Užburiantis filmas „Angelų takais“ kviečia klajoti menininko pasaulyje

Autorės nuotr.: režisierei K. Buožytei Čiurlionio kūryba, kaip sakė jos mama Janina, buvo žinoma nuo vaikystės.

„Kūrybiškumas prasidėjo nuo knygų, nuo ypatingo dukros pomėgio skaityti jau ankstyvoje vaikystėje“, – pokalbyje su „Banga“ atskleidė klaipėdietės, žinomos režisierės Kristinos Buožytės mama, gydytoja Janina. Kultūros fabrike, Klaipėdoje, praėjusią savaitę vyko prestižinių tarptautinių kino festivalių laureato daugybę apdovanojimų pasaulyje pelniusio virtualios realybės filmo „Angelų takais“ pristatymas. Šis nuostabus, užburiantis filmas (3D), trunkantis tik 25 minutes, šiuo metu demonstruojamas Klaipėdoje ir Nidoje.


Virtualybėje – 60 paveikslų
Režisierės Kristinos Buožytės iš Klaipėdos ir virtualios realybės kūrėjo, prodiuserio Vitalijaus Žuko sukurtas filmas skirtas dailininko ir kompozitoriaus M. K. Čiurlionio kūrybai įprasminti. Virtualioje realybėje, skambant M. K. Čiurlionio ir Mindaugo Urbaičio muzikai, galima patyrinėti 60 menininko paveikslų, pasinerti į juos apjungiančią metafizinę kelionę.
Filmas „Angelų takais“ atveria duris į menininko kurtą magišką pasaulį: visą Čiurlionio kūrybą ir jo kūrinių personažus sujungiantis siužetas leidžia iš arčiau susipažinti su paveikslų veikėjais ir jų aplinka. Virtualios realybės filmo siužetas veda žiūrovą per 4 skirtingas vietas, sukuriančias skirtingas patirtis.
Virtualios realybės filmas kviečia trimatėje erdvėje leistis į pažintį su 60 tiek labai žinomų ir lengvai atpažįstamų, tiek rečiau matomų lietuvių dailininko paveikslų: „Ramybe“, „Angelėliais“, „Aukuru“, „Angelu“, „Žinia“, „Saule“. Filme aptinkami ir atskiri kai kurių paveikslų fragmentai: aplinka, objektai, detalės, šviesos, dangus, žemė. 25 minučių trunkančią kelionę „Angelų takais“ lydi paties M. K. Čiurlionio ir kompozitoriaus Mindaugo Urbaičio muzika.


Pajuto čiurlionišką dvasią
„Įgyvendinant šią interaktyvią patirtį buvo svarbu ne tik perkelti paveikslus į virtualią realybę, bet ir pasiekti, kad žiūrovas patirtų tai, ką menininkas norėjo perduoti savo kūryba. Mums filmo kūrimo procesas nebuvo sunkus ir nuobodus, nes daug laiko praleidus ties menininko darbais visuomet pasipildydavome didžiuliu kiekiu teigiamos energijos. Ne veltui pamačiusieji filmą sako, kad jiems buvo gera ir norisi sugrįžti“, – teigia filmo kūrėjas V. Žukas.
„Žmogus atsiduria iš paveikslų sukurtoje aplinkoje, kur keičiasi paros ciklas. Vieni paveikslai – iš dienos, kiti – iš ryto ar nakties laiko. Žmogus gali pamatyti, kaip, pavyzdžiui, nakties paveikslas gali atrodyti dieną. Žiūrovas patenka į M. K. Čiurlionio motyvais sukurtą pasaulį, keliauja po jį ir gali jį tyrinėti. Jis tam tikrus objektus gali savo žvilgsniu paveikti, nes, įsižiūrėjęs į juos, pavyzdžiui, į medį, dangų, debesis, jis priartėja prie M. K. Čiurlionio paveikslų. Tai ir yra interaktyvumas, žvilgsnio interaktyvumas“, – pasakoja režisierė K. Buožytė.
Filmą – legendą matę žmonės neslepia emocijų ir negaili pagyrų kūrėjams. „Kaip kokybiškai ir pagarbiai kūrybinė komanda pažvelgė į M. K. Čiurlionio palikimą! Sutvertas pasaulis tiesiog spinduliuoja: ne vien tik Čiurlionio spalvomis, potėpiais, bet ir tam tikra čiurlioniška dvasia“, – filmo prasmingumu džiaugiasi M. K. Čiurlionio namų vadovas, pianistas Rokas Zubovas.


Šeimoje – įkvepianti patirtis
Klaipėdietė gydytoja Janina Buožienė – didžiausia savo duk­ros Kristinos režisūros gerbėja, dažnai lydinti ją į filmo „Angelų takais“ pristatymus ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. „Mano dukra yra pasaulio žmogus, kuris nuolat mokosi ir tobulėja“, – „Bangai“ filmo pristatyme Kultūros fabrike sakė Janina. Ji atkreipė dėmesį, kad didžiausią įtaką Kristinos kūrybiškumo vystymuisi turėjo švietėjiška namų aplinka. „Anksčiau Klaipėdoje mes gyvenome Dubysos, Minijos gatvėse. Senelis, močiutė labai daug skaitė, namuose visada buvo daug knygų. Senelis buvo nuostabus pasakotojas, skaitovas, „po sparneliu“ į namus vis knygą parsinešdavęs. Menas jam buvo svarbiausias dalykas“, – prisiminė Janina. Namuose vykdavo vaidinimai, žaidimai, buvo puoselėjamos Kalėdų, Velykų tradicijos.
Kristina pradėjo skaityti bene penkerių, itin mėgo fantastiką, o jos kūryba prasidėjo jau penktoje klasėje: eilėraščiai, rašiniai, dienoraštis. „Dukra noriai lankė vaikų „Aušros“ dramos studiją. Daug laiko ji su manimi praleisdavo ligoninėje. Tad jos filmuose atsispindi ir psichologinės, ir medicininės patirties žinios“, – pasakojo Janina. Ji atkreipė dėmesį, kad Čiurlionio kūryba Kristinai taip pat buvo žinoma nuo vaikystės – daug lankytasi Parodų rūmuose, be to, daug keliauta po įvairias šalis, aplankyta įvairių muziejų. „Be abejonės, tai turėjo įtakos Kristinos kūrybiškumui, įkvėpimui“, – įsitikinusi mama. Ji didžiuojasi, kad dukra puikiai mokėsi, su pagyrimu baigė gimnaziją, studijavo Vilniaus muzikos akademijoje ir kūrybiškai įgyvendino svajonę tapti režisiere.

Prestižinių konkursų laureatai
Virtualios realybės filmas pelnė ne vieną tarptautinį ir nacionalinį apdovanojimą. 2018-aisiais „Angelų takais“ buvo pristatytas 75-ojo Venecijos kino festivalio „Biennale college cinema – Virtual reality“ konkursinėje programoje.
2019 m. filmas Jungtinėje Karalystėje apdovanotas „Lumen Prize for Art and Technology“ prizu, teikiamu už laimėjimus meno ir technologijų srityse. Po metų filmo kūrėjai buvo įvertinti ir Lietuvoje – „Angelų takais“ kūrėjai Kristina Buožytė ir Vitalijus Žukas 2020 m. už šį filmą gavo „Sidabrinės gervės“ geriausios profesinės meistrystės apdovanojimą.


Parengė Vilija BUTKUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių