Drevernoje įspūdingai nuplaukė Lygiadienio laivas

Drevernoje 14-ąjį rugsėjį šurmuliavo Lygiadienio šventė „Ragu per dangų“. Renginio dalyvius nustebino ugnies šėlsmas. Žadą atėmė liepsnojantis siūbuojantis laivas, įspūdį stiprino šiuolaikiškai atliekama liaudies muzika. Neįprastą skulptūrą – laivą iš žolynų sukūrė tautodailininkas Darius Vilius, kurio komanda atliko ugnies šokį.
Priekulės kultūros centro Drevernos skyriuje etninis vaikų švietimas, prasidėjęs prieš 14 metų, transformavosi į įspūdingą Lygiadienio šventę. Iš pradžių įvairiose erdvėse buvo skleidžiama etninės kultūros žinia: vaikai žaidė, apdainavo oželį, simbolizuojantį derlingumą, vaisingumą ir jį paaukodavo. „Iki lygiadienio sudorojamas derlius ir dėkojama Žiemininkui už suteiktas dovanas, – dėstė Drevernos skyriaus renginių organizatorė VirginaAsnauskienė. – Vėliau ieškojome įdomesnių dalykų, kurių atsirado įsijungus amatininkų gildijai „Krikraga“ – Lygiadienio šventė išsiplėtė į tarptautinį renginį. Į jį įsijungė etninei kultūrai prijaučiančio šalies jaunimo ir užsieniečių – vokiečių, ispanų. Prisidėjo ir Klaipėdos etninis kultūros centras. Atsirado baltiškos simbolikos: Lygiadienis – ir Baltų vienybės diena.“
Vėliau nebelikus „Krikragos“, įsijungė amatininkų gildija „Lamata“. Lygiadienio švenčių akimirkos įamžintos fotografijose – šioje šventėje buvo eksponuojama jų paroda.


Lygiadienio šventės temos kasmet naujos. Šį rugsėjį renginio organizatoriai akcentavo buvusio žvejų kaimo simbolį – laivą. Tautodailininkas V. Darius iš pamario žolynų sumeistravo naujovišką skulptūrą – laivą, kuris liepsnodamas įspūdingai judėjo. Naujovė – renginyje skambėjo žinomos liaudies dainos, šiuolaikiškai atliekamos pažįstamų atlikėjų. Keturias Klaipėdos krašto dainas V. Asnauskienė parengė su klaipėdiškiu etninės muzikos „chuliganu“ Ramūnu Tamošausku. Tai apjungė tamsos ir ugnies šou. Įspūdingas renginio akcentas – Priekulės kultūros centro E. Vicherto teatro aktorių sukurtas etiudas „Gervės“.
Drevernos bendruomenė kelerius metus dalyvauja tarptautiniame projekte SPARSE (Menų parama ir sklaida Europos regio­ninėse vietose) ir kasmet sulaukia jo dovanų. Per Lygiadienio šventę Klaipėdos teatras „Lino lėlės“ vaidino spektaklį „Vilkas ir ožiukai“.
Linksmino Vilniaus etninės kultūros centro kapela „Griežikai“, o etninės kultūros žinovė Gaila Kirdienė supažindino su Klaipėdos krašto instrumentinės muzikos ypatumais. Kelerius metus Drevernoje per šią šventę vyko tradicinių šokių fiesta – šiemet per Lygiadienio renginį dreverniškiai tęsė jų mokymąsi. Viešnia iš Palangos, folkloro ansamblio „Mėguva“ vadovė Zita Baniulaitytė padėjo, kad jų daugiau išmoktų.
Senovinių valgių rekonstruktorė Edita Nurmi pristatė valgių ruošimą senoviniu būdu ir savo patiekalais vaišino šventės dalyvius.


„Mums talkino Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro būgnininkai, įsijungė Gargždų muzikos mokyklos Priekulės skyriaus vaikų folklorinis ansamblis, vadovaujamas Reginos Tulickienės. Mūsų renginys skirtas įvairioms amžiaus grupėms. Dalyvavo ne tik vietiniai žmonės – atvyko svečių iš Latvijos. Šiam renginiui išleista apie 3 tūkst. eurų, – atskleidė V. Asnauskienė. – Lygiadienis turi tęsinį – Priekulė KC jaunimas antrus metus Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos vaikams rengia teatralizuotas edukacijas apie kraštą, čia gyvenusius milžinus. Pernai buvo įgarsinta kelionė, o šiemet dar bus ir dailininkės iliustruota knygelė su sakmėmis apie pamario milžinus.“
Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių