Kretingališkiams artėjantį jubiliejų primins stilizuoti paukščiai

B. Grybauskienė: „Simboliniai paukščiai kviečia susipažinti su Kretingalės istorija.“

Kretingalės centre jaukiame parkelyje ant medžių „sutūpę“ meistro pagaminti stilizuoti paukščiai ir miestelėnams, ir svečiams primena apie artėjantį jubiliejų. Šiemet miestelio 767-erių metų sukaktis paminėta įgyvendinus etnoprojektą „Kai paukščiai tyli, kalba istorija“. „Artėdami prie svarbios miestelio sukakties kasmet padarome kažką gražaus, o sulaukę jos bendromis pastangomis surengsime šventę“, – atskleidė šio projekto sumanytoja Kretingalės skyriaus bibliotekininkė Birutė Grybauskienė.

Istorijos faktai – parkelyje

Rajono Savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos Kretingalės skyriaus bibliotekininkė ir Kultūros centro darbuotoja B. Grybauskienė prieš kelerius metus prie pastato, kuriame įsikūrusi biblioteka ir kultūros centras, Kretingalės gimtadienio proga įgyvendino pirmąjį projektą – pasodino dekoratyvinių medelių, prisidėjo ir seniūnija. Iniciatorė juos rūpestingai prižiūri – ravi, karpo. Šiemet parengė etnoprojektą „Kai paukščiai tyli, kalba istorija“, kurį finansavo rajono Savivaldybė – skyrė 1000 eurų.

„Pasirinkome paukščių motyvą, nes jie labai svarbūs mūsų gyvenime, tradicijose, dainose, eilėraščiuose, tai atsispindi tautosakoje“, – kalbėjo B. Grybauskienė.

Pagal projektą meistras pagamino 10 stilizuotų paukščių, gyvenančių Lietuvoje: gandrą, pelėdą, gervę, vanagą ir kitus išvaizdžius, naudingus, žmonių mėgstamus. Juos pritvirtino prie medžių miestelio skverelyje. Prie kiekvieno – lentelės, kuriose akcentuojami svarbiausi Kretingalės istorijos faktai, kaip antai: pirmą kartą Kretingalė paminėta 1253 metais. Prūsų matininkas H. Rungė 1529 m. sudarė pirmąjį Kretingalės vietovės žemėlapį. Kitoje lentelėje perskaitome, jog 1923–1939 m. Kretingalė vokiškuose dokumentuose buvo vadinama Deutsch Crottingen.

„Meistras žadėjo, jog šie paukščiai ir užrašai išsilaikys 5 metus, žinoma, jeigu jų nesuniokos, – kalbėjo B. Grybauskienė. – Laukdami artėjančio jubiliejaus kretingališkiai galės susipažinti su svarbiausiomis Kretingalės istorijos datomis. Bibliotekoje yra daug medžiagos apie tai, bet gyventojai beveik nesidomi, kartais jos prireikia studentams ar moksleiviams, todėl išnešėme į lauką, kad atkreiptų dėmesį. Ir atvykę svečiai negalės abejingai praeiti – perskaitys tuos faktus, galbūt palygins su savo gyvenamosios vietos istorija.“

Kurti miestelio išskirtinumą

Jaudina įrašas apie skaudų šio krašto žmonių likimą: 1945 m. dauguma Kretingalės gyventojų pasitraukė su Vokietijos kariuomene, o į ištuštėjusias sodybas atvyko nauji gyventojai iš kitų Lietuvos vietovių.

Praėjusį sekmadienį į projekto „Kai paukščiai tyli, kalba istorija“ pristatymą susirinko būrelis miestelio senbuvių, prisimenančių pokario, sovietmečio metus. Dalyvavo Kretingalės seniūnijos seniūnas Žigintas Narmontas. „Nedideliame būrelyje klausėmės prisiminimų, sužinojome naujų Kretingalės istorijos faktų“, – atskleidė projekto sumanytoja B. Grybauskienė.

Pokalbio dalyviams ji padovanojo dekoruotas taures su užrašu „Kretingalei 767“, kurias bibliotekoje surengtame edukacijos užsiėmime piešė skaitytojai.

Kretingalės kultūros centro kapelos „Grajus“, vadovaujamos Juozo Staniulio, muzika derėjo prie šio įvykio temos.

B. Grybauskienė prisipažino, kad šiemet rašys naują projektą. „Kretingalės miestelis beveidis, gal tik bažnyčia, „Kukudra“ pravažiuojantiesiems krinta į akis. Gaila, kad mes neturime kažko savito, išskirtinio. O gal prie istorinių pastatų, kultūros paveldo objektų, derėtų stilizuoti paukščiai?“ – svarstė B. Grybauskienė ir pridūrė, kad 770-ojo miestelio gimtadienio proga suvienys jėgas seniūnijos, kultūros įstaigų darbuotojai, bendruomenės ir surengs gražią šventę.

Virginija LAPIENĖ

A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių