Protų mūšyje sulaužyta daug kalbos klaustukų

Vasario 16 – kovo 11 d. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos iniciatyva Lietuvoje ir užsienyje ketvirtą kartą rengiamos Lietuvių kalbos dienos. Ta proga organizuojama gausybė renginių. Vienas jų – trijų savivaldybių (Palangos miesto, Klaipėdos ir Kretingos rajonų) kalbos tvarkytojų organizuojamas protų mūšis „Tūkstantis kalbos klaustukų“, kuriame dalyvavo 10-ies Klaipėdos rajono savivaldybės atstovų komanda.

Praėjusiais metais protų mūšis organizuotas Klaipėdos rajone, Drevernoje. Šiemet lietuvių kalbos mylėtojus sukvietė Palangos miesto savivaldybė.

Jaukioje Palangos miesto viešojoje bibliotekoje susirinkusius protų mūšio dalyvius maloniai sutiko įstaigos darbuotojos, dalyvius pasveikino lituanistė, žurnalistė Livija Grajauskienė, taip pat Palangos mero Šarūno Vaitkaus patarėja Jurgita Vanagė. „Susiformavo graži tradicija, kad Klaipėdos regiono savivaldybės bendrauja ir bendradarbiauja ne tik spręsdamos regionui aktualius klausimus, bet kasmet susitinka ir neoficialiai, draugiškai pasibūti. Tai yra puiki proga ne tik pasidalinti patirtimi, bet ir pabendrauti, užmegzti ryšius ir draugiškai pakonkuruoti. Dėkoju, kad domitės lietuvių kalba, kalbos kultūra, kad mylite savo kraštą, istoriją. Kitaip jūsų čia tikrai nebūtų“, – kalbėjo J. Vanagė.

Burtų būdu protų mūšio dalyviai buvo suskirstyti į šešias komandas. Jos ne tik pademonstravo turimas žinias, bet ir sužinojo naujų dalykų. Teko kaip reikiant pasukti galvas – atsakyti į 40 klausimų iš lietuvių kalbos istorijos, gramatikos, prisiminti įvairių vietovardžių kilmę, atpažinti rašytojų ir visuomenės veikėjų citatas ir pan.

Savivaldybių atstovai pasikeitė simbolinėmis atminimo dovanomis, sutarė, kad iki kito susitikimo nelauks metus – šių metų gegužę žada išsiruošti į žygį kalbininkų keliais ir atmintinomis vietomis. Klaipėdos rajono atstovai padovanojo kolegoms iš kitų dviejų savivaldybių magnetukus, sukurtus iš odos, kuriuose – Klaipėdos krašto mirę vietovardžiai. Juos sukūrė Klaipėdos rajono amatų centro tautodailininkė Jūratė Mierkienė.

Išvyka į Palangą kartu buvo ir kultūrinė-pažintinė. Klaipėdos ir Kretingos rajonų savivaldybių atstovai prieš protų mūšį svečiavosi Palangos kurorto ir Antano Mončio muziejuose.

Palangos kurorto muziejuje (visiems gerai pažįstamame kaip „Anapilis“) dalyviai apžiūrėjo dailininko Mariaus Kavolio parodą „Therapy of Spring“ („Pavasario terapija“), pasivaikščiojo po legendomis apipintą pastatą, susipažino su jo istorija. Netrukus kurorto muziejuje įsikurs eksponatai.

Skulptoriaus Antano Mončio namuose-muziejuje dėmesį kaustė iš pačių įvairiausių medžiagų pagaminti meno kūriniai. Apie išskirtinį menininką, daugybę metų praleidusį Prancūzijoje, ir jo asmenybę papasakojo jo dukterėčia, muziejaus direktorė Loreta Birutė Turauskaitė. Tai labai įvairialypis menininkas, kūręs iš medžio, metalo, netgi įvairių atliekų, taip pat ir tapęs. Jo darbai panaudoti ir literatūros vadovėlyje. A. Mončys mėgo kurti ir skulptūrėles, kuriomis buvo galima švilpti, švilpaujant atlikti melodiją – švilpius. Visus pradžiugino sąsaja su Klaipėdos rajono Dovilų etninės kultūros centro darbuotojo Donato Bielkausko veikla. Čia pristatoma ir jo muzikinės grupės „Donis“ kompaktinė plokštelė „Švilpiai“, kurioje – autentiška moliniais Antano Mončio švilpiais atliekama muzika.

Pernai Paryžiaus Pompidu centre pristatant Elenos Selenos knygą „Jungle“ D. Bielkauskas atliko muziką su skulptoriaus A. Mončio sukurtais švilpiais, kuriuos projektui skolino Antano Mončio namai-muziejus.

Didelį įspūdį padarė ir muziejuje šiuo metu veikianti vizualiosios poezijos paroda „Raidžių paveikslai“.

Kviečiame visus Lietuvių kalbos dienų metu pažinti mūsų krašto kultūros paveldą per lituanistinę prizmę.

Rita RAPALIENĖ

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių