Lėta skvero rekonstrukcija – smūgis verslininkams

Praėjusio antradienio popietę Gargždų skvere darbavosi tik vienas darbininkas. „Rekonstrukcija juda vėžlio greičiu. Pasityčiojimas iš verslininkų ir gargždiškių“, – „Bangai“ kalbėjo skvere sutikti žmonės ir kalbinti verslo atstovai.

 

Gargždų mieste skvero rekonstrukcija juda vėžlio greičiu. Tvoromis aptverti čia įsikūrę verslininkai pratrūko: jų apyvarta krito daugiau nei 50 procentų. „Esame už tai, kad miestas tvarkytųsi, tačiau kodėl darbus vykdo tik vienas darbininkas? Tapome neprieinami pirkėjams. Galbūt projektą kuruojanti Savivaldybė siekia, kad mes bankrutuotume?“ – praėjusią savaitę „Bangai“ piktinosi verslo atstovai. Tuo tarpu Savivaldybė ir darbų rangovas į verslininkų priekaištus atsikerta esą darbai einasi pagal grafiką ir jie atliekami labai kokybiškai.

Praėjusią savaitę „Bangai“ pajudinus atsakingus asmenis, skvero rekonstrukcijos darbai pradėti vykdyti uoliau. „Tą pačią dieną po jūsų apsilankymo skvere kaipmat pradėjo darbuotis būrys darbininkų. Net buvo sunku patikėti reginiu pro langą. Vienas iš viršininkų ne tik visą dieną prižiūrėjo vykdomus darbus, tačiau ir pats nešiojo plytas“, – pirmadienio popietę netikėtą progresą, kai apie lėtą rekonstrukciją prabilta žurnalistams, dėstė knygyno darbuotoja. Tą popietę „Banga“ skvere užfiksavo dirbančius tris darbininkus.Nespartus tempas – krentanti apyvarta

Gargždų vartotojų kooperatyvo direktorė Janina Jurkuvienė skvero rekonstrukcijos tempą įvardijo pasityčiojimu iš verslininkų. „Ar kas atsižvelgė į verslininkus, kai planavo remontą? Praėjimai uždaryti, pirkėjams sunku patekti į parduotuves. Žinoma, skverą tvarkyti jau būtinai reikėjo. Kažkada pasidžiaugsime sutvarkytu. Nebūtų pikta, jei dirbtų rimtai ir uoliai. O dabar – vos vienas darbininkas juda kruta. Jei neturi žmogiškųjų išteklių operatyviai atlikti darbus, kam tuomet išvis imasi? Prekybininkams vasarą – pats darbymetis. Pelningiausiais mėnesiais juos juosia tvoros ir užkerta kelią pardavimams. Trūko kantrybė. Dėl netoleruotinai lėto darbų vykdymo kreipiausi į rangovą, tačiau šis atrėžė, kad nieko negali padaryti“, – piktinosi J. Jurkuvienė.

Kad skvere stūksančios tvoros, užtverti praėjimai neigiamai atsiliepė apyvartai, liudijo ir kiti „Bangos“ kalbinti verslininkai. Pasak parduotuvės „Kaštonas“ pardavėjos, pardavimai nuo balandžio vidurio sumažėjo daugiau nei 50 proc. O štai gėlėmis prekiaujanti moteris pasakojo, kad per dieną į prekyvietę užsuka vos keletas žmonių. „Iki 11 valandos buvo užėję tik du žmonės. Sulaukiame vos trečdalio pirkėjų. Dauguma mano, kad mes užsidarėme. Jei taip toliau – grės bankrotas. Viliamės, kad pinigų uždirbsime bent nuomai susimokėti“, – kasdienybe dalijosi pardavėja Jadvyga Aukštielienė. Ji pripažino, kad per 25 metus, kuomet prekiauja gėlėmis, į tokias prekybos vietos rekonstrukcijos pinkles nėra patekusi.

Pasigedo aiškaus informavimo

Šiuo metu dėl skvero rekonstrukcijos labiausiai užgriozdintas knygynas. Jo savininkė Ina Jurgulienė „Bangai“ pasakojo, kad esama padėtis skvere – smūgis prieš dvejus metus atsinaujinusiam ir nuolatinių klientų ratą subūrusiam verslui. „Turime lauko baldus, kuriais dabar negalime naudotis. Anksčiau pas mus noriai atsigerti kavos ar paskaityti, įsigyti knygą užsukdavo mamos su vežimėliais, o kaip joms dabar mus pasiekti? Bandome išsaugoti verslą, galvojame, kaip pritraukti klientus. Laimei, kad bent turime įėjimą iš kitos pusės, tačiau dažnas žmogus nori patekti įprastu maršrutu. Iš valdžios ir rangovų trūksta supratimo, bendradarbiavimo. Kodėl niekas nepagalvojo informuoti, iki kada būsime aptverti tvoromis? Kodėl niekas nepasirūpino informacinėmis nuorodomis, kaip apeiti uždarytus praėjimus?“ – nepagarba smulkiajam verslui stebėjosi verslininkė.

„Kaštono“ parduotuvės antrajame aukšte įsikūrusios mugės prekeivės redakciją tikino, kad jei būtų žinojusios, kad skverą apjuos tvoros, net nebūtų pirkusios verslo liudijimų. Mat pirkėjus irgi išbaidė aikštės remontas.

Skvero rekonstrukcijos lėtas tempas pro akis neprasprūsta ir miesto gyventojams. „Cirkas be pinigų. Per dieną vos vienas kitas darbininkėlis juda kruta. Panašu, kad ne miesto centrą, o užkampį tvarko. Tokiais tempais Savivaldybės atstovai tegul savo kiemą nebent rekonstruoja. Parodė visu gražumu valdžia, kiek jiems rūpi, kad Gargždai kuo greičiau gražėtų. Iš pradžių džiaugiamės, kad bus gražu, tvarkinga, modernu. Tačiau, kai matome, kad šitaip atmestinai vykdomi darbai ir tokiu tempu – nežinia ar juoktis, ar verkti. Tiesiog „pasipuošę“ minėsime Gargždų gimtadienį“, – pamatę „Bangos“ žurnalistę pratrūko prie skvero būriavęsi gargždiškiai.

Darbai – pagal planą

Gargždų skvere tvarkoma teritorija siekia 1830 kv. m. 35 proc. ploto numatyta apželdinti. Elektros įvado tinklai sieks 176,5 m. Projekte numatytų rangos darbų vertė – 130 802,81 Eur, terminas – 24 mėn. Vadinasi, skveras galutinai sutvarkytas turi būti iki 2019 metų liepos mėnesio.

Anot Savivaldybės administracijos Statybos ir kelių priežiūros skyriaus vedėjo Algirdo Ronkaus, vykdomi darbai numatyti skvero sutvarkymo projekte. Jis aiškino, kad siekiant kuo mažiau apriboti pėsčiųjų patekimą į prekyvietes, darbai suskirstyti į kelis etapus. Dėl to pailgėja darbų vykdymo laikotarpis. Nesutvarkius vienų plotų, negalima pereiti prie kitų, kad nebūtų visiškai izoliuotos prekyvietės.

A. Ronkaus teigimu, iš statyb­vietės reikia išvežti didelį kiekį netinkamo grunto, kad būtų pasiektas tinkamas pagrindas. Žmonių pastebėtas sustumtas ir išvežimui paruoštas gruntas nėra užpylimui naudojamas gruntas. Tolimesniems darbams vykdyti reikalingas pagrindas turi būti tinkamai paruoštas, sutankintas. „Plika akimi nematomo darbo su dokumentais niekas neskaičiuoja. Šiuo metu skvere atliekami darbai nereikalauja didelio darbuotojų skaičiaus, nes rankinio darbo praktiškai nėra, o dirba tik mechanizmų operatoriai. Be komisijos sprendimo/įvertinimo/leidimo negalima vykdyti tolimesnių darbų. O komisija turi įvertinti kiekvieną darbo etapą. Kadangi rangovas dirba vadovaudamasis statybos techniniais reglamentais, tai pagrindai įrengiami pagal Statybos įstatymus ir statybos techninius reglamentus (STR)“, – „Bangą“ užtikrino Savivaldybės atstovas.

Laikosi technologinių reikalavimų

Gargždų skvero rekonstrukciją vykdo UAB „Išskirtinio būsto statyba“. Anot šios bendrovės direktoriaus Mindaugo Citavičiaus, vienas darbininkas skvere dar nereiškia, kad darbai nevyksta. „Retas kuris replikuoja, daro išvadas susipažinęs su visa informacija. Pavyzdžiui, pirminio apsauginio šalčiui atsparaus sluoksnio vienu kartu negalima išpilti, nes nepavyks tinkamai sutankinti. Todėl visame plote pilami plonesni sluoksniai ir tankinama. Operacijos kartojamos kelis kartus, kol pasiekiamas reikalingas sluoksnio storis. Taip, iš šalies žiūrint atrodo, kad vienas ir tas pats darbas daromas nepagrįstai ilgai. Šiuos procesus nuolat stebi techninis prižiūrėtojas, rangovo atstovas ir projektuotojas“, – argumentavo jis.

Pastaboms komentarų nešykšti

„Išskirtinio būsto statyba“ vadovas užtikrino, kad verslininkų ir gyventojų pastabos – suprantamos, tačiau valdžia ir rangovas – tarsi žaibolaidis. „Visi suprantame, kad skverą anksčiau ar vėliau būtų reikėję tvarkyti. Visi suprantame, kad nuosavo buto remonto metu tenka susitaikyti su laikinais nepatogumais, o miestas – mūsų visų bendri namai. Visi matome, kad skveras pradėtas tvarkyti ne kokį rugpjūtį, o jau nuo metų pradžios, todėl darbų delsimu rangovo irgi negalima kaltinti. Visi žinome, kad tam skverui skirtos didelės investicijos ir skiriamas didelis valdžios dėmesys. Klausimas, kas pirmas pajus naudą, kada sutvarkyta erdvė taps nauju miesto traukos centru? Ar ne tie patys verslininkai? Kiek skundų sulaukta, kad mamos su vežimėliais negali pasiekti tų pačių verslininkų dėl iškraipytų ir iškilnotų trinkelių ir virš skvero pakilusio šaligatvio? Nė vieno. Visi esame statybos darbų šiame objekte prižiūrėtojai, todėl galime būti ramūs, kad prieš akis daromi darbai bus vykdomi nedelsiant ir kokybiškai“, – komentavo M. Citavičius, pavyzdžiui, neužsimindamas apie jokius jam išsakytus Gargždų vartotojų kooperatyvo vadovės priekaištus dėl lėtų darbo tempų.

Nesiskundė Savivaldybei – tai ir gerai?

Savivaldybės Viešųjų ryšių skyriaus vyriausioji specialistė Ernesta Strakšytė „Bangai“ patvirtino, kad iki šiol Savivaldybė dėl skvero rekonstrukcijos darbų nėra gavusi nė vieno verslininko ar gyventojo nusiskundimo.

Bet ar Savivaldybei reikia laukti, kol patys žmonės pasiskųs? Argi neaišku, kodėl jie tylomis nuleidžia mintyse besisukančius priekaištus ir kreipiasi ne į valdininkus, o į žiniasklaidą? Todėl, kad nesitiki, jog Savivaldybė atkreips į juos dėmesį. Juk akivaizdu, kad ir neatkreipė pradėdami remontą ir nesuteikdami aplink esančioms verslo įmonėms išsamios informacijos. Dauguma „Bangos“ kalbintų verslininkų ir gyventojų net įsivaizdavo, kad remontas bus baigtas šią liepą, o kai sužinos perskaitę straipsnį, jog tik kitą… negi nenusivils?

UAB „Išskirtinio būsto statyba“ direktorius M. Citavičius, atsakydamas „Bangai“ ragino verslininkus, bendruomenės atstovus dalyvauti gamybiniame pasitarime. „Jame projektuotojas ar techninis prižiūrėtojas detaliau informuos apie vykdomiems darbams statybos techniniuose reglamentuose nustatytus kokybės reikalavimus“, – pridūrė „Išskirtinio būsto statybos“ vadovas.

Bet ar žmonės, verslo įmonės turi rūpintis, kada į kokį pasitarimą ateiti?.. Žmonėms svarbu darbo rezultatas ir padarytos išvados iš jų pastabų. Jei nesiskundė Savivaldybei, tai, vadinasi, viskas gerai? Gyventojai, verslininkai yra mokesčių mokėtojai ir ne jie turi ieškoti kažkokių pasitarimų, o juos laiku ir išsamiai reikia informuoti. Dar nevėlu iš valdžios rūmų ateiti ir su jais pasikalbėti, pateikti raštišką darbų atlikimo grafiką.

Aistė NOREIKAITĖ

Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių