Svarbus reikalas

Ką rinksis tėvai: cigarečių pakelio pirkinį ar viešą toksikologo paskaitą apie psichotropinių medžiagų įtaką paaugliams?

Gargžduose aną rytą naujame prekybos centre pastebėjau gražų vyriškio poelgį: eilėje prie kasos jauną mamą su mergyte ant rankų jis mandagiai praleido į priekį. Taip nuotaika pakilo, pagalvojau, kad esame empatiški vieni kitiems! Ir kitą akimirką ta pakili nuotaika krito: jaunoji mama pirko tik vieną prekę – cigarečių pakelį. Sveikatą žalojančio įpročio pavyzdys savo dukrytei? Net nesusimąstome, kaip vaikai fiksuoja suaugusiųjų elgesį!
Lietuvą praėjusį savaitgalį sukrėtė žinia apie septyniolikametį marijampolietį, draugų kompanijoje mirtinai apsinuodijusį psichotropinėmis medžiagomis. Jo bičiuliams vakarėlis taip pat baigėsi reanimacijoje. Šią savaitę mirė dar vienas vaikinas, taip pat manoma, kad mirties kaltininkas – narkotikai.
Jaunimo svaiginimosi ir smurto „kultūra“ neaplenkia ir mūsų rajono. Štai ketvirtadienį trys paaugliai iš Priekulės apsinuodijo alkoholiu ir atsidūrė reanimacijoje. Tą pačią dieną Ketvergiuose nepilnametis sumušė dvi nepilnametes. Įvykiai tiriami.
Neseniai Gargžduose lankiusis vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė „Bangai“ minėjo, kad bus inicijuojamas bandomasis narkotikų vartojimo ir platinimo prevencijos mokyklose mechanizmas. Dabar ministrė jau pranešė, kad toks projektas turėtų prasidėti spalį Vilniaus, Alytaus ir Klaipėdos rajono mokyklose. Spalį startuosiančio prevencinio projekto tikslas – sukurti ir patikrinti narkotikų vartojimo ir platinimo prevencijos mokyklose mechanizmą. Detaliau projektą VRM žada pristatyti kitą mėnesį, kai bus aiškios mokyklos, kurios dalyvaus minėtame projekte. Kol kas nėra žinoma, kaip bus finansuojamas šis prevencinis projektas. Ar tai bus tik savivaldos rūpestis, ar bus gauta lėšų ir iš valstybės biudžeto. Tai irgi labai svarbu.
Kaip minėtas bandomasis projektas veiks konkrečiai? Savivaldybėje bus parinktos dvi mokyklos. Vienoje bus taikomos visos prevencinės priemonės, o kita mokykla bus kontrolinė. Kokios mokyklos bus parinktos Klaipėdos rajone, kaip ir minėta, paaiškės vėliau.
Lietuvoje šiais metais 75 nepilnamečiai yra įtariami padarę nusikalstamą veiką, susijusią su narkotikų turėjimu. Per visus praėjusius metus jų buvo 150. Ministrė atkreipė dėmesį, kad ypatingai neramina, jog narkotikų platinimas yra organizuojamas internetu. „Yra susiduriama su vis išradingesnėmis schemomis, į jas įtraukiami ir vaikai“, – sakė ministrė. Šiemet iš viso užregistruota 2 730 nusikalstamų veikų, susijusių su narkotikais, jų kontrabanda. Lyginant su panašiu laikotarpiu pernai, tai augimas yra net 19 procentų. Generalinio komisaro R. Požėlos teigimu, narkotikai dažniausia paplitę didmiesčiuose, tačiau plinta ir į mažesnius miestelius. Šią mintį patvirtina ir Klaipėdos rajono policijos komisariato viršininkas R. Stasiulis.
Populiariausios narkotinės medžiagos Lietuvoje yra heroinas, kokainas, kanapės, hašišas, metamfetaminas, amfetaminas, MDMA. Siekiant mažinti narkotikų paplitimą mokyklose, pareigūnai savivaldybes ragina užtikrinti mokyklų fizinę saugą: įrengti tvoras, kameras, taip pat – bendradarbiauti su teisėsauga, siekiant užkardyti kylančias problemas. Kol kas Gargžduose nėra aptverta nė viena mokykla. Praėjusią savaitę teko važiuoti pro Šilalę – centre esanti mokykla atrodė itin tvarkinga su žalia tinkline tvora.
Deja, iki šiol galimybė tikrinti mokinių daiktus yra numatyta tik tuo atveju, jeigu tarp mokyklos ir moksleivių tėvų yra pasirašyta sutartis. Galbūt situacija pasikeis artimiausiu metu. Seimas jau pritarė Darbo partijos frakcijos užregistruotam pasiūlymui, kuris leistų ugdymo įstaigoms ir policijai vykdyti mokinių daiktų ir spintelių patikrinimą be tėvų sutikimo. Užregistruotos Švietimo įstatymo pataisos numato, kad „mokinys, Mokyklos vidaus tvarkos taisyklėse nustatyta tvarka arba policijos pareigūnui pareikalavus, privalo parodyti asmeninius daiktus, siekiant patikrinti, ar į mokyklą neįnešamos draudžiamos medžiagos, gaminiai ir kiti reikmenys“.
Klaipėdos rajono savivaldybėje dar pavasarį buvo sukurtas tarpinstitucinis veiksmų planas, ką turi daryti mokytojai, socialiniai darbuotojai ir mokyklos vadovybė, jei įtariama, kad mokinys turi narkotikų, yra apsvaigęs ar platina narkotines medžiagas. Pareigūnų ir pedagogų teigimu, deja, tėvai ne visada yra linkę bendradarbiauti, o kartais veikiau linkę pateisinti savo vaikus, jei įtariama juos turint psichotropinių medžiagų. Klaipėdos rajono savivaldybė stengiasi žengti žingsnį šviesdama tėvus: bus organizuojamos viešos paskaitos. Pirmoji – spalio 18 d. 18 val. „Kranto“ progimnazijoje tėvams toksikologas Robertas Badaras, medicinos psichologė – psichoterapeutė Aina Adomaitytė pasakos apie elektroninių cigarečių, narkotikų žalą vaikų sveikatai. Ar turėsite laiko, tėveliai, šiam svarbiam reikalui? Ar tuo metu parduotuvėje eisite be eilės su mažyliais ant rankų dėl „svarbiausio“ pirkinio – tabako?

Vilija BUTKUVIENĖ
„Bangos“ redaktorė,
Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos valdybos pirmininko pavaduotoja

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių