Vietos veiklos projektai kuria socialinę visuomenės gerovę

Konferencijoje vietos projektų patirtimi dalijosi VVG „Pajūrio kraštas“ pirmininkė R. Damulienė (trečia iš dešinės) ir rajono bendruomenių bei nevyriausybinių organizacijų atstovai (kaukės nusiimtos tik akimirkai – įsiamžinti fotografijoje).

Klaipėdos rajone ne vienus metus brandinta idėja socialines paslaugas plėtoti bendruomenių ir nevyriausybinių organizacijų veikloje sėkmingai skinasi kelią. Geroji patirtis, socialinių paslaugų struktūra ir galimybės, projektinės veiklos finansavimas, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Klaipėdos rajono savivaldybės prisidėjimas aptartas ketvirtadienį Gargždų „Minijos“ kino teatre vykusioje konferencijoje „Bendruomeninių ir nevyriausybinių organizacijų vaidmuo teikiant socialines paslaugas“.

Konferencijoje – dalyvių susidomėjimas
Kreipdamasis į konferencijos dalyvius Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas akcentavo bendruomenių ir nevyriausybinių organizacijų svarbą plėtojant socialines paslaugas rajone, pasidžiaugė organizacijų iniciatyvumu ir entuziazmu, rezultatyviu bendradarbiavimu su rajono Savivaldybe, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Vietos veiklos grupe „Pajūrio kraštas“. „Klaipėdos rajono savivaldybės taryba pozityviai vertina socialinių paslaugų plėtros svarbą bendruomenėse“, – sakė B. Markauskas. Konferencijos moderatorė, rajono mero patarėja Toma Tuzovaitė-Morkūnienė renginio pradžioje atkreipė dėmesį į gausų ir įvairų renginio dalyvių būrį: užsiregistravo 70 dalyvių, iš jų 60 proc. bendruomenių ir NVO atstovai. „50 proc. konferencijos dalyvių jau veikia socialinių paslaugų plėtros projektuose, kita dalis šių paslaugų dar neteikia. Net 18 dalyvių anketose pažymėjo, kad ateityje planuoja teikti socialines paslaugas“, – konferencijos įžangoje pastebėjo T. Tuzovaitė-Morkūnienė. Dalyvavimas konferencijoje – tik su galimybių pasu, laikantis saugos reikalavimų.

Lietuvoje sparčiai augant socialinių paslaugų poreikiui, kinta ir pačių socialinių paslaugų infrastruktūra, vis labiau naudojamos alternatyvios, inovatyvios socialinių paslaugų teikimo formos.
Konferencijos dalyviams pranešimą „Socialinės priežiūros paslaugų akreditacija – kokybiškesnės paslaugos“ nuotoliniu būdu pateikė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinių paslaugų skyriaus patarėja Dalia Filipavičiūtė.
Apie socialinių paslaugų Klaipėdos rajono savivaldybėje ir jų plėtros perspektyvas išsamiai ir argumentuotai konferencijoje kalbėjo Klaipėdos rajono savivaldybės Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus patarėja Iveta Gailienė. Ji akcentavo bendradarbiavimo su bendruomenėmis ir NVO svarbą, pakvietė teikti pasiūlymus, idėjas, kaip intensyviau plėtoti socialines paslaugas, kaip aktyvizuoti tas, kurios rajone dar nėra teikiamos: darbas su jaunimu gatvėje; maitinimo organizavimas; apgyvendinimas savarankiško gyvenimo namuose; apgyvendinimas apsaugotame būste; palydėjimo paslauga jaunuoliams.

Dalijosi savąja patirtimi
Konferencijoje buvo aptarti Vietos veiklos grupės „Pajūrio kraštas“ įgyvendinti ir įgyvendinami vietos projektai, tenkinantys visuomenės poreikius, pranešėjai – vietos projektų vadovai. Jiems rajono meras B. Markauskas įteikė padėkas ir simbolines dovanėles.
Klaipėdos rajono amatų centro direktorė Valė Krauleidienė pasakojo apie edukacinius užsiėmimus su neįgaliaisiais ir vaikais, taip pat ir centro plėtrą: metų pabaigoje pradės veikti priestatas, kuriame vyks kulinarinio paveldo edukacijos. Venckų bendruomenės pirmininkas Darius Birbalas pasidalijo mintimis, kaip vaikų stovyklavimui, poilsio ir saviizoliacijos reikmėms įveiklinamas rekonstruotas pastatas. VšĮ „Evės namai“ vadovas Martynas Latanauskas atskleidė ateities planus, koks įvairus socialinių paslaugų spektras bus teikiamas, kai kitąmet bus baigtas rekonstruoti buvęs apleistas pastatas. Pirmiausia čia turėtų būti teikiama ilgalaikė socialinė globa 25 senyvo amžiaus žmonėms. Dauparų bendruomenės pirmininkas Mindaugas Srėbalius pristatė sveikatinimo ir sporto paslaugų plėtrą moduliniame priestate, Lapių bendruomenės pirmininkė Laima Karbauskienė papasakojo apie planus įveiklinti Utrių kalną ne tik žiemą, bet ir vasarą įrengiant nusileidimo trasą su padangomis.

Konferencijoje pristatytos Tauragės, Vilkaviškio ir Zarasų rajone veikiančių bendruomeninių ir nevyriausybinių organizacijų sėkmės istorijos. Pranešėjai – Pagramančio bendruomenės pirmininkė Raselė Stružeckienė ir Pagramančio miestelio daugiafunkcio paslaugų centro direktorius Jonas Samoška „Pagramančio miestelio daugiafunkcio paslaugų centro įrengimas ir pritaikymas visuomenės poreikiams“; Gudkaimio bendruomenės pirmininkas Ramūnas Žemaitis „Socialinių paslaugų infrastruktūros plėtra Vilkaviškio rajono savivaldybėje“; VšĮ „Inovatorių slėnis“ vadovas Vytas Eidėjus „Antalieptės“ vienuolyno renesansas“.

Akiratyje – vaikų užimtumas
Sendvario seniūnijoje itin trūkstant vaikų darželių, esant vaikų užimtumo poreikiui savaitgaliais Jakų bendruomenės pirmininkas K. Dvarionas konferencijos dalyviams pasakojo apie nestandartinį sprendimą. Šiuo metu gyvenvietėje statomas neįprastas 40 vietų lauko darželis: ratu bus įrengti 5 kupolai, kurių kiekvieno erdvė sieks apie 40 kv. m. Viduryje bus dar vienas – didesnis, 80 kv. m. „Vaikams diegsime bendravimo su gamta idėjas, kartu bitininkausime, turėsime tris avilius. Planuose bus ir šiltnamiai, ir ožkytės, ir avytės“, – pats bitininkyste užsiimantis apie projektą pasakojo K. Dvarionas.

Vėžaičių bendruomenės pirmininkė Vaida Bočkuvienė konferencijoje taip pat pristatė planus apie interaktyvių edukacijų Vaikų dienos centro steigimą Vėžaičiuose. VšĮ „Demeter Žalias kiemas“ vadovė Vaiva Jundulaitė papasakojo apie gydomosios pedagogikos ir biodinaminės žemdirbystės centro steigimą Kunkių kaime. Kompleksinės paslaugos būtų teikiamos šeimoms, auginančioms sutrikusio intelekto vaikus.

Gitana Mizgerienė, bendruomenės „Priekulės ainiai“ projekto vadovė, pasakojo, kaip negyvenamos patalpos buvo pritaikytos Priekulės ugdymo ir laisvalaikio centro įkūrimui. Atliktas kapitalinis remontas 101,59 kv. m patalpose. Centras duris atvėrė tik rudenį, tad šioje veikloje dar esantys „žali“. Tačiau pastebėta, kad Priekulėje tokio centro poreikis esąs didžiulis, dabar centrą lanko 14 vaikų. „Vaikų užimtumo, laisvalaikio, priežiūros klausimai yra labai aktualūs. Mūsų pastangos susietos su ugdymo veikla. Puoselėjame mintį, kad ateityje daugiau dėmesio skirsime ir jaunimo karjeros planavimui“, – kalbėjo G. Mizgerienė ir akcentavo, kad centras stengsis maksimaliai išnaudoti visos dienos užimtumą stengdamasis susidoroti su vis labiau augančiais patalpų išlaikymo ir kitais kaštais.

Ateinantiems metams Vaikų dienos centrams – geresnės žinios dėl finansavimo: bus padidintas Vaikų dienos centrų finansavimas iš Savivaldybės biudžeto lėšų. Šiuo metu vaikų dienos socialinei priežiūrai vienam vaikui yra skiriama 27,50 Eur, tačiau Klaipėdos rajono savivaldybės taryba nutarė, kad nuo ateinančių metų sausio 1 d. ši suma bus 40 Eur, o vaikams su negalia – 80 Eur. Klaipėdos rajono savivaldybėje akredituotą vaikų dienos socialinę priežiūrą šiuo metu teikia trys vaikų dienos centrai, juose yra 59 vietos.

Konferencijoje registravosi 70 dalyvių, dalyvavo rajono Tarybos nariai, vadovai: meras B. Markauskas, vicemerės A. Balnionienė, L. Liutikienė.

Savivaldybės įnašas ženklus
Konferencijoje vietos projektų vadovai atkreipė dėmesį, kad vykdant projektus nerimą kelia augančios statybų, rekonstrukcijų, paslaugų, nuomos kainos, kvalifikuotų darbuotojų stygius. Tačiau jie akcentavo, jog projektus daro skatinami entuziazmo, vidinio įsitikinimo, kad kuria visuomenės gerovę. „Jei tai darytume tik dėl pinigų, tai steigtume uabą“, – juokavo vietos projektų vadovai.

Vietos veiklos grupės „Pajūrio kraštas“ pirmininkė Raimonda Damulienė konferencijoje pristatė Vietos veiklos grupės „Pajūrio kraštas“ 2016–2023 metų vietos plėtros strategijos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama ne žemės ūkio veiklai kaimo vietovėse pradėti“. Rajone planuojama finansuoti 3 projektus. Didžiausia paramos vietos projektui suma – 103 633 Eur. Paraiškų kvietimas planuojamas vasario 14 d.

„Geriausia žinia yra tai, kad Klaipėdos rajono savivaldybė prie projektų prisidės tokia pat dalimi, kokia ir pareiškėjas, jeigu projektas bus orientuotas į socialines paslaugas“, – akcentavo R. Damulienė.

Vilija BUTKUVIENĖ
A. VALAIČIO nuotr.

1 Komentaras

  • Labas vakaras
    Gerb kolegos tenka tik pasidžiaugti Raimondos Damulienės iniciatyvomis/akcentais ….kaip viskas gražu…
    Planuojame Drevernoje ir mes „kosminio ” futbolą projektą ….sekdami perduota gerąja patirtimi …na vietoje „kosminio tinklinio” ar „kosminių” gintarų perdirbimo iniciatyvų , ar neveikiančių bendruomenių namų – kurių išlaikymą savivaldybė sanuoja ….bet esmė – geri norai ir iniciatyvos ….ir visai nesvarbu kas bus ….nes pinigai valdiški …svarbiausia kuryba …
    Visiems gražaus vakaro
    Virginijus Kirsnickas Dreverna

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių