Orių šalnų belaukiant

„Mama, kada bus žiema?“ – nekantriomis akimis vienos pažįstamos neseniai paklausė penkiametis sūnus. Vaikui smagu – sniegas, rogutės, pačiūžos ir kiti žiemos malonumai. Mamai liūdniau – laukia išlaidos penkiamečio išaugtiems žieminiams batams, o jei dar savi nudėvėti… Ech, vėl žiema, vėl užšalę mašinos langai, vėl pusnys kiemuos ir kastuvas prie durų. Suaugusiesiems žiemos „malonumai“ kitokie.

Kalendoriuje atvertę spalį turbūt daugelis ištarė tą patį – jau. Įsismarkavęs laikas kažkaip per greit ratu suka mėnesius. Labai norėtųsi tikėti, kad ruduo su žiema pralėks lygiai taip pat nepastebimai, kaip pralėkė šiltasis sezonas. Gal per tuos kelis žvarbius ir šlapius mėnesius stipriai nesnigs, gal neužpuls gripas ir šiaip – neatmirks mūsų itališkų batų padai.

Dėl papildomų išlaidų, kurias šiauriečiams diktuoja šaltasis metų sezonas, šiemet turbūt baiminasi daugelis. Vos už trijų mėnesių Lietuva taps eurozonos nare ir privalės įsilieti į bendros Europos valiutos šeimą. Kad ir kokius šios valiutos privalumus mums diktuotų politikai iš Seimo, Vyriausybės ar net visų Europos komisijų tribūnų, nuotaikos šalyje baikščios. Mintyse savo pajamas perskaičiuoja didesnė dauguma šalies gyventojų. Štai anądien pažįstamų šeima skaičiavo, kad, jei seniau vienu ypu maisto prekių parduotuvėje išleisdavo 100 litų, dabar į šią sumą nebetelpa – reikia jau 120-ies. Kodėl? Todėl, kad postringavimai apie nebrangstančias prekes ir paslaugas Lietuvoje yra teoriniai. Reikalavimai nedidinti kainų galioja neaišku kam. Nors kontrolės institucijos be paliovos skalambija apie sankcijas tokiems verslininkams, jų bijosi nebent kokios kaimo parduotuvėlės. Visi kiti kainas kelia ir vargo nemato. Kažin ar kada anksčiau matėte parduotuvėje grietinę už 5,99 Lt. Nei Rusijos embargas, nei sumažėjusios pieno supirkimo kainos verslininkų apetito nesumažino. Pieno produktų kainos it ant mielių kyla pirmosios. Štai ir elementariausia prekė – vienos rūšies saulėgrąžos – dar prieš mėnesį kainavo 0,99 Lt, o šiandien toje pačioje pakuotėje ant jų prikibusi 1,49 Lt kaina. Užsukęs į kavines ne vienas irgi puola fotografuoti meniu – ar kada matėte, kad patiekalas kainuotų, pavyzdžiui, 19,03 Lt? Ne, nes anksčiau jis kainavo 18,99 Lt, bet verčiant kainą į eurus daug gražiau 5,50 eur. Tai „vos“ 0,04 Lt brangiau, tačiau jei pridėtume tas saulėgrąžas ir daugiau nei litu pabrangusią grietinę, gautume paprastą išvadą – centas prie cento, procentas prie procento ir piniginę jau nešamės lengvesnę. Tai matoma plika akimi.

Seimui dar neapsisprendus, ar naikinti lengvatinį PVM centralizuotam šildymui nuo 9 proc. iki įprasto 21 proc., klaipėdiškiams (ir Klaipėdos rajono žmonėms tuo pačiu) šilumos tiekėjai pranešė savo naujieną – spalį šilumos tiekimas brangsta 21 proc. Kitaip – penktadaliu. Šilumininkų monopolis dievagojasi esąs bejėgis prieš nepriklausomus šilumos tiekėjus. Tai „jie“ kelia kainą, ir atėjus rudeniui šiluma tiesiog priversta brangti. Čia pat patikslinama, kad sąskaitose žmonės šiukštu nepajus brangimo – šildymas bus net 8,1 proc. pigesnis nei pernai tuo pat metu. Ar tai tiesa, tik sąskaitose ir tepamatysime.

Kol kas panašu, kad šalies valdžia irgi nusiteikusi imti ir panaikinti minėtą PVM lengvatą centralizuotam šildymui. Tokiu Lietuvoje naudojasi apie 46 proc. namų ūkių ir jie laikomi kone neženklia dalimi. Esą varguoliams lengvata neaktuali, nes šie ir taip gauna kompensacijas. O štai tie, kurie jos negauna, laikomi (taip, taip) tur-tin-gi. Taigi sveikinu visus daugiabučių Gargžduose, Vėžaičiuose, net Kaune ar Vilniuje šeimininkus – jei dar sugebate apmokėti sąskaitas už šildymą, pasirodo, esate laikomi ponais. Šildykitės bent radiatorių spinduliuose.

Ech, vos nepamiršau – augančių kainų kuprą nusimesti galės bent minimalią algą gaunantieji. Ši nuo spalio padidinta 35 litais. Atskaičius mokesčius tai būtų panašiai 27 litai. Tai bent sumelė! Žiūrėk, štai dalis mūsiškių ims ir galės ramiau gliaudyti pabrangusias „siemkes“. Išeis net 18 pakelių. Kitiems, nors ir uždirbantiems daugiau, algos vargu ar kils, tad ir žieminė duona nebus tokia skalsi.

Nerūpestinga vasara Lietuvoje baigėsi. Bet, kaip neseniai pasakė Prezidento našlė Kristina Brazauskienė, ji baigėsi tik tiems, kurie neturi pinigų. Auksiniai žodžiai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių