius.

Vienam elniui – 100 Lt

E. Ruškio elnyne yra tauriųjų, Dovydo ir danielių rūšies elnių. „Svarbiausia, kad jie nereikalauja daug priežiūros. Net tvarto nereikia! Yra paskaičiuota, kad elnio auginimas per metus kainuoja 100 Lt. Užtenka 1–2 rulonų šieno per žiemą. Mes jau pasiruošėme avižų, pastarųjų uošviai nukūlė, taip pat šieno. Pernai buvau pigiai nusipirkęs cukrinių runkelių, už toną išėjo apie 100 Lt. O vasarą jiems svarbu tik druskos padėti, kad įvairiausių mineralų gautų“, – dėstė elnių augintojas.

Iš viso jis augina 110 elnių. Jie ganosi ne tik mūsų rajone, Judrėnų seniūnijoje, bet ir Šilalės rajone, Tenenių seniūnijoje, Barsukinės kaime. Ten daugiausia yra dėmėtųjų elnių. Pasak pašnekovo, anksčiau vienas elnias kainuodavo 1 000 eurų. Dabar kainos yra mažesnės: „Pirkau tauriųjų elnių pateles po 2 000 Lt, o už tauriųjų rūšies patiną teko sumokėti 5 000 Lt. Tačiau girdėjau, kad kiti buvo įsigiję elnių ir už 1 000–1 300 Lt – kainos yra įvairios. Iš pradžių man buvo minčių apie elnių pardavimą, bet dabar, kai kainos taip smuko, nesinori elnių atiduoti pusvelčiui.“

Valgyti dar neteko

Didžiausių investicijų, anot pašnekovo, reikėjo iš pradžių. Mat itin daug lėšų teko investuoti į teritorijos aptvėrimą. Elnius juosia specifinė tvora, pargabenta iš Anglijos. „Ji labai tvirta, tačiau ir brangi. Lietuvoje tokios nėra“, – pastebėjo savininkas. Tokiomis investicijomis ne itin džiaugėsi E. Ruškio žmona Dalia, tačiau dabar susitaikė su vyro pomėgiu. Elnių aplankyti kartais atvyksta ir visa šeima su vienerių metukų sūnumi Jokūbu.

Ar yra tekę valgyti savo užaugintų elnių mėsos? – šis klausimas elnyno savininkui nėra malonus. „Dar nė vieno savo nenudaigojau. Tačiau jei niekas nepirks, teks. Tai labai nemaloni tema. Baisiausias dalykas“, – atvirai sakė pašnekovas.


Įdomu

  • Dovydo elnių rūšis buvo pavadinta prancūzų vienuolio Armando Dovydo garbei ir laisvėje jau seniai išnykusi. Šie elniai buvo auginami Kinijos imperatoriaus parke. XIX a. ten nukeliavo vienuolisArmandas Dovydas. 1866 m. jis parvežė elnių porą į Europą. 1869 m. jie buvo apgyvendinti Londono zoologijos sode. 1895 m. Kinijoje išsiliejo Geltonoji upė ir nugriovė imperatoriaus parko tvorą. Daug elnių paskendo, dalis išsilakstė po apylinkes ir buvo sumedžioti. Laisvėje šie gyvūnai išnyko 1900 m. Pekino zoologijos sode paskutinė Dovydo elnio patelė nugaišo 1920 m. Tuo metu Europoje šių gyvūnų populiacija gausėjo itin lėtai. Bedfordo hercogas uždarė likusius 18 elnių savo dvare ir jau 1932 m. ten gyveno 182 gyvūnai. Per II pasaulinį karą keli elniai buvo nuvežti į Londono zoologijos sodą, iš ten pasklido po visą pasaulį. Šiuo metu pasaulio zoologijos soduose gyvena apie 500 Dovydo elnių.
  • Danieliai yra 70–125 kg svorio, su baltomis apvaliomis dėmėmis kūno šonuose. Išilgai nugaros – ryški juosva juosta, nusitęsianti per uodegą. Kailio spalva vasarą – rusva ar gelsvai rusva, žiemą – pilkai rusva. Yra baltų ir juosvų danielių. Patinai truputį stambesni. Jų ragai – su mentėmis viršutinėje dalyje.
  • Taurieji elniai turi šiek tiek plokščius kaklus. Patino kaklą puošia ilgų plaukų karčiai. Ausys didelės, judrios. Uodega trumpa. Vasarą kailis yra rausvai rudas, rudenį jis pasidaro pilkai rudas. Jaunikliai pirmąją vasarą būna dėmėti. Patinai sveria 130–160 kg ir daugiau, o patelės 60–90 kg. Tik patinai turi šakotus ragus. Senus ragus elniai numeta kovo–balandžio mėn., nauji užauga iki rudens. Iš pradžių jie būna padengti oda, kurią žvėrys nutrina į medžius ar krūmus.

 


 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių