Sodinukų mugėje Slengiuose – augalų įvairovė

Dekoratyvinių augalų ir daugiamečių gėlių ūkio „Virblės medelynas“ atstovas M. Kazlauskas sakė, kad jų augalai iškeliauja į įvairias Lietuvos vietas.

Kiekvieną pavasarį vykstančios sodinukų mugės sutraukia būrius įvairiausių augalų ieškančių žmonių. Nors vėjas ir lietus pirkėjus savaitgalį Slengiuose mugėje „Mano sodas“ vertė gūžtis, sodinukų pardavėjai buvo gerai nusiteikę ir negailėjo patarimų, o augalų įvairovė stebino – nuo našlaičių iki didžiulių spygliuočių.
Priklauso nuo poreikių
Kokių sodinukų dažniausiai pavasarį ieško sodininkai mėgėjai? „Pavasarį perka viską: ir obelis, ir kriaušes, kaulavaisius, nes rudenį juos rizikinga sodinti“, – paaiškino Lina Malinauskienė, mugėje „Mano sodas“ prekiavusi šeimos medelyno iš Kauno rajono sodinukais. Pasiteiravus, kaip parinkti vietą kaulavaisiams – vyšnioms, trešnėms, slyvoms ir kt. – ji perspėjo, kad netinkama vieta, kur aukšti gruntiniai vandenys. Ten sodinukai gali augti lėčiau ir labiau sirgti. Mugėje buvo galima įsigyti ir nykštukinių nektarinų, kuriuos patarė auginti vazonuose, o prieš žiemą parnešti arčiau pastato.
Pasak L. Malinauskienės, vieni pirkėjai ieško senovinių obelų veislių (alyvinių, antaninių, ananasinių, ‘Vytis’, ‘Kaizeris Vilhelmas’), kiti nori naujesnių. Rinkdamiesi pirmiausia turėtų pasidomėti, kurios veislės atsparios rauplėms ir kitoms ligoms, nes savo sodelių žmonės nenori purkšti nuo ligų. „Jei prie veislės pažymėta, kad tinka ekologiškiems sodams, vadinasi, atspari pagrindinėms ligoms, bet atsparių kenkėjams nėra: keičiantis klimatui, kenkėjų daugėja“, – atkreipė dėmesį medelyno šeimininkė.
Dažniausiai pirkėjai teiraujasi, kaip augalus sodinti, į kokią žemę, kaip ją pagerinti, kuo tręšti, bet svarbiausia esąs laistymas. Kiekvieną pasodintą sodo augalą būtina palieti.
Turguose, mugėse vaismedžiai ir vaiskrūmiai pardavinėjami arba plikomis šaknimis, t. y. išrauti, arba vazonuose. „Augalus iš vazonų galima sodinti nors ir liepos mėnesį, tačiau išrautus sodinukus būtina sodinti, kol dar nepradėjo lapoti, nes vėliau augalui sunkiau prigyti“, – patarė patyrusi sodininkė.
Slengiuose mugėje „Mano sodas“ galima buvo įsigyti ir įvairių vaiskrūmių, iš kurių vis dar populiarios šilauogės, įvairių žemuogių, braškių daigų.
Negaili patarimų
Dekoratyvinių augalų ir daugiamečių gėlių ūkio „Virblės medelynas“, įsikūrusio Priekulės seniūnijos Butkų kaime, atstovas Mantas Kazlauskas pastebėjo, kad apželdintojai padeda stebėti augalų madas. Medelyno augalai dažnai iškeliauja ir į sostinę. Mugėje pirkėjai klausinėjo ypač populiarėjančių sakurų, magnolijų, lanksvų kainų ir jas pirko, kitus domino smilginiai augalai, daugiametės gėlės, rabarbarai, kurių, pasirodo, yra ir dekoratyvinių. „Virblės medelyno“ darbuotoja Monika Gadeikienė negailėjo patarimų, kaip sodinti augalus: „Bijūnus iš vazonų galima ir dabar sodinti, svarbiausia ne per giliai užkasti. Sodinti tokiame gylyje, kaip yra vazonėlyje, kasmet patręšti universaliomis ilgai veikiančiomis trąšomis, kad galėtų išmaitinti žiedą.“ Pasak jos, pirmametis augalas irgi gali pradžiuginti žiedu. Jeigu kas norėtų pasidauginti bijūnų dalindami savo kerą, turėtų palaukti rugpjūčio. Augalų priežiūrą išmananti M. Gadeikienė pasidalijo išbandytu receptu, padedančiu apsiginti nuo amarų, juk būtent jų labiausiai nemėgsta rožių puoselėtojai. Kol dar amarai nepasirodė, ji patarė į vandenį įlašinti kelis lašelius arbatmedžio aliejaus ir profilaktiškai apipurkšti augalus.
Siūlo naujovių
„Gimiau tarp gėlių, – šypsojosi kretingališkis Romualdas Arys, kurio tėvai puoselėjo gėlių ūkį. Buvęs profesionalus krepšininkas atskleidė, kad gėlininkystė – tik viena iš veiklos šakų. Kretingalės seniūnijoje įkurta MB „Aplinkos grožio kūrėjai“ įgyvendina klientų svajones – konsultuoja sodybų rengimo klausimais, kuria alpinariumus, ruošia parkus ir kt. Pamatyti pavyzdžių, kaip gali atrodyti sodybos aplinka, R. Arys kvietė atvykti į Kretingalę. Norintieji namų aplinką pasipuošti našlaičių žiedais galėjo rinktis net iš 20 rūšių. Pasirodo, vyresni pirkėjai dažniau renkasi geltonas našlaites su juodu žiedo viduriuku, jaunesni – levandų spalvos, rausvas, oranžines, o baltas – kapinėms. „Kasmet siūlome naujovių. Šių metų naujovė – našlaičių žiedai „su ūseliais“. Vežame tik olandišką produkciją (daigelius), vos tik išsiskleidžia žiedas, nešame į lauko pavėsinę“, – pasakojo R. Arys. Pasak kretingališkio, vienmečių gėlių nuperkama vis mažiau, nes jaunimas nebenori prižiūrėti, tad renkasi daugiamečius visžalius augalus, vis daugiau kapų uždengiama plokštėmis. Tačiau gėlių ūkio R. Arys neplanuoja atsisakyti, nes jį pradėjo tėvai.
Nespėjusieji į Slengius gali suskubti nusipirkti augalų šį šeštadienį Klaipėdoje prie „Akropolio“ vyksiančioje mugėje ir, žinoma, Gargždų turguje.
Laima ŠVEISTRYTĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių